Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

CSF sTREM2 and Tau Work Together in Predicting Increased Temporal Lobe Atrophy in Older Adults.
Nathalie Bodd Halaas, Kristi Henjum, Kaj Blennow, Shams Dakhil, Ane-Victoria Idland et al.
Cerebral cortex (New York, N.Y. : 1991), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal Fluid Biomarkers in Cerebral Amyloid Angiopathy.
Gargi Banerjee, Gareth Ambler, Ashvini Keshavan, Ross W Paterson, Martha S Foiani et al.
Journal of Alzheimer's disease : JAD, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cardiac Surgery is Associated with Biomarker Evidence of Neuronal Damage.
Marek Alifier, B Olsson, Ulf Andreasson, Nicholas C Cullen, Jolanta Czyżewska et al.
Journal of Alzheimer's disease : JAD, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cardiovascular and all-cause mortality attributable to loneliness in older Swedish men and women.
Masuma Novak, Margda Waern, Lena Johansson, Anna Zettergren, Lina Ryden et al.
BMC geriatrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Biomarker profiling beyond amyloid and tau: cerebrospinal fluid markers, hippocampal atrophy, and memory change in cognitively unimpaired older adults
A. V. Idland, R. Sala-Llonch, L. O. Watne, A. Braekhus, O. Hansson et al.
Neurobiology of Aging, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Plasma transferrin and hemopexin are associated with altered A beta uptake and cognitive decline in Alzheimer's disease pathology
A. Ashraf, Nicholas J. Ashton, P. Chatterjee, K. Goozee, K. K. Shen et al.
Alzheimers Research & Therapy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Diagnostic and prognostic value of serum NfL and p-Tau181 in frontotemporal lobar degeneration.
Alberto Benussi, Thomas Karikari, Nicholas J. Ashton, Stefano Gazzina, Enrico Premi et al.
Journal of neurology, neurosurgery, and psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 100 av 142

Namn Titel Telefon E-post
Mellqvist Fässberg, Madeleine Forskare 031-343 8642 madeleine.mellqvist@gu.se
Michno, Wojciech Forskare wojciech.michno@gu.se
Novak, Masuma Forskare masuma.novak@gu.se
Olsson, Bob Forskare, Docent, läkare 031-343 0025 bob.olsson@medic.gu.se
Pálsson, Sigurdur Forskare, läkarexamen1985 Islands universitet, Psykiatri, Sektionen för psykiatri, disputerat och av... sigurdur.palsson@gu.se
Pålsson, Erik Forskare 031-786 1987 erik.palsson@gu.se
Smedler, Erik Forskare erik.smedler@gu.se
Söderpalm Gordh, Anna Forskare
Vizlin Hodzic, Dzeneta Forskare dzeneta.vizlin@medkem.gu.se
Vogels, Thomas Forskare thomas.vogels.3@gu.se
von Euler Chelpin, Astrid Marianne Forskare marianne.von.euler.chelpin@gu.se
Wehrli, Patrick Forskare patrick.wehrli@neuro.gu.se
Öhrfelt, Annika Forskare annika.ohrfelt@gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare, biträdande elisa.alexandersson@gu.se
Brimo, Katarzyna Forskare, biträdande katarzyna.brimo@gu.se
Rahmati, Maryam Forskare, biträdande maryam.rahmati@gu.se
Sandberg, Johan Forskare, biträdande johan.sandberg@gu.se
Satir, Tugce Forskare, biträdande tugce.munise.satir@gu.se
Tzaferou, Dimitra Forskare, biträdande dimitra.tzaferou@gu.se
Gobom, Johan Forskare/​Postdoktor, Post doc i Kaj Blennows forskargrupp 031-343 2377 johan.gobom@gu.se
Beckman, Nils Forskarstuderande 031-342 81 38 nils.beckman@gu.se
De Bejczy, Andrea Forskarstuderande, Examinerad läkare. Är doktorand i doc Bo Söderpalms forskargrupp Beroendemedicin ... 031-342 2160 andrea.de-bejczy@gu.se
Gislason, Thorsteinn Forskarstuderande, Psykiatri. Sektionen för psykiatri thorsteinn.gislason@gu.se
Larsson, Lena Forskarstuderande, Specialistläkare i psykiatri, Fil kand i kemi och biologi,. Psykiatri
Lind, Karin Forskarstuderande, Överläkare neuropsykiatri, forskarstud i Anders Wallins forskargrupp 031-343 8661 karin.lind@gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Hök Fröhlander, Celia Forskningsadministratör 031-343 2406 celia.hokfrohlander@neuro.gu.se
Snellman, Anne Forskningsadministratör anne.snellman@gu.se
Vinsa, Ingrid Forskningsadministratör 031-342 5970 ingrid.vinsa@gnc.gu.se
Lekman, Annika Forskningsassistent 031-343 2409 annika.lekman@gu.se
Soltanpour Namin, Yalda Forskningsassistent yalda.soltanpour@gu.se
Nilsson-Wallmark, Cecilia Forskningssjuksköterska, Leg sjuksköterska i Bo Söderpalms forskargrupp 031-342 6451 cecilia.nilsson-wallmark@gu.se
Larsson, Ragnhild Kommunikatör ragnhild.larsson@gu.se
Spyrou, Anna Kommunikatör anna.spyrou@gnc.gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 4724 barbro.askerup@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 2168 barbro.askerup@neuro.gu.se
Jacobsson, Tina Koordinator tina.jacobsson@gu.se
Stomberg, Rosita Laboratorieassistent 031-786 3977 rosita.stomberg@neuro.gu.se
Aronsson, Erik Läkare, Doktorand på inst f neurovetenskap o fysiologi. Sektionen för psykiatri 031-343 2344 erik.aronsson@gu.se
Börjesson-Hanson, Anne Läkare, leg läkare, M.D. Psykiatri 031-343 86 50 anne.borjesson-hanson@gu.se
Cederlund, Mats Läkare 031-342 59 70 mats.cederlund@gnc.gu.se
Gillberg, Carina Läkare 031-342 5972 carina.gillberg@gnc.gu.se
Jonsson, Michael Läkare, Läkare på minnesmottagningen SU/​Mölndal. Doktorand i Anders Wallins forskargrupp 031-343 8667 michael.jonsson@gu.se
Sacuiu, Simona Läkare, Specialist psykiatri SU 031-343 8663 simona.sacuiu@neuro.gu.se
Andreasson, Ulf Oavlönad docent 031-343 0307 ulf.andreasson@neuro.gu.se
Brinkmalm Westman, Ann Oavlönad docent, Biologiska masspektrometri. Docent 031-343 2379 ann.brinkmalm-westman@gu.se
Edman, Åke Oavlönad docent, Minnesrelaterade sjukdomar, äldrepsykiatri Docent 031-343 8668 ake.edman@gu.se
Rasmussen, Peder Oavlönad docent 031-343 5257 peder.rasmussen@gu.se
Dreos, Ambra Postdoktor ambra.dreos@gu.se
Galazka, Martyna Postdoktor martyna.galazka@gu.se

Visar 51 - 100 av 142

Visar 2421 - 2430 av 2669

2008

Amyloid beta protein dimer-containing human CSF disrupts synaptic plasticity: prevention by systemic passive immunization.
Igor Klyubin, Vicki Betts, Alfred T Welzel, Kaj Blennow, Henrik Zetterberg et al.
The Journal of neuroscience : the official journal of the Society for Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of phenserine treatment on brain functional activity and amyloid in Alzheimer's disease.
Ahmadul Kadir, Niels Andreasen, Ove Almkvist, Anders Wall, Anton Forsberg et al.
Annals of neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Elevated cerebrospinal fluid BACE1 activity in incipient Alzheimer disease
Henrik Zetterberg
The 11th International Conference on Alzheimer's Disease and Related Disorders. July 2008, Chicago, IL, USA. Oral presentation, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2008
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Depressive symptoms and risk of stroke: the Rotterdam Study.
M J Bos, Thomas Lindén, P J Koudstaal, A Hofman, Ingmar Skoog et al.
Journal of neurology, neurosurgery, and psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Depression as a risk factor for the incidence of first-ever stroke in 85-year-olds.
Martin Liebetrau, Bertil Steen, Ingmar Skoog
Stroke; a journal of cerebral circulation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Church attendance and new episodes of major depression in a community study of older adults: the Cache County Study.
Maria C Norton, Archana Singh, Ingmar Skoog, Christopher Corcoran, Joann T Tschanz et al.
The journals of gerontology. Series B, Psychological sciences and social sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Onset of terminal decline in cognitive abilities in individuals without dementia.
Valgeir Thorvaldsson, S M Hofer, S Berg, Ingmar Skoog, Simona Sacuiu et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2421 - 2430 av 2669

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?