Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

Temporal Analysis of Semantic Verbal Fluency Tasks in Persons with Subjective and Mild Cognitive Impairment.
Nicklas Linz, Kristina Lundholm Fors, Hali Lindsay, Marie Eckerström, Jan Alexandersson et al.
Sixth Workshop on Computational Linguistics and Clinical Psychology: Reconciling Outcomes. Minneapolis, Minnesota, USA, June 6, 2019 / Kate Niederhoffer, Kristy Hollingshead, Philip Resnik, Rebecca Resnik, Kate Loveys (Editors), Stroudsburg, PA , Association for Computational Linguistics , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

The five-items memory screen-extended variant: A tool for assessing memory
Nora Balogh, R. Astrand, Anders Wallin, Sindre Rolstad
Acta Neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Circulating neurofilament light in ischemic stroke: temporal profile and outcome prediction
Annie Pedersen, Tara M Stanne, Staffan Nilsson, Sofia Klasson, Lars Rosengren et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Association of CACNA1C polymorphisms with serum BDNF levels in bipolar disorder.
Erik Smedler, Erik Pålsson, Kenji Hashimoto, Mikael Landén
The British journal of psychiatry : the journal of mental science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid and plasma biomarker trajectories with increasing amyloid deposition in Alzheimer's disease
S. Palmqvist, P. S. Insel, E. Stomrud, S. Janelidze, Henrik Zetterberg et al.
Embo Molecular Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Association of PTHrP levels in CSF with Alzheimer's disease biomarkers
M. M. Kushnir, Wojciech Michno, A. L. Rockwood, Kaj Blennow, F. G. Strathmann et al.
Clinical Mass Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Use of the tau protein-to-peptide ratio in CSF to improve diagnostic classification of Alzheimer's disease
Karl Hansson, Rahil Dahlén, O. Hansson, Elin Pernevik, R. Paterson et al.
Clinical Mass Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid neurofilament light chain predicts disease activity after the first demyelinating event suggestive of multiple sclerosis
Lorenzo Gaetani, P. Eusebi, Andrea Mancini, L. Gentili, Angela Borrelli et al.
Multiple Sclerosis and Related Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 138

Namn Titel Telefon E-post
Abramsson, Alexandra Forskare 031-342 9518 alexandra.abramsson.2@gu.se
Ademar, Karin Forskare, biträdande karin.ademar@gu.se
Adermark, Louise Forskare, Med Dr 031-786 3975 louise.adermark@neuro.gu.se
Agholme, Lotta Forskarassistent 031-342 4033 lotta.agholme@gu.se
Ahlner, Felicia Doktorand 031-343 8650 felicia.ahlner@neuro.gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare, biträdande elisa.alexandersson@gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Andiné, Peter Universitetslektor/​överläkare peter.andine@gu.se
Andreasson, Ulf Oavlönad docent 031-343 0307 ulf.andreasson@neuro.gu.se
Aronsson, Erik Läkare, Doktorand på inst f neurovetenskap o fysiologi. Sektionen för psykiatri 031-343 2344 erik.aronsson@gu.se
Arvidsson Rådestig, Maya Doktorand maya.arvidsson.radestig@neuro.gu.se
Ashton, Nicholas Postdoktor nicholas.ashton@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 4724 barbro.askerup@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 2168 barbro.askerup@neuro.gu.se
Beckman, Nils Forskarstuderande 031-342 81 38 nils.beckman@gu.se
Bergström, Petra Forskarassistent petra.bergstrom@gu.se
Beskow, Jan Professor emeritus, Professor emeritus. Forskar på suicid. 0303-23 08 93 jan.beskow@gu.se
Billstedt, Eva Professor/​psykolog eva.billstedt@gnc.gu.se
Blennow, Kaj Professor/​överläkare kaj.blennow@clinchem.gu.se
Brimo, Katarzyna Forskare, biträdande katarzyna.brimo@gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Brinkmalm, Gunnar Forskare gunnar.brinkmalm@gu.se
Brinkmalm Westman, Ann Oavlönad docent, Biologiska masspektrometri. Docent 031-343 2379 ann.brinkmalm-westman@gu.se
Brodd, Richard Sjuksköterska, Leg sjuksköterska, specialist i psykiatrisk omvårdnad 031-343 8218 richard.brodd@gu.se
Burmann, Irena Postdoktor irena.burmann@gu.se
Börjesson-Hanson, Anne Läkare, leg läkare, M.D. Psykiatri 031-343 86 50 anne.borjesson-hanson@gu.se
Camporesi, Elena Doktorand elena.camporesi@gu.se
Cederlund, Mats Läkare 031-342 59 70 mats.cederlund@gnc.gu.se
Chebli, Jasmine Doktorand jasmine.chebli@gu.se
Dahlén, Rahil Postdoktor rahil.dahlen@gu.se
Danielsson, Klara Doktorand klara.danielsson@gu.se
De Bejczy, Andrea Forskarstuderande, Examinerad läkare. Är doktorand i doc Bo Söderpalms forskargrupp Beroendemedicin ... 031-342 2160 andrea.de-bejczy@gu.se
Dinkler, Lisa Doktorand 031-342 5991 lisa.dinkler@gu.se
Doering, Sabrina Eu-doktorand (marie curiestip) sabrina.doering@gu.se
Doshé, Cecilia Projektassistent cecilia.doshe@neuro.gu.se
Eckerström, Marie Doktorandanställning, Leg. psykolog 031-343 8684 marie.eckerstrom@neuro.gu.se
Edman, Åke Oavlönad docent, Minnesrelaterade sjukdomar, äldrepsykiatri Docent 031-343 8668 ake.edman@gu.se
Ekman, Rolf Professor emeritus 031-343 2381 rolf.ekman@gu.se
Ericson, Mia Universitetslektor 031-786 3978 mia.ericson@gu.se
Fernell, Elisabeth Forskare elisabeth.fernell@gnc.gu.se
Forsman, Anders Adjungerad professor 031-343 7334 anders.forsman@gu.se
Galazka, Martyna Postdoktor martyna.galazka@gu.se
Gillberg, Carina Läkare 031-342 5972 carina.gillberg@gnc.gu.se
Gillberg, Christopher Seniorforskare christopher.gillberg@gnc.gu.se
Gimdal, Adrian Amanuens adrian.gimdal@gu.se
Gislason, Thorsteinn Forskarstuderande, Psykiatri. Sektionen för psykiatri thorsteinn.gislason@gu.se
Gkanatsiou, Eleni Doktorand eleni.gkanatsiou@gu.se
Gobom, Johan Forskare/​postdoc, Post doc i Kaj Blennows forskargrupp 031-343 2377 johan.gobom@gu.se
Grothe, Michel Forskare michel.grothe@gu.se
Gudmundsson, Pia Forskare 031-343 8649 pia.gudmundsson@gu.se

Visar 1 - 50 av 138

Visar 2411 - 2420 av 2491

2006

Individuals with excessive alcohol intake recruited by advertisement: demographic and clinical characteristics
Kristina Berglund, Claudia Fahlke, Ulf Berggren, Matts Eriksson, Jan Balldin
Alcohol and Alcoholism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Platelet monoamine oxidase B (MAO-B) activity and its relationship to DL-fenfluramine-induced prolactin response in healthy men
Matts Eriksson, Ulf Berggren, Claudia Fahlke, Jörgen Engel, Jan Balldin
Journal of Neural Transmission, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inverse relationship between central serotonergic neurotransmission and blood pressure in alcohol-dependent male subjects
Jan Balldin, Madelene Andersson, Ulf Berggren, Jörgen Engel, Matts Eriksson et al.
Journal of Neural Transmission, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personality profile in type 1 alcoholism: Long duration of alcohol intake and low serotonergic activity are predictive factors of anxiety proneness
Kristina Berglund, Claudia Fahlke, Ulf Berggren, Matts Eriksson, Jan Balldin
Journal of Neural Transmission, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vagus nerve stimulation in patients with Alzheimer's disease: additional follow-up results of a pilot study through 1 year
Charley A. Merrill, Michael Jonsson, Lennart Minthon, Hasse Ejnell, Hans C.-Son Silander et al.
JOURNAL OF CLINICAL PSYCHIATRY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Midlife respiratory function related to white matter lesions and lacunar infarcts in late life: the Prospective Population Study of Women in Gothenburg, Sweden.
Xinxin Guo, Leonardo Pantoni, Michela Simoni, Deborah Gustafson, Calle Bengtsson et al.
Stroke; a journal of cerebral circulation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Constitutional downregulation of SEMA5A expression in autism.
M Melin, B Carlsson, Henrik Anckarsäter, Maria Råstam, C Betancur et al.
Neuropsychobiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CSF biomarkers for Alzheimer's Disease: levels of beta-amyloid, tau, phosphorylated tau relate to clinical symptoms and survival
Anders Wallin, Kaj Blennow, N. Andreasen, Lennart Minthon
Dement Geriatr Cogn Disord, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Association between CSF biomarkers and incipient Alzheimer's disease in patients with mild cognitive impairment: a follow-up study
Oskar Hansson, Henrik Zetterberg, Peder Buchhave, Elisabet Londos, Kaj Blennow et al.
LANCET NEUROLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2411 - 2420 av 2491

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?