Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

The MS4A gene cluster is a key modulator of soluble TREM2 and Alzheimer's disease risk
Y. Deming, F. Filipello, F. Cignarella, C. Cantoni, S. Hsu et al.
Science Translational Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

International science education
Thomas Karikari, Miriam Segura-Totten, Esperanza C. Cabrera, Diana E. Waturangi, Erin E. Barding et al.
Journal of Microbiology and Biology Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Methylphenidate and the risk of psychosis in adolescents and young adults: a population-based cohort study.
Chris Hollis, Qi Chen, Zheng Chang, Patrick D Quinn, Alexander Viktorin et al.
The lancet. Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid neurofilament light chain tracks cognitive impairment in multiple sclerosis
L. Gaetani, N. Salvadori, V. Lisetti, P. Eusebi, A. Mancini et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid neurofilament light chain predicts disease activity after the first demyelinating event suggestive of multiple sclerosis
Lorenzo Gaetani, P. Eusebi, Andrea Mancini, L. Gentili, Angela Borrelli et al.
Multiple Sclerosis and Related Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prospective cohort study of early biosignatures of response to lithium in bipolar-I-disorders: overview of the H2020-funded R-LiNK initiative
J. Scott, D. Hidalgo-Mazzei, R. Strawbridge, A. Young, M. Resche-Rigon et al.
International Journal of Bipolar Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Autocatalytic amplification of Alzheimer-associated A beta 42 peptide aggregation in human cerebrospinal fluid
R. Frankel, M. Tornquist, G. Meisl, O. Hansson, U. Andreasson et al.
Communications Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sustained attention and vigilance of children treated for sagittal and metopic craniosynostosis.
Marizela Kljajić, Giovanni Maltese, Peter Tarnow, Peter Sand, Lars Kölby
Child neuropsychology : a journal on normal and abnormal development in childhood and adolescence, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Discovery and validation of plasma proteomic biomarkers relating to brain amyloid burden by SOMAscan assay.
Liu Shi, Sarah Westwood, Alison L Baird, Laura Winchester, Valerija Dobricic et al.
Alzheimer's & dementia : the journal of the Alzheimer's Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 134

Namn Titel Telefon E-post
Larsson, Lena Forskarstuderande, Specialistläkare i psykiatri, Fil kand i kemi och biologi,. Psykiatri
Gimdal, Adrian Amanuens adrian.gimdal@gu.se
Edman, Åke Oavlönad docent, Minnesrelaterade sjukdomar, äldrepsykiatri Docent 031-343 8668 ake.edman@gu.se
Abramsson, Alexandra Forskare 031-342 9518 alexandra.abramsson.2@gu.se
Forsman, Anders Adjungerad professor 031-343 7334 anders.forsman@gu.se
De Bejczy, Andrea Forskarstuderande, Examinerad läkare. Är doktorand i doc Bo Söderpalms forskargrupp Beroendemedicin ... 031-342 2160 andrea.de-bejczy@gu.se
Göteson, Andreas Doktorand andreas.goteson@gu.se
Brinkmalm Westman, Ann Oavlönad docent, Biologiska masspektrometri. Docent 031-343 2379 ann.brinkmalm-westman@gu.se
Spyrou, Anna Kommunikatör anna.spyrou@gnc.gu.se
Zettergren, Anna Forskarassistent 031-343 8646 anna.zettergren@neuro.gu.se
Börjesson-Hanson, Anne Läkare, leg läkare, M.D. Psykiatri 031-343 86 50 anne.borjesson-hanson@gu.se
Snellman, Anne Forskningsadministratör anne.snellman@gu.se
Lekman, Annika Forskningsassistent 031-343 2409 annika.lekman@gu.se
Öhrfelt, Annika Forskare annika.ohrfelt@gu.se
Holl, Åse Sekreterare, Sekreterare i Henrik Anckarsäters forskargrupp 031-343 8728 ase.holl@neuro.gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 4724 barbro.askerup@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 2168 barbro.askerup@neuro.gu.se
Hagberg, Bibbi Psykolog, doktorand i Ch Gillbergs forskargrupp 031-342 59 71 bibbi.hagberg@gu.se
Söderpalm, Bo Professor/​överläkare 031-342 6401 bo.soderpalm@gu.se
Olsson, Bob Forskare, Docent, läkare 031-343 0025 bob.olsson@neuro.gu.se
Gillberg, Carina Läkare 031-342 5972 carina.gillberg@gnc.gu.se
Miniscalco Mattsson, Carmela Universitetslektor, adjungerad carmela.miniscalco@neuro.gu.se
Doshé, Cecilia Projektassistent cecilia.doshe@neuro.gu.se
Nilsson-Wallmark, Cecilia Forskningssjuksköterska, Leg sjuksköterska i Bo Söderpalms forskargrupp 031-342 6451 cecilia.nilsson-wallmark@gu.se
Hök Fröhlander, Celia Forskningsadministratör 031-343 2406 celia.hokfrohlander@neuro.gu.se
Gillberg, Christopher Seniorforskare christopher.gillberg@gnc.gu.se
Sarovic, Darko Doktorand, Allmänläkare 031-3425984 darko.sarovic@gu.se
Vizlin Hodzic, Dzeneta Forskare dzeneta.vizlin@medkem.gu.se
Vestin, Edvin Amanuens edvin.vestin@gu.se
Camporesi, Elena Doktorand elena.camporesi@gu.se
Gkanatsiou, Eleni Doktorand eleni.gkanatsiou@gu.se
Karlsson, Elin Projektassistent elin.karlsson.3@gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare, biträdande elisa.alexandersson@gu.se
Wentz, Elisabet Professor/​överläkare 031-343 6475 elisabet.wentz@gu.se
Fernell, Elisabeth Forskare elisabeth.fernell@gnc.gu.se
Aronsson, Erik Läkare, Doktorand på inst f neurovetenskap o fysiologi. Sektionen för psykiatri 031-343 2344 erik.aronsson@gu.se
Joas, Erik Statistiker erik.joas@gu.se
Joas, Erik Doktorand erik.joas@gu.se
Pålsson, Erik Forskare 031-786 1987 erik.palsson@gu.se
Smedler, Erik Postdoktor, Doktor, Civilingenjör teknisk fysik, läkare samt medicine doktor i molekylär neurobiolog... erik.smedler@gu.se
Billstedt, Eva Professor/​psykolog eva.billstedt@gnc.gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Nazir, Faisal Hayat Forskare, biträdande faisal.nazir@gu.se
Ahlner, Felicia Doktorand 031-343 8650 felicia.ahlner@neuro.gu.se
Brinkmalm, Gunnar Forskare gunnar.brinkmalm@gu.se
Wetterberg, Hanna Doktorand hanna.wetterberg@neuro.gu.se
Minnis, Helen Professor, gäst helen.minnis@gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Zetterberg, Henrik Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-343 0142 henrik.zetterberg@clinchem.gu.se
Kaya, Ibrahim Doktorand ibrahim.kaya@gu.se

Visar 1 - 50 av 134

Visar 2391 - 2400 av 2471

2006

Individuals with excessive alcohol intake recruited by advertisement: demographic and clinical characteristics
Kristina Berglund, Claudia Fahlke, Ulf Berggren, Matts Eriksson, Jan Balldin
Alcohol and Alcoholism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Platelet monoamine oxidase B (MAO-B) activity and its relationship to DL-fenfluramine-induced prolactin response in healthy men
Matts Eriksson, Ulf Berggren, Claudia Fahlke, Jörgen Engel, Jan Balldin
Journal of Neural Transmission, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inverse relationship between central serotonergic neurotransmission and blood pressure in alcohol-dependent male subjects
Jan Balldin, Madelene Andersson, Ulf Berggren, Jörgen Engel, Matts Eriksson et al.
Journal of Neural Transmission, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personality profile in type 1 alcoholism: Long duration of alcohol intake and low serotonergic activity are predictive factors of anxiety proneness
Kristina Berglund, Claudia Fahlke, Ulf Berggren, Matts Eriksson, Jan Balldin
Journal of Neural Transmission, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vagus nerve stimulation in patients with Alzheimer's disease: additional follow-up results of a pilot study through 1 year
Charley A. Merrill, Michael Jonsson, Lennart Minthon, Hasse Ejnell, Hans C.-Son Silander et al.
JOURNAL OF CLINICAL PSYCHIATRY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Midlife respiratory function related to white matter lesions and lacunar infarcts in late life: the Prospective Population Study of Women in Gothenburg, Sweden.
Xinxin Guo, Leonardo Pantoni, Michela Simoni, Deborah Gustafson, Calle Bengtsson et al.
Stroke; a journal of cerebral circulation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Constitutional downregulation of SEMA5A expression in autism.
M Melin, B Carlsson, Henrik Anckarsäter, Maria Råstam, C Betancur et al.
Neuropsychobiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Association between CSF biomarkers and incipient Alzheimer's disease in patients with mild cognitive impairment: a follow-up study
Oskar Hansson, Henrik Zetterberg, Peder Buchhave, Elisabet Londos, Kaj Blennow et al.
LANCET NEUROLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CSF biomarkers for Alzheimer's Disease: levels of beta-amyloid, tau, phosphorylated tau relate to clinical symptoms and survival
Anders Wallin, Kaj Blennow, N. Andreasen, Lennart Minthon
Dement Geriatr Cogn Disord, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2391 - 2400 av 2471

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?