Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

Serum Neurofilament Light Is Elevated Differentially in Older Adults with Uncomplicated Mild Traumatic Brain Injuries
G. L. Iverson, P. J. Reddi, J. P. Posti, A. K. Kotilainen, O. Tenovuo et al.
Journal of Neurotrauma, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comparative analysis of obesity-related cardiometabolic and renal biomarkers in human plasma and serum.
Meenu Rohin Rajan, Matus Sotak, Fredrik Barrenäs, Tong Shen, Kamil Borkowski et al.
Scientific reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Introduction of Tau Oligomers into Cortical Neurons Alters Action Potential Dynamics and Disrupts Synaptic Transmission and Plasticity
E. Hill, Thomas Karikari, K. G. Moffat, M. J. E. Richardson, M. J. Wall
Eneuro, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Alzheimer's Disease Composite Score: a Post-Hoc Analysis Using Data from the LipiDiDiet Trial in Prodromal Alzheimer's Disease
S. B. Hendrix, H. Soininen, A. M. J. van Hees, N. Ellison, P. J. Visser et al.
Jpad-Journal of Prevention of Alzheimers Disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

- CSF neurogranin as a neuronal damage marker in CJD: A comparative study with AD
Kaj Blennow, D. Diaz-Lucena, Henrik Zetterberg, A. Villar-Pique, A. Karch et al.
Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fluid biomarker-based molecular phenotyping of Alzheimer's disease patients in research and clinical settings
Kaj Blennow, Henrik Zetterberg
Progress in Molecular Biology and Translational Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genes, biomarkers, and clinical features associated with the course of bipolar disorder.
Erik Smedler, Sarah E Bergen, Jie Song, Mikael Landén
European neuropsychopharmacology : the journal of the European College of Neuropsychopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Subjective Sleep Disturbance is Associated with Cognition: A Study of 70-year-olds Followed over 15 Years
Johan Skoog, Boo Johansson, Ingmar Skoog, Valgeir Thorvaldsson
Alzheimer's Association International Conference, Los Angeles, USA., Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Characterization of Cerebrospinal Fluid BACE1 Species
I. Lopez-Font, C. P. Boix, Henrik Zetterberg, Kaj Blennow, J. Sáez-Valero
Molecular Neurobiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 139

Namn Titel Telefon E-post
Larsson, Lena Forskarstuderande, Specialistläkare i psykiatri, Fil kand i kemi och biologi,. Psykiatri
Söderpalm Gordh, Anna Forskare
Gimdal, Adrian Amanuens adrian.gimdal@gu.se
Edman, Åke Oavlönad docent, Minnesrelaterade sjukdomar, äldrepsykiatri Docent 031-343 8668 ake.edman@gu.se
Abramsson, Alexandra Forskare 031-342 9518 alexandra.abramsson@neuro.gu.se
Forsman, Anders Adjungerad professor 031-343 7334 anders.forsman@gu.se
De Bejczy, Andrea Forskarstuderande, Examinerad läkare. Är doktorand i doc Bo Söderpalms forskargrupp Beroendemedicin ... 031-342 2160 andrea.de-bejczy@gu.se
Göteson, Andreas Doktorand andreas.goteson@gu.se
Brinkmalm Westman, Ann Oavlönad docent, Biologiska masspektrometri. Docent 031-343 2379 ann.brinkmalm-westman@gu.se
Spyrou, Anna Kommunikatör anna.spyrou@gnc.gu.se
Zettergren, Anna Forskarassistent 031-343 8646 anna.zettergren@neuro.gu.se
Börjesson-Hanson, Anne Läkare, leg läkare, M.D. Psykiatri 031-343 86 50 anne.borjesson-hanson@gu.se
Snellman, Anne Forskningsadministratör anne.snellman@gu.se
Lekman, Annika Forskningsassistent 031-343 2409 annika.lekman@gu.se
Öhrfelt, Annika Forskare annika.ohrfelt@neuro.gu.se
Holl, Åse Sekreterare, Sekreterare i Henrik Anckarsäters forskargrupp 031-343 8728 ase.holl@neuro.gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 4724 barbro.askerup@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 2168 barbro.askerup@neuro.gu.se
Hagberg, Bibbi Psykolog, doktorand i Ch Gillbergs forskargrupp 031-342 59 71 bibbi.hagberg@gu.se
Söderpalm, Bo Professor/​överläkare 031-342 6401 bo.soderpalm@neuro.gu.se
Olsson, Bob Forskare, Docent, läkare 031-343 0025 bob.olsson@neuro.gu.se
Gillberg, Carina Läkare 031-342 5972 carina.gillberg@gnc.gu.se
Miniscalco Mattsson, Carmela Universitetslektor, adjungerad carmela.miniscalco@neuro.gu.se
Doshé, Cecilia Projektassistent cecilia.doshe@neuro.gu.se
Nilsson-Wallmark, Cecilia Forskningssjuksköterska, Leg sjuksköterska i Bo Söderpalms forskargrupp 031-342 6451 cecilia.nilsson-wallmark@gu.se
Hök Fröhlander, Celia Forskningsadministratör 031-343 2406 celia.hokfrohlander@neuro.gu.se
Gillberg, Christopher Seniorforskare christopher.gillberg@gnc.gu.se
Sarovic, Darko Doktorand, Allmänläkare 031-3425984 darko.sarovic@gu.se
Vizlin Hodzic, Dzeneta Forskare dzeneta.vizlin@medkem.gu.se
Vestin, Edvin Amanuens edvin.vestin@gu.se
Camporesi, Elena Doktorand elena.camporesi@gu.se
Gkanatsiou, Eleni Doktorand eleni.gkanatsiou@gu.se
Karlsson, Elin Projektassistent elin.karlsson.3@gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare, biträdande elisa.alexandersson@gu.se
Wentz, Elisabet Professor/​överläkare 031-343 6475 elisabet.wentz@gu.se
Fernell, Elisabeth Forskare elisabeth.fernell@gnc.gu.se
Aronsson, Erik Läkare, Doktorand på inst f neurovetenskap o fysiologi. Sektionen för psykiatri 031-343 2344 erik.aronsson@gu.se
Joas, Erik Statistiker erik.joas@neuro.gu.se
Joas, Erik Doktorand erik.joas@neuro.gu.se
Pålsson, Erik Forskare 031-786 1987 erik.palsson@gu.se
Smedler, Erik Postdoktor, Doktor, Civilingenjör teknisk fysik, läkare samt medicine doktor i molekylär neurobiolog... erik.smedler@gu.se
Billstedt, Eva Professor/​psykolog eva.billstedt@gnc.gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Nazir, Faisal Hayat Forskare, biträdande faisal.nazir@gu.se
Ahlner, Felicia Doktorand 031-343 8650 felicia.ahlner@neuro.gu.se
Brinkmalm, Gunnar Forskare gunnar.brinkmalm@neuro.gu.se
Wetterberg, Hanna Doktorand hanna.wetterberg@neuro.gu.se
Minnis, Helen Professor, gäst helen.minnis@gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@neuro.gu.se
Zetterberg, Henrik Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-343 0142 henrik.zetterberg@clinchem.gu.se

Visar 1 - 50 av 139

Visar 2421 - 2430 av 2496

2006

Vagus nerve stimulation in patients with Alzheimer's disease: additional follow-up results of a pilot study through 1 year
Charley A. Merrill, Michael Jonsson, Lennart Minthon, Hasse Ejnell, Hans C.-Son Silander et al.
JOURNAL OF CLINICAL PSYCHIATRY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Midlife respiratory function related to white matter lesions and lacunar infarcts in late life: the Prospective Population Study of Women in Gothenburg, Sweden.
Xinxin Guo, Leonardo Pantoni, Michela Simoni, Deborah Gustafson, Calle Bengtsson et al.
Stroke; a journal of cerebral circulation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Constitutional downregulation of SEMA5A expression in autism.
M Melin, B Carlsson, Henrik Anckarsäter, Maria Råstam, C Betancur et al.
Neuropsychobiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CSF biomarkers for Alzheimer's Disease: levels of beta-amyloid, tau, phosphorylated tau relate to clinical symptoms and survival
Anders Wallin, Kaj Blennow, N. Andreasen, Lennart Minthon
Dement Geriatr Cogn Disord, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Association between CSF biomarkers and incipient Alzheimer's disease in patients with mild cognitive impairment: a follow-up study
Oskar Hansson, Henrik Zetterberg, Peder Buchhave, Elisabet Londos, Kaj Blennow et al.
LANCET NEUROLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Modest phenotypic improvements in ASA-deficient mice with only one UDP-galactose : ceramide-galactosyltransferase gene
S. Franken, D. Wittke, Jan-Eric Månsson, R. D'Hooge, P.P. De Deyn et al.
LIPIDS IN HEALTH AND DISEASE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effective cell and gene therapy in a murine model of Gaucher disease
Ida Berglin Enquist, Eva Nilsson, Andreas Ooka, Jan-Eric Månsson, Karin Olsson et al.
PROCEEDINGS OF THE NATIONAL ACADEMY OF SCIENCES OF THE UNITED STATES OF AMERICA, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Antihypertensive medication use and incident Alzheimer disease - The Cache County Study
Ara S. Khachaturian, Peter P. Zandi, Constantine G. Lyketsos, Kathleen M. Hayden, Ingmar Skoog et al.
ARCHIVES OF NEUROLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Skövde cataract study: I. Prevalence of lens opacities in a Swedish community.
Anders Ostberg, Anne Löth, Deborah Gustafson, Bertil Lindblom
Ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2421 - 2430 av 2496

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?