Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

Sustained attention and vigilance of children treated for sagittal and metopic craniosynostosis.
Marizela Kljajić, Giovanni Maltese, Peter Tarnow, Peter Sand, Lars Kölby
Child neuropsychology : a journal on normal and abnormal development in childhood and adolescence, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Chemical Imaging of Evolving Amyloid Plaque Pathology and Associated Aβ Peptide Aggregation in a Transgenic Mouse Model of Alzheimer's Disease.
Wojciech Michno, Patrick M. Wehrli, Silvio Meier, Dag Sehlin, Stina Syvänen et al.
Journal of neurochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The functional impact of cognition in adults with autism spectrum disorders
Johan Nyrenius, Eva Billstedt
Nordic Journal of Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Acute symptomatic seizures and epilepsy after mechanical thrombectomy
Hanna Eriksson, Pia Löwhagen Hendén, Alexandros Rentzos, Fani Pujol-Calderón, Jan-Erik Karlsson et al.
Epilepsy and Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anorexia nervosa: 30-year outcome
Sandra Rydberg Dobrescu, Lisa Dinkler, I Carina Gillberg, Maria Råstam, Christopher Gillberg et al.
British Journal of Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Maternal polycystic ovary syndrome and risk of neuropsychiatric disorders in offspring: prenatal androgen exposure or genetic confounding?
Carolyn E Cesta, Anna S Öberg, Abraham Ibrahimson, Ikram Yusuf, Henrik Larsson et al.
Psychological medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Diagnosis across the Spectrum of Progressive Supranuclear Palsy and Corticobasal Syndrome
E. Jabbari, N. Holland, V. Chelban, P. S. Jones, R. Lamb et al.
JAMA Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid tau fragment correlates with tau PET: a candidate biomarker for tangle pathology.
Kaj Blennow, Chun Chen, Claudia Cicognola, Kristin R Wildsmith, Paul T Manser et al.
Brain : a journal of neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 100 av 137

Namn Titel Telefon E-post
Zetterberg, Henrik Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-343 0142 henrik.zetterberg@clinchem.gu.se
Kaya, Ibrahim Doktorand ibrahim.kaya@gu.se
Skoog, Ingmar Professor/​överläkare 031-343 8640 ingmar.skoog@gu.se
Vinsa, Ingrid Forskningsadministratör 031-342 5970 ingrid.vinsa@gnc.gu.se
Månsson, Jan-Eric Professor, strukturkemiska analyser av lipider och glykokonjugat samt biosyntes och degration av des... 031-343 2407 jan-eric.mansson@gu.se
Beskow, Jan Professor emeritus, Professor emeritus. Forskar på suicid. jan.beskow@gu.se
Svedlund, Jan Professor emeritus, Doktor, docent 031-342 4573 jan.svedlund@neuro.gu.se
Chebli, Jasmine Doktorand jasmine.chebli@gu.se
Samuelsson, Jessica Doktorand jessica.samuelsson@neuro.gu.se
Simrén, Joel Amanuens joel.simren@gu.se
Gobom, Johan Forskare/​Postdoktor, Post doc i Kaj Blennows forskargrupp 031-343 2377 johan.gobom@gu.se
Sandberg, Johan Forskare, biträdande johan.sandberg@gu.se
Nilsson, Johanna Doktorand johanna.nilsson.4@gu.se
Hanrieder, Jörg Forskare jorg.hanrieder@gu.se
Lantero Rodriguez, Juan Doktorand juan.rodriguez.2@gu.se
Blennow, Kaj Professor/​överläkare kaj.blennow@clinchem.gu.se
Melin, Karin Doktorand 031-343 6772 karin.a.melin@vgregion.se
Ademar, Karin Doktorand karin.ademar@gu.se
Lind, Karin Forskarstuderande, Överläkare neuropsykiatri, forskarstud i Anders Wallins forskargrupp 031-343 8661 karin.lind@gu.se
Minta, Karolina Doktorand karolina.minta@gu.se
Danielsson, Klara Doktorand klara.danielsson@gu.se
Montoliu-Gaya, Laia Postdoktor laia.montoliu.gaya@gu.se
Niklasson, Lena Psykolog, Leg.psykolog 031-342 5942 lena.niklasson.2@gu.se
Jonsson, Lina Postdoktor Lina.Jonsson@neuro.gu.se
Rydén, Lina Doktorand lina.ryden@gu.se
Dinkler, Lisa Doktorand 031-342 5991 lisa.dinkler@gu.se
Agholme, Lotta Forskarassistent 031-342 4033 lotta.agholme@gu.se
Adermark, Louise Forskare, Med Dr 031-786 3975 louise.adermark@neuro.gu.se
Miller, Louise Doktorand louise.miller@neuro.gu.se
Mellqvist Fässberg, Madeleine Forskare 031-343 8642 madeleine.mellqvist@gu.se
Vindas, Marco Eu-postdoc marco.vindas@gu.se
Waern, Margda Professor/​överläkare, Allmän psykiatri, suicidologi 031-342 2164 margda.waern@gu.se
Råstam, Maria Seniorforskare maria.rastam@neuro.gu.se
von Euler Chelpin, Astrid Marianne Forskare marianne.von.euler.chelpin@gu.se
Eckerström, Marie Doktorand, Leg. psykolog 031-343 8684 marie.eckerstrom@neuro.gu.se
Galazka, Martyna Postdoktor martyna.galazka@gu.se
Kardell, Mathias Statistiker mathias.kardell@vgregion.se
Cederlund, Mats Läkare 031-342 59 70 mats.cederlund@gnc.gu.se
Arvidsson Rådestig, Maya Doktorand maya.arvidsson.radestig@neuro.gu.se
Srikrishna, Meera Doktorand meera.srikrishna@gu.se
Ericson, Mia Universitetslektor 031-786 3978 mia.ericson@gu.se
Jonsson, Michael Läkare, Läkare på minnesmottagningen SU/​Mölndal. Doktorand i Anders Wallins forskargrupp 031-343 8667 michael.jonsson@gu.se
Schöll, Michael Universitetslektor, biträdande michael.scholl@neuro.gu.se
Landen, Mikael Professor/​överläkare 031-786 6122 mikael.landen@gu.se
Landen, Mikael Professor/​överläkare mikael.landen@gu.se
Seidu, Mohammed Nazib Statistiker nazib.m.seidu@gu.se
Ashton, Nicholas Forskare nicholas.ashton@gu.se
Beckman, Nils Forskarstuderande 031-342 81 38 nils.beckman@gu.se
Hadjikhani, Nouchine Professor nouchine@nmr.mgh.harvard.edu
Lagström, Oona Doktorand oona.lagstrom@gu.se

Visar 51 - 100 av 137

Visar 2461 - 2470 av 2615

2007

Cystatin C in cerebrospinal fluid and multiple sclerosis.
Sarah Hansson, Anja Hviid Simonsen, Henrik Zetterberg, Oluf Andersen, Sara Haghighi et al.
Annals of neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Non-autism childhood empathy disorders
Christopher Gillberg
Empathy in Mental Illness. Farrow T, Woodruff P, editors. , Cambridge, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2007
Kapitel i bok

Apolipoprotein E polymorphisms in patients with primary open-angle glaucoma
Madeleine Zetterberg, Gunnar Tasa, Mona Seibt Palmér, Erkki Juronen, Pait Teesalu et al.
AMERICAN JOURNAL OF OPHTHALMOLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Amyloid beta1-40 quantification in CSF: comparison between chromatographic and immunochemical methods.
A H Simonsen, S F Hansson, Ulla Rüetschi, J McGuire, V N Podust et al.
Dementia and geriatric cognitive disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid concentrations of peptides derived from chromogranin B and secretogranin II are decreased in multiple sclerosis.
Niklas Mattsson, Ulla Rüetschi, Vladimir N Podust, Mats Stridsberg, Susann Li et al.
Journal of Neurochemistry , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cystatin C in cerebrospinal fluid and multiple sclerosis
Sara Folkesson Hansson, A. H. Simonsen, Henrik Zetterberg, O. Andersen, Sara Haghighi et al.
Ann Neurol, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2461 - 2470 av 2615

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?