Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

In vivo detection of cerebral tau pathology in long-term survivors of traumatic brain injury
N. Gorgoraptis, L. M. Li, A. Whittington, K. A. Zimmerman, L. M. Maclean et al.
Science Translational Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exercise as a potential modulator of inflammation in patients with Alzheimer's disease measured in cerebrospinal fluid and plasma
C. S. Jensen, J. M. Bahl, L. B. Østergaard, P. Høgh, L. Wermuth et al.
Experimental Gerontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Blood Pressure Lowering With Nilvadipine in Patients With Mild-to-Moderate Alzheimer Disease Does Not Increase the Prevalence of Orthostatic Hypotension
R. A. A. de Heus, R. Donders, A. M. M. Santoso, Mgmo Rikkert, B. A. Lawlor et al.
Journal of the American Heart Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Heritability and genetic variance of dementia with Lewy bodies
R. Guerreiro, V. Escott-Price, D. G. Hernandez, C. Kun-Rodrigues, O. A. Ross et al.
Neurobiology of Disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Searching for novel cerebrospinal fluid biomarkers of tau pathology in frontotemporal dementia: An elusive quest
M. S. Foiani, Claudia Cicognola, N. Ermann, I. O. C. Woollacott, C. Heller et al.
Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Familial Alzheimer’s disease patient-derived neurons reveal distinct mutation-specific effects on amyloid beta
C. Arber, J. Toombs, C. C. Lovejoy, N. S. Ryan, R. W. Paterson et al.
Molecular Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 137

Namn Titel Telefon E-post
Abramsson, Alexandra Forskare 031-342 9518 alexandra.abramsson.2@gu.se
Ademar, Karin Forskare, biträdande karin.ademar@gu.se
Adermark, Louise Forskare, Med Dr 031-786 3975 louise.adermark@neuro.gu.se
Agholme, Lotta Forskarassistent 031-342 4033 lotta.agholme@gu.se
Ahlner, Felicia Doktorand 031-343 8650 felicia.ahlner@neuro.gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare, biträdande elisa.alexandersson@gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Andiné, Peter Universitetslektor/​överläkare peter.andine@gu.se
Aronsson, Erik Läkare, Doktorand på inst f neurovetenskap o fysiologi. Sektionen för psykiatri 031-343 2344 erik.aronsson@gu.se
Arvidsson Rådestig, Maya Doktorand maya.arvidsson.radestig@neuro.gu.se
Ashton, Nicholas Postdoktor nicholas.ashton@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 4724 barbro.askerup@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 2168 barbro.askerup@neuro.gu.se
Beckman, Nils Forskarstuderande 031-342 81 38 nils.beckman@gu.se
Bergström, Petra Forskarassistent petra.bergstrom@gu.se
Beskow, Jan Professor emeritus, Professor emeritus. Forskar på suicid. 0303-23 08 93 jan.beskow@gu.se
Billstedt, Eva Professor/​psykolog eva.billstedt@gnc.gu.se
Blennow, Kaj Professor/​överläkare kaj.blennow@clinchem.gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Brinkmalm, Gunnar Forskare gunnar.brinkmalm@gu.se
Brinkmalm Westman, Ann Oavlönad docent, Biologiska masspektrometri. Docent 031-343 2379 ann.brinkmalm-westman@gu.se
Brodd, Richard Sjuksköterska, Leg sjuksköterska, specialist i psykiatrisk omvårdnad 031-343 8218 richard.brodd@gu.se
Burmann, Irena Postdoktor irena.burmann@gu.se
Börjesson-Hanson, Anne Läkare, leg läkare, M.D. Psykiatri 031-343 86 50 anne.borjesson-hanson@gu.se
Camporesi, Elena Doktorand elena.camporesi@gu.se
Cederlund, Mats Läkare 031-342 59 70 mats.cederlund@gnc.gu.se
Chebli, Jasmine Doktorand jasmine.chebli@gu.se
Cicognola, Claudia Doktorand/​projektassistent claudia.cicognola@gu.se
Dahlén, Rahil Postdoktor rahil.dahlen@gu.se
Danielsson, Klara Doktorand klara.danielsson@gu.se
De Bejczy, Andrea Forskarstuderande, Examinerad läkare. Är doktorand i doc Bo Söderpalms forskargrupp Beroendemedicin ... 031-342 2160 andrea.de-bejczy@gu.se
Dinkler, Lisa Doktorand 031-342 5991 lisa.dinkler@gu.se
Doering, Sabrina Eu-doktorand (marie curiestip) sabrina.doering@gu.se
Doshé, Cecilia Projektassistent cecilia.doshe@neuro.gu.se
Eckerström, Marie Doktorandanställning, Leg. psykolog 031-343 8684 marie.eckerstrom@neuro.gu.se
Edman, Åke Oavlönad docent, Minnesrelaterade sjukdomar, äldrepsykiatri Docent 031-343 8668 ake.edman@gu.se
Ekman, Rolf Professor emeritus 031-343 2381 rolf.ekman@gu.se
Ericson, Mia Universitetslektor 031-786 3978 mia.ericson@gu.se
Forsman, Anders Adjungerad professor 031-343 7334 anders.forsman@gu.se
Galazka, Martyna Postdoktor martyna.galazka@gu.se
Gillberg, Carina Läkare 031-342 5972 carina.gillberg@gnc.gu.se
Gillberg, Christopher Seniorforskare christopher.gillberg@gnc.gu.se
Gillberg, Nanna Forskare 031-342 5988 nanna.gillberg@gu.se
Gimdal, Adrian Amanuens adrian.gimdal@gu.se
Gislason, Thorsteinn Forskarstuderande, Psykiatri. Sektionen för psykiatri thorsteinn.gislason@gu.se
Gkanatsiou, Eleni Doktorand eleni.gkanatsiou@gu.se
Gobom, Johan Forskare/​postdoc, Post doc i Kaj Blennows forskargrupp 031-343 2377 johan.gobom@gu.se
Gottfries, Carl-Gerhard Professor emeritus
Gudmundsson, Pia Forskare 031-343 8649 pia.gudmundsson@gu.se
Göteson, Andreas Doktorand andreas.goteson@gu.se

Visar 1 - 50 av 137

Visar 2411 - 2420 av 2447

2006

Resource use and costs associated with patients treated for depression in primary care.
P Sobocki, M Ekman, Hans Ågren, I Krakau, B Runeson et al.
The European journal of health economics : HEPAC : health economics in prevention and care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Efficacy and tolerability of reboxetine compared with citalopram: a double-blind study in patients with major depressive disorder.
Sven Langworth, Owe Bodlund, Hans Ågren
Journal of clinical psychopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A longitudinal study of PTSD in a sample of adult mass-evacuated Kosovars, some of whom returned to their home country.
Göran Roth, Solvig Ekblad, Hans Ågren
European psychiatry : the journal of the Association of European Psychiatrists, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mood changes correlate to changes in brain serotonin precursor trapping in women with premenstrual dysphoria.
Olle Eriksson, Anders Wall, Ina Marteinsdottir, Hans Ågren, Per Hartvig et al.
Psychiatry research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Adiposity indices and dementia.
Deborah Gustafson
Lancet neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Alzheimer's disease.
Kaj Blennow, Mony J de Leon, Henrik Zetterberg
Lancet, Forskningsöversiktsartikel 2006
Forskningsöversiktsartikel

Plasma Abeta in Alzheimer's disease--up or down?
Henrik Zetterberg, Kaj Blennow
Lancet neurology, Forskningsöversiktsartikel 2006
Forskningsöversiktsartikel

Pinpointing plaques with PIB.
Kaj Blennow, Henrik Zetterberg
Nature medicine, Forskningsöversiktsartikel 2006
Forskningsöversiktsartikel

The role of biomarkers in clinical trials for Alzheimer disease
Leon J. Thal, Kejal Kantarci, Eric M. Reiman, William E. Klunk, Michael W. Weiner et al.
ALZHEIMER DISEASE & ASSOCIATED DISORDERS, Forskningsöversiktsartikel 2006
Forskningsöversiktsartikel

Visar 2411 - 2420 av 2447

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?