Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

Biomarkers for tau pathology.
Michael Schöll, Anne Maass, Niklas Mattsson, Nicholas Ashton, Kaj Blennow et al.
Molecular and cellular neurosciences, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Correlation of Blood Biomarkers and Biomarker Panels with Traumatic Findings on Computed Tomography after Traumatic Brain Injury
J. P. Posti, R. S. K. Takala, L. Lagerstedt, A. M. Dickens, I. Hossain et al.
Journal of Neurotrauma, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dementia associated with disorders of the basal ganglia
K. S. Vitanova, Katie Stringer, D. P. Benitez, J. Brenton, D. M. Cummings
Journal of Neuroscience Research, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Endo-lysosomal proteins and ubiquitin CSF concentrations in Alzheimer's and Parkinson's disease
Simon Sjödin, Gunnar Brinkmalm, Annika Öhrfelt, L. Parnetti, S. Paciotti et al.
Alzheimer's Research & Therapy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CSF evidence of pericyte damage in Alzheimer's disease is associated with markers of blood-brain barrier dysfunction and disease pathology
J. S. Miners, P. G. Kehoe, S. Love, Henrik Zetterberg, Kaj Blennow
Alzheimers Research & Therapy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Acute symptomatic seizures and epilepsy after mechanical thrombectomy
Hanna Eriksson, Pia Löwhagen Hendén, Alexandros Rentzos, Fani Pujol-Calderón, Jan-Erik Karlsson et al.
Epilepsy and Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Correlations between serum and CSF pNfH levels in ALS, FTD and controls: A comparison of three analytical approaches
C. Wilke, Fani Pujol-Calderon, C. Barro, E. Stransky, Kaj Blennow et al.
Clinical Chemistry and Laboratory Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genes, biomarkers, and clinical features associated with the course of bipolar disorder.
Erik Smedler, Sarah E Bergen, Jie Song, Mikael Landén
European neuropsychopharmacology : the journal of the European College of Neuropsychopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evolution and clustering of prodromal parkinsonian features in GBA1 carriers
S. Mullin, M. Beavan, J. Bestwick, A. McNeill, C. Proukakis et al.
Movement Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 138

Namn Titel Telefon E-post
Abramsson, Alexandra Forskare 031-342 9518 alexandra.abramsson.2@gu.se
Ademar, Karin Forskare, biträdande karin.ademar@gu.se
Adermark, Louise Forskare, Med Dr 031-786 3975 louise.adermark@neuro.gu.se
Agholme, Lotta Forskarassistent 031-342 4033 lotta.agholme@gu.se
Ahlner, Felicia Doktorand 031-343 8650 felicia.ahlner@neuro.gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare, biträdande elisa.alexandersson@gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Andiné, Peter Universitetslektor/​överläkare peter.andine@gu.se
Aronsson, Erik Läkare, Doktorand på inst f neurovetenskap o fysiologi. Sektionen för psykiatri 031-343 2344 erik.aronsson@gu.se
Arvidsson Rådestig, Maya Doktorand maya.arvidsson.radestig@neuro.gu.se
Ashton, Nicholas Postdoktor nicholas.ashton@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 4724 barbro.askerup@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 2168 barbro.askerup@neuro.gu.se
Beckman, Nils Forskarstuderande 031-342 81 38 nils.beckman@gu.se
Bergström, Petra Forskarassistent petra.bergstrom@gu.se
Beskow, Jan Professor emeritus, Professor emeritus. Forskar på suicid. 0303-23 08 93 jan.beskow@gu.se
Billstedt, Eva Professor/​psykolog eva.billstedt@gnc.gu.se
Blennow, Kaj Professor/​överläkare kaj.blennow@clinchem.gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Brinkmalm, Gunnar Forskare gunnar.brinkmalm@gu.se
Brinkmalm Westman, Ann Oavlönad docent, Biologiska masspektrometri. Docent 031-343 2379 ann.brinkmalm-westman@gu.se
Brodd, Richard Sjuksköterska, Leg sjuksköterska, specialist i psykiatrisk omvårdnad 031-343 8218 richard.brodd@gu.se
Burmann, Irena Postdoktor irena.burmann@gu.se
Börjesson-Hanson, Anne Läkare, leg läkare, M.D. Psykiatri 031-343 86 50 anne.borjesson-hanson@gu.se
Camporesi, Elena Doktorand elena.camporesi@gu.se
Cederlund, Mats Läkare 031-342 59 70 mats.cederlund@gnc.gu.se
Chebli, Jasmine Doktorand jasmine.chebli@gu.se
Cicognola, Claudia Doktorand/​projektassistent claudia.cicognola@gu.se
Dahlén, Rahil Postdoktor rahil.dahlen@gu.se
Danielsson, Klara Doktorand klara.danielsson@gu.se
De Bejczy, Andrea Forskarstuderande, Examinerad läkare. Är doktorand i doc Bo Söderpalms forskargrupp Beroendemedicin ... 031-342 2160 andrea.de-bejczy@gu.se
Dinkler, Lisa Doktorand 031-342 5991 lisa.dinkler@gu.se
Doering, Sabrina Eu-doktorand (marie curiestip) sabrina.doering@gu.se
Doshé, Cecilia Projektassistent cecilia.doshe@neuro.gu.se
Eckerström, Marie Doktorandanställning, Leg. psykolog 031-343 8684 marie.eckerstrom@neuro.gu.se
Edman, Åke Oavlönad docent, Minnesrelaterade sjukdomar, äldrepsykiatri Docent 031-343 8668 ake.edman@gu.se
Ekman, Rolf Professor emeritus 031-343 2381 rolf.ekman@gu.se
Ericson, Mia Universitetslektor 031-786 3978 mia.ericson@gu.se
Forsman, Anders Adjungerad professor 031-343 7334 anders.forsman@gu.se
Galazka, Martyna Postdoktor martyna.galazka@gu.se
Gillberg, Carina Läkare 031-342 5972 carina.gillberg@gnc.gu.se
Gillberg, Christopher Seniorforskare christopher.gillberg@gnc.gu.se
Gillberg, Nanna Forskare 031-342 5988 nanna.gillberg@gu.se
Gimdal, Adrian Amanuens adrian.gimdal@gu.se
Gislason, Thorsteinn Forskarstuderande, Psykiatri. Sektionen för psykiatri thorsteinn.gislason@gu.se
Gkanatsiou, Eleni Doktorand eleni.gkanatsiou@gu.se
Gobom, Johan Forskare/​postdoc, Post doc i Kaj Blennows forskargrupp 031-343 2377 johan.gobom@gu.se
Gottfries, Carl-Gerhard Professor emeritus
Gudmundsson, Pia Forskare 031-343 8649 pia.gudmundsson@gu.se
Göteson, Andreas Doktorand andreas.goteson@gu.se

Visar 1 - 50 av 138

Visar 2431 - 2440 av 2444

2006

IL6 gene promoter polymorphisms and type 2 diabetes - Joint analysis of individual participants' data from 21 studies
Cornelia Huth, Iris M. Heid, Caren Vollmert, Christian Gieger, Harald Grallert et al.
DIABETES, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Development of a neuropsychological battery for the Leukoaraiosis and Disability in the Elderly study (LADIS): Experience and baseline data
Sofia Madureira, Ana Verdelho, José M. Ferro, Anna-Maria Basile, Hugues Chabriat et al.
NEUROEPIDEMIOLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The cathepslin D rs17571 polymorphism: Effects on CSF Tau concentrations in Alzheimer disease
Matthias Riemenschneider, Kaj Blennow, Stefan Wagenpfeil, Niels Andreasen, Jonathan A. Prince et al.
HUMAN MUTATION, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ethanol effects on electrophysiological properties of astrocytes in striatal brain slices.
Louise Adermark, David M Lovinger
Neuropharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Obesity and intelligence
Deborah Gustafson
AGRO FOOD INDUSTRY HI-TECH, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Relationship between periventricular and deep white matter lesions and depressive symptoms in older people. The LADIS Study
Mani S. Krishnan, John T. O'Brien, Michael J. Firbank, Leonardo Pantoni, Giovanna Carlucci et al.
International Journal of Geriatric Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

White matter hyperintensities rather than Lacunar Infarcts are associated with depressive symptoms in older people: The LADIS study
John T. O'Brien, Michael J. Firbank, Mani S. Krishnan, Elisabeth C. W. Van Straaten, Wiesje M. Van Der Flier et al.
American Journal of Geriatric Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term risks of death and institutionalization of elderly people in relation to deficit accumulation at age 70
Kenneth Rockwood, Arnold Mitnitski, Xiaowei Song, Bertil Steen, Ingmar Skoog
Journal of the American Geriatrics Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gender differences in the association between religious involvement and depression: The Cache County (Utah) Study
Maria C. Norton, Ingmar Skoog, Lynn M. Franklin, Christopher Corcoran, JoAnn T. Tschanz et al.
The Journals of Gerontology Series B: Psychological Sciences and Social Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dissociation between CSF total tau and tau protein phosphorylated at threonine 231 in Creutzfeldt-Jakob disease
Katharina Buerger, Markus Otto, Stefan J. Teipel, Raymond Zinkowski, Kaj Blennow et al.
Neurobiology of Aging, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2431 - 2440 av 2444

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?