Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

CSF sTREM2 and Tau Work Together in Predicting Increased Temporal Lobe Atrophy in Older Adults.
Nathalie Bodd Halaas, Kristi Henjum, Kaj Blennow, Shams Dakhil, Ane-Victoria Idland et al.
Cerebral cortex (New York, N.Y. : 1991), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal Fluid Biomarkers in Cerebral Amyloid Angiopathy.
Gargi Banerjee, Gareth Ambler, Ashvini Keshavan, Ross W Paterson, Martha S Foiani et al.
Journal of Alzheimer's disease : JAD, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cardiac Surgery is Associated with Biomarker Evidence of Neuronal Damage.
Marek Alifier, B Olsson, Ulf Andreasson, Nicholas C Cullen, Jolanta Czyżewska et al.
Journal of Alzheimer's disease : JAD, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cardiovascular and all-cause mortality attributable to loneliness in older Swedish men and women.
Masuma Novak, Margda Waern, Lena Johansson, Anna Zettergren, Lina Ryden et al.
BMC geriatrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Biomarker profiling beyond amyloid and tau: cerebrospinal fluid markers, hippocampal atrophy, and memory change in cognitively unimpaired older adults
A. V. Idland, R. Sala-Llonch, L. O. Watne, A. Braekhus, O. Hansson et al.
Neurobiology of Aging, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Plasma transferrin and hemopexin are associated with altered A beta uptake and cognitive decline in Alzheimer's disease pathology
A. Ashraf, Nicholas J. Ashton, P. Chatterjee, K. Goozee, K. K. Shen et al.
Alzheimers Research & Therapy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Diagnostic and prognostic value of serum NfL and p-Tau181 in frontotemporal lobar degeneration.
Alberto Benussi, Thomas Karikari, Nicholas J. Ashton, Stefano Gazzina, Enrico Premi et al.
Journal of neurology, neurosurgery, and psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 142

Namn Titel Telefon E-post
Abramsson, Alexandra Forskare 031-342 9518 alexandra.abramsson.2@gu.se
Ademar, Karin Doktorand karin.ademar@gu.se
Adermark, Louise Forskare, Med Dr 031-786 3975 louise.adermark@neuro.gu.se
Agholme, Lotta Forskarassistent 031-342 4033 lotta.agholme@gu.se
Ahlner, Felicia Doktorand 031-343 8650 felicia.ahlner@neuro.gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare, biträdande elisa.alexandersson@gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Andiné, Peter Universitetslektor/​överläkare peter.andine@gu.se
Andreasson, Ulf Oavlönad docent 031-343 0307 ulf.andreasson@neuro.gu.se
Aronsson, Erik Läkare, Doktorand på inst f neurovetenskap o fysiologi. Sektionen för psykiatri 031-343 2344 erik.aronsson@gu.se
Arvidsson Rådestig, Maya Doktorand maya.arvidsson.radestig@neuro.gu.se
Ashton, Nicholas Forskare nicholas.ashton@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 4724 barbro.askerup@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 2168 barbro.askerup@neuro.gu.se
Beckman, Nils Forskarstuderande 031-342 81 38 nils.beckman@gu.se
Bergström, Petra Forskarassistent petra.bergstrom@gu.se
Beskow, Jan Professor emeritus, Professor emeritus. Forskar på suicid. jan.beskow@gu.se
Billstedt, Eva Professor/​psykolog eva.billstedt@gnc.gu.se
Blennow, Kaj Professor/​överläkare kaj.blennow@clinchem.gu.se
Brimo, Katarzyna Forskare, biträdande katarzyna.brimo@gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Brinkmalm, Gunnar Forskare gunnar.brinkmalm@gu.se
Brinkmalm Westman, Ann Oavlönad docent, Biologiska masspektrometri. Docent 031-343 2379 ann.brinkmalm-westman@gu.se
Brodd, Richard Sjuksköterska, Leg sjuksköterska, specialist i psykiatrisk omvårdnad 031-343 8218 richard.brodd@gu.se
Burmann, Irena Forskare irena.burmann@gu.se
Börjesson-Hanson, Anne Läkare, leg läkare, M.D. Psykiatri 031-343 86 50 anne.borjesson-hanson@gu.se
Camporesi, Elena Doktorand elena.camporesi@gu.se
Cederlund, Mats Läkare 031-342 59 70 mats.cederlund@gnc.gu.se
Chebli, Jasmine Doktorand jasmine.chebli@gu.se
Dahlin, Karin Doktorand karin.dahlin@gu.se
Dahlin-Ivanoff, Synneve Seniorforskare synneve.dahlin-ivanoff@neuro.gu.se
Danielsson, Klara Doktorand klara.danielsson@gu.se
De Bejczy, Andrea Forskarstuderande, Examinerad läkare. Är doktorand i doc Bo Söderpalms forskargrupp Beroendemedicin ... 031-342 2160 andrea.de-bejczy@gu.se
Degl'innocenti, Alessio Universitetslektor, adjungerad alessio.deglinnocenti@gu.se
Dinkler, Lisa Doktorand 031-342 5991 lisa.dinkler@gu.se
Doering, Sabrina Eu-doktorand (marie curiestip) sabrina.doering@gu.se
Doshé, Cecilia Projektassistent cecilia.doshe@neuro.gu.se
Dreos, Ambra Postdoktor ambra.dreos@gu.se
Eckerström, Marie Doktorand, Leg. psykolog 031-343 8684 marie.eckerstrom@neuro.gu.se
Edman, Åke Oavlönad docent, Minnesrelaterade sjukdomar, äldrepsykiatri Docent 031-343 8668 ake.edman@gu.se
Ekman, Rolf Professor emeritus 031-343 2381 rolf.ekman@gu.se
Ericson, Mia Professor 031-786 3978 mia.ericson@gu.se
Fernell, Elisabeth Forskare elisabeth.fernell@gnc.gu.se
Forsman, Anders Professor, Adjungerad 031-343 7334 anders.forsman@gu.se
Galazka, Martyna Postdoktor martyna.galazka@gu.se
Gillberg, Carina Läkare 031-342 5972 carina.gillberg@gnc.gu.se
Gillberg, Christopher Seniorforskare christopher.gillberg@gnc.gu.se
Gimdal, Adrian Amanuens adrian.gimdal@gu.se
Gislason, Thorsteinn Forskarstuderande, Psykiatri. Sektionen för psykiatri thorsteinn.gislason@gu.se
Gkanatsiou, Eleni Doktorand eleni.gkanatsiou@gu.se

Visar 1 - 50 av 142

Visar 2651 - 2660 av 2669

2006

The cytosolic loop of the gamma-secretase component presenilin enhancer 2 protects zebrafish embryos from apoptosis.
Henrik Zetterberg, William A Campbell, Hong Wei Yang, Weiming Xia
The Journal of biological chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Zebrafish lacking Alzheimer presenilin enhancer 2 (Pen-2) demonstrate excessive p53-dependent apoptosis and neuronal loss.
William A Campbell, Hongwei Yang, Henrik Zetterberg, Stéphanie Baulac, Jacqueline A Sears et al.
Journal of neurochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Age, hypertension, and lacunar stroke are the major determinants of the severity of age-related white matter changes
Anna Maria Basile, Leonardo Pantoni, Giovanni Pracucci, Kjell Asplund, Hugues Chabriat et al.
CEREBROVASCULAR DISEASES, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Associations between white matter lesions, cerebrovascular risk factors, and low CSF A beta 42
V. Stenset, L. Johnsen, D. Kocot, A. Negaard, A. Skinningsrud et al.
NEUROLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The norepinephrine level is decreased in the lymphocytes of long-term interferon-beta-treated multiple sclerosis patients
Cecilia Rajda, K. Bencsik, J. Füvesi, E. Seres, L. Vécsei et al.
MULTIPLE SCLEROSIS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

IL6 gene promoter polymorphisms and type 2 diabetes - Joint analysis of individual participants' data from 21 studies
Cornelia Huth, Iris M. Heid, Caren Vollmert, Christian Gieger, Harald Grallert et al.
DIABETES, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Development of a neuropsychological battery for the Leukoaraiosis and Disability in the Elderly study (LADIS): Experience and baseline data
Sofia Madureira, Ana Verdelho, José M. Ferro, Anna-Maria Basile, Hugues Chabriat et al.
NEUROEPIDEMIOLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The cathepslin D rs17571 polymorphism: Effects on CSF Tau concentrations in Alzheimer disease
Matthias Riemenschneider, Kaj Blennow, Stefan Wagenpfeil, Niels Andreasen, Jonathan A. Prince et al.
HUMAN MUTATION, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ethanol effects on electrophysiological properties of astrocytes in striatal brain slices.
Louise Adermark, David M Lovinger
Neuropharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Obesity and intelligence
Deborah Gustafson
AGRO FOOD INDUSTRY HI-TECH, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2651 - 2660 av 2669

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?