Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

Longitudinal change in regional brain volumes with exposure to repetitive head impacts.
Charles Bernick, Guogen Shan, Henrik Zetterberg, Sarah Banks, Virendra R Mishra et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of acute sleep loss on diurnal plasma dynamics of CNS health biomarkers in young men.
Christian Benedict, Kaj Blennow, Henrik Zetterberg, Jonathan Cedernaes
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How the COVID-19 Overcomes the Battle? An Approach to Virus Structure
Doryaneh Ahmadpour, P. Ahmadpoor
Iranian Journal of Kidney Diseases, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Neurofilament-Light in Former Athletes: A Potential Biomarker of Neurodegeneration and Progression.
Foad Taghdiri, Namita Multani, Miracle Ozzoude, Apameh Tarazi, Mozhgan Khodadadi et al.
European journal of neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reporting trigger factors for (hypo)manic episodes in bipolar disorder: association with personality and prognosis.
Erik Smedler, Timea Sparding, Ali Hattab, Carl M Sellgren, Mikael Landén
Acta psychiatrica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Propagation of Tau Pathology: Integrating Insights From Postmortem and In Vivo Studies.
Thomas Vogels, Antoine Leuzy, Claudia Cicognola, Nicholas J. Ashton, Tomas Smolek et al.
Biological psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Association Between General Childhood Psychopathology and Adolescent Suicide Attempt and Self-Harm: A Prospective, Population-Based Twin Study
L. M. O'Reilly, E. Pettersson, P. D. Quinn, E. D. Klonsky, Sebastian Lundström et al.
Journal of Abnormal Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lower Left Ventricular Ejection Fraction Relates to Cerebrospinal Fluid Biomarker Evidence of Neurodegeneration in Older Adults.
Hailey A Kresge, Dandan Liu, Deepak K Gupta, Elizabeth E Moore, Katie E Osborn et al.
Journal of Alzheimer's disease : JAD, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 142

Namn Titel Telefon E-post
Abramsson, Alexandra Forskare 031-342 9518 alexandra.abramsson.2@gu.se
Ademar, Karin Doktorand karin.ademar@gu.se
Adermark, Louise Forskare, Med Dr 031-786 3975 louise.adermark@neuro.gu.se
Agholme, Lotta Forskarassistent 031-342 4033 lotta.agholme@gu.se
Ahlner, Felicia Doktorand 031-343 8650 felicia.ahlner@neuro.gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare, biträdande elisa.alexandersson@gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Andiné, Peter Universitetslektor/​överläkare peter.andine@gu.se
Andreasson, Ulf Oavlönad docent 031-343 0307 ulf.andreasson@neuro.gu.se
Aronsson, Erik Läkare, Doktorand på inst f neurovetenskap o fysiologi. Sektionen för psykiatri 031-343 2344 erik.aronsson@gu.se
Arvidsson Rådestig, Maya Doktorand maya.arvidsson.radestig@neuro.gu.se
Ashton, Nicholas Forskare nicholas.ashton@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 4724 barbro.askerup@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 2168 barbro.askerup@neuro.gu.se
Beckman, Nils Forskarstuderande 031-342 81 38 nils.beckman@gu.se
Bergström, Petra Forskarassistent petra.bergstrom@gu.se
Beskow, Jan Professor emeritus, Professor emeritus. Forskar på suicid. jan.beskow@gu.se
Billstedt, Eva Professor/​psykolog eva.billstedt@gnc.gu.se
Blennow, Kaj Professor/​överläkare kaj.blennow@clinchem.gu.se
Brimo, Katarzyna Forskare, biträdande katarzyna.brimo@gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Brinkmalm, Gunnar Forskare gunnar.brinkmalm@gu.se
Brinkmalm Westman, Ann Oavlönad docent, Biologiska masspektrometri. Docent 031-343 2379 ann.brinkmalm-westman@gu.se
Brodd, Richard Sjuksköterska, Leg sjuksköterska, specialist i psykiatrisk omvårdnad 031-343 8218 richard.brodd@gu.se
Burmann, Irena Forskare irena.burmann@gu.se
Börjesson-Hanson, Anne Läkare, leg läkare, M.D. Psykiatri 031-343 86 50 anne.borjesson-hanson@gu.se
Camporesi, Elena Doktorand elena.camporesi@gu.se
Cederlund, Mats Läkare 031-342 59 70 mats.cederlund@gnc.gu.se
Chebli, Jasmine Doktorand jasmine.chebli@gu.se
Dahlin-Ivanoff, Synneve Seniorforskare synneve.dahlin-ivanoff@neuro.gu.se
Danielsson, Klara Doktorand klara.danielsson@gu.se
De Bejczy, Andrea Forskarstuderande, Examinerad läkare. Är doktorand i doc Bo Söderpalms forskargrupp Beroendemedicin ... 031-342 2160 andrea.de-bejczy@gu.se
Degl'innocenti, Alessio Universitetslektor, adjungerad alessio.deglinnocenti@gu.se
Dinkler, Lisa Doktorand 031-342 5991 lisa.dinkler@gu.se
Doering, Sabrina Eu-doktorand (marie curiestip) sabrina.doering@gu.se
Doshé, Cecilia Projektassistent cecilia.doshe@neuro.gu.se
Dreos, Ambra Postdoktor ambra.dreos@gu.se
Eckerström, Marie Doktorand, Leg. psykolog 031-343 8684 marie.eckerstrom@neuro.gu.se
Edman, Åke Oavlönad docent, Minnesrelaterade sjukdomar, äldrepsykiatri Docent 031-343 8668 ake.edman@gu.se
Ekman, Rolf Professor emeritus 031-343 2381 rolf.ekman@gu.se
Ericson, Mia Universitetslektor 031-786 3978 mia.ericson@gu.se
Fernell, Elisabeth Forskare elisabeth.fernell@gnc.gu.se
Forsman, Anders Professor, Adjungerad 031-343 7334 anders.forsman@gu.se
Galazka, Martyna Postdoktor martyna.galazka@gu.se
Gillberg, Carina Läkare 031-342 5972 carina.gillberg@gnc.gu.se
Gillberg, Christopher Seniorforskare christopher.gillberg@gnc.gu.se
Gimdal, Adrian Amanuens adrian.gimdal@gu.se
Gislason, Thorsteinn Forskarstuderande, Psykiatri. Sektionen för psykiatri thorsteinn.gislason@gu.se
Gkanatsiou, Eleni Doktorand eleni.gkanatsiou@gu.se
Gobom, Johan Forskare/​Postdoktor, Post doc i Kaj Blennows forskargrupp 031-343 2377 johan.gobom@gu.se

Visar 1 - 50 av 142

Visar 2611 - 2620 av 2656

2006

Low serum potassium in mid life associated with decreased cerebrospinal fluid A beta 42 in late life
Michelle M. Mielke, Peter P. Zandi, Kaj Blennow, Deborah Gustafson, Magnus Sjögren et al.
ALZHEIMER DISEASE AND ASSOCIATED DISORDERS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mirtazapine naturalistic depression study (in Sweden) - MINDS(S): clinical efficacy and safety
Jan Wålinder, Jiri Prochazka, Anders Odén, Ingemar Sjödin, Marja-Liisa Dahl et al.
HUMAN PSYCHOPHARMACOLOGY-CLINICAL AND EXPERIMENTAL, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tau and Amyloid Beta Protein in The CSF As Diagnostic markers for Alzheimer disease
N Andreasen, Kaj Blennow
The Shadow Line from Normal Ageing to Dementia: Clinical, Genetic and Ethical Aspects , Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

CSF Biomarkers for Alzheimer’s Disease
Deborah Gustafson, Kaj Blennow
Research advances in Alzheimer’s disease and related disorders. Vol 11. Eds. Iqbal K, Winblad B. Alzheimer’s Association , Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

RNA interference: applications in research on amyloidogenesis in Alzheimer's disease
Henrik Zetterberg, Kaj Blennow, W Xia
Trends in RNA Res. Ed. PA McNamara, New York, Nova Science Publishers, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Leukoaraiosis predicts hidden global functioning impairment in nondisabled older people: the LADIS (Leukoaraiosis and Disability in the Elderly) Study.
Leonardo Pantoni, Anna Poggesi, Anna Maria Basile, Giovanni Pracucci, Frederik Barkhof et al.
Journal of the American Geriatrics Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Analytical performance and clinical utility of the INNOTEST PHOSPHO-TAU181P assay for discrimination between Alzheimer's disease and dementia with Lewy bodies.
Hugo Vanderstichele, Karen De Vreese, Kaj Blennow, Niels Andreasen, Christian Sindic et al.
Clinical chemistry and laboratory medicine : CCLM / FESCC, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Model to assess the cost-effectiveness of new treatments for depression.
Patrik Sobocki, Mattias Ekman, Hans Ågren, Bengt Jönsson, Clas Rehnberg
International journal of technology assessment in health care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The mission is remission: health economic consequences of achieving full remission with antidepressant treatment for depression.
P Sobocki, M Ekman, Hans Ågren, B Runeson, B Jönsson
International journal of clinical practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Resource use and costs associated with patients treated for depression in primary care.
P Sobocki, M Ekman, Hans Ågren, I Krakau, B Runeson et al.
The European journal of health economics : HEPAC : health economics in prevention and care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2611 - 2620 av 2656

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?