Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

Temporal Analysis of Semantic Verbal Fluency Tasks in Persons with Subjective and Mild Cognitive Impairment.
Nicklas Linz, Kristina Lundholm Fors, Hali Lindsay, Marie Eckerström, Jan Alexandersson et al.
Sixth Workshop on Computational Linguistics and Clinical Psychology: Reconciling Outcomes. Minneapolis, Minnesota, USA, June 6, 2019 / Kate Niederhoffer, Kristy Hollingshead, Philip Resnik, Rebecca Resnik, Kate Loveys (Editors), Stroudsburg, PA , Association for Computational Linguistics , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

The five-items memory screen-extended variant: A tool for assessing memory
Nora Balogh, R. Astrand, Anders Wallin, Sindre Rolstad
Acta Neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Circulating neurofilament light in ischemic stroke: temporal profile and outcome prediction
Annie Pedersen, Tara M Stanne, Staffan Nilsson, Sofia Klasson, Lars Rosengren et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Association of CACNA1C polymorphisms with serum BDNF levels in bipolar disorder.
Erik Smedler, Erik Pålsson, Kenji Hashimoto, Mikael Landén
The British journal of psychiatry : the journal of mental science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid and plasma biomarker trajectories with increasing amyloid deposition in Alzheimer's disease
S. Palmqvist, P. S. Insel, E. Stomrud, S. Janelidze, Henrik Zetterberg et al.
Embo Molecular Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Association of PTHrP levels in CSF with Alzheimer's disease biomarkers
M. M. Kushnir, Wojciech Michno, A. L. Rockwood, Kaj Blennow, F. G. Strathmann et al.
Clinical Mass Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Use of the tau protein-to-peptide ratio in CSF to improve diagnostic classification of Alzheimer's disease
Karl Hansson, Rahil Dahlén, O. Hansson, Elin Pernevik, R. Paterson et al.
Clinical Mass Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid neurofilament light chain predicts disease activity after the first demyelinating event suggestive of multiple sclerosis
Lorenzo Gaetani, P. Eusebi, Andrea Mancini, L. Gentili, Angela Borrelli et al.
Multiple Sclerosis and Related Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 138

Namn Titel Telefon E-post
Larsson, Lena Forskarstuderande, Specialistläkare i psykiatri, Fil kand i kemi och biologi,. Psykiatri
Söderpalm Gordh, Anna Forskare
Gimdal, Adrian Amanuens adrian.gimdal@gu.se
Edman, Åke Oavlönad docent, Minnesrelaterade sjukdomar, äldrepsykiatri Docent 031-343 8668 ake.edman@gu.se
Abramsson, Alexandra Forskare 031-342 9518 alexandra.abramsson.2@gu.se
Forsman, Anders Adjungerad professor 031-343 7334 anders.forsman@gu.se
De Bejczy, Andrea Forskarstuderande, Examinerad läkare. Är doktorand i doc Bo Söderpalms forskargrupp Beroendemedicin ... 031-342 2160 andrea.de-bejczy@gu.se
Göteson, Andreas Doktorand andreas.goteson@gu.se
Brinkmalm Westman, Ann Oavlönad docent, Biologiska masspektrometri. Docent 031-343 2379 ann.brinkmalm-westman@gu.se
Spyrou, Anna Kommunikatör anna.spyrou@gnc.gu.se
Zettergren, Anna Forskarassistent 031-343 8646 anna.zettergren@neuro.gu.se
Börjesson-Hanson, Anne Läkare, leg läkare, M.D. Psykiatri 031-343 86 50 anne.borjesson-hanson@gu.se
Snellman, Anne Forskningsadministratör anne.snellman@gu.se
Lekman, Annika Forskningsassistent 031-343 2409 annika.lekman@gu.se
Öhrfelt, Annika Forskare annika.ohrfelt@gu.se
Holl, Åse Sekreterare, Sekreterare i Henrik Anckarsäters forskargrupp 031-343 8728 ase.holl@neuro.gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 4724 barbro.askerup@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 2168 barbro.askerup@neuro.gu.se
Hagberg, Bibbi Psykolog, doktorand i Ch Gillbergs forskargrupp 031-342 59 71 bibbi.hagberg@gu.se
Söderpalm, Bo Professor/​överläkare 031-342 6401 bo.soderpalm@gu.se
Olsson, Bob Forskare, Docent, läkare 031-343 0025 bob.olsson@medic.gu.se
Gillberg, Carina Läkare 031-342 5972 carina.gillberg@gnc.gu.se
Miniscalco Mattsson, Carmela Universitetslektor, adjungerad carmela.miniscalco@neuro.gu.se
Doshé, Cecilia Projektassistent cecilia.doshe@neuro.gu.se
Nilsson-Wallmark, Cecilia Forskningssjuksköterska, Leg sjuksköterska i Bo Söderpalms forskargrupp 031-342 6451 cecilia.nilsson-wallmark@gu.se
Hök Fröhlander, Celia Forskningsadministratör 031-343 2406 celia.hokfrohlander@neuro.gu.se
Gillberg, Christopher Seniorforskare christopher.gillberg@gnc.gu.se
Sarovic, Darko Doktorand, Allmänläkare 031-3425984 darko.sarovic@gu.se
Vizlin Hodzic, Dzeneta Forskare dzeneta.vizlin@medkem.gu.se
Vestin, Edvin Amanuens edvin.vestin@gu.se
Camporesi, Elena Doktorand elena.camporesi@gu.se
Gkanatsiou, Eleni Doktorand eleni.gkanatsiou@gu.se
Karlsson, Elin Projektassistent elin.karlsson.3@gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare, biträdande elisa.alexandersson@gu.se
Wentz, Elisabet Professor/​överläkare 031-343 6475 elisabet.wentz@gu.se
Fernell, Elisabeth Forskare elisabeth.fernell@gnc.gu.se
Aronsson, Erik Läkare, Doktorand på inst f neurovetenskap o fysiologi. Sektionen för psykiatri 031-343 2344 erik.aronsson@gu.se
Joas, Erik Statistiker erik.joas@gu.se
Joas, Erik Doktorand erik.joas@gu.se
Pålsson, Erik Forskare 031-786 1987 erik.palsson@gu.se
Smedler, Erik Postdoktor, Doktor, Civilingenjör teknisk fysik, läkare samt medicine doktor i molekylär neurobiolog... erik.smedler@gu.se
Billstedt, Eva Professor/​psykolog eva.billstedt@gnc.gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Nazir, Faisal Hayat Forskare, biträdande faisal.nazir@gu.se
Ahlner, Felicia Doktorand 031-343 8650 felicia.ahlner@neuro.gu.se
Brinkmalm, Gunnar Forskare gunnar.brinkmalm@gu.se
Wetterberg, Hanna Doktorand hanna.wetterberg@neuro.gu.se
Minnis, Helen Professor, gäst helen.minnis@gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Zetterberg, Henrik Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-343 0142 henrik.zetterberg@clinchem.gu.se

Visar 1 - 50 av 138

Visar 2441 - 2450 av 2491

2006

Deficits in attention, motorcontrol and perception (DAMP). A brief review of the concept and clinical implications
Christopher Gillberg
Disorganized Children. Chowdhury U, Stein S, editors. , London, Jessica Kingsley Publishers, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Mental Retardation
Christopher Gillberg
Clinician´s Deskbook of Child and Adolescent Psychiatry. Gillberg C, Harrington R, Steinhausen H C, editors. , Cambridge, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

The population prevalence of child psychiatric disorders in Danish 8- to 9-year-old children.
Dorthe Janne Petersen, Niels Bilenberg, Kirsten Hoerder, Christopher Gillberg
European child & adolescent psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Kognitiva funktionsstörningar och demenssjukdom
Carsten Wikkelsö, Anders Wallin
Lärobok i Neurologi. Aquelonius SM, Fabius J (eds), Liber, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Low serum potassium in mid life associated with decreased cerebrospinal fluid A beta 42 in late life
Michelle M. Mielke, Peter P. Zandi, Kaj Blennow, Deborah Gustafson, Magnus Sjögren et al.
ALZHEIMER DISEASE AND ASSOCIATED DISORDERS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mirtazapine naturalistic depression study (in Sweden) - MINDS(S): clinical efficacy and safety
Jan Wålinder, Jiri Prochazka, Anders Odén, Ingemar Sjödin, Marja-Liisa Dahl et al.
HUMAN PSYCHOPHARMACOLOGY-CLINICAL AND EXPERIMENTAL, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tau and Amyloid Beta Protein in The CSF As Diagnostic markers for Alzheimer disease
N Andreasen, Kaj Blennow
The Shadow Line from Normal Ageing to Dementia: Clinical, Genetic and Ethical Aspects , Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

CSF Biomarkers for Alzheimer’s Disease
Deborah Gustafson, Kaj Blennow
Research advances in Alzheimer’s disease and related disorders. Vol 11. Eds. Iqbal K, Winblad B. Alzheimer’s Association , Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

RNA interference: applications in research on amyloidogenesis in Alzheimer's disease
Henrik Zetterberg, Kaj Blennow, W Xia
Trends in RNA Res. Ed. PA McNamara, New York, Nova Science Publishers, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Visar 2441 - 2450 av 2491

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?