Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

Longitudinal change in regional brain volumes with exposure to repetitive head impacts.
Charles Bernick, Guogen Shan, Henrik Zetterberg, Sarah Banks, Virendra R Mishra et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of acute sleep loss on diurnal plasma dynamics of CNS health biomarkers in young men.
Christian Benedict, Kaj Blennow, Henrik Zetterberg, Jonathan Cedernaes
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How the COVID-19 Overcomes the Battle? An Approach to Virus Structure
Doryaneh Ahmadpour, P. Ahmadpoor
Iranian Journal of Kidney Diseases, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Neurofilament-Light in Former Athletes: A Potential Biomarker of Neurodegeneration and Progression.
Foad Taghdiri, Namita Multani, Miracle Ozzoude, Apameh Tarazi, Mozhgan Khodadadi et al.
European journal of neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reporting trigger factors for (hypo)manic episodes in bipolar disorder: association with personality and prognosis.
Erik Smedler, Timea Sparding, Ali Hattab, Carl M Sellgren, Mikael Landén
Acta psychiatrica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Propagation of Tau Pathology: Integrating Insights From Postmortem and In Vivo Studies.
Thomas Vogels, Antoine Leuzy, Claudia Cicognola, Nicholas J. Ashton, Tomas Smolek et al.
Biological psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Association Between General Childhood Psychopathology and Adolescent Suicide Attempt and Self-Harm: A Prospective, Population-Based Twin Study
L. M. O'Reilly, E. Pettersson, P. D. Quinn, E. D. Klonsky, Sebastian Lundström et al.
Journal of Abnormal Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lower Left Ventricular Ejection Fraction Relates to Cerebrospinal Fluid Biomarker Evidence of Neurodegeneration in Older Adults.
Hailey A Kresge, Dandan Liu, Deepak K Gupta, Elizabeth E Moore, Katie E Osborn et al.
Journal of Alzheimer's disease : JAD, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 142

Namn Titel Telefon E-post
Jacobsson, Tina Koordinator tina.jacobsson@gu.se
Blennow, Kaj Professor/​överläkare kaj.blennow@clinchem.gu.se
Joas, Erik Statistiker erik.joas@gu.se
Billstedt, Eva Professor/​psykolog eva.billstedt@gnc.gu.se
Spyrou, Anna Kommunikatör anna.spyrou@gnc.gu.se
Kettunen, Petronella Forskare petronella.kettunen@gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Öhrfelt, Annika Forskare annika.ohrfelt@gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Brinkmalm, Gunnar Forskare gunnar.brinkmalm@gu.se
Lundström, Sebastian Forskare sebastian.lundstrom@gnc.gu.se
Hadjikhani, Nouchine Professor nouchine.hadjikhani@gnc.gu.se
Hanrieder, Jörg Forskare jorg.hanrieder@gu.se
Andiné, Peter Universitetslektor/​överläkare peter.andine@gu.se
Kardell, Mathias Statistiker mathias.kardell@vgregion.se
Bergström, Petra Forskarassistent petra.bergstrom@gu.se
Munise Satir, Tugce Doktorand tugce.munise.satir@gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare, biträdande elisa.alexandersson@gu.se
Gkanatsiou, Eleni Doktorand eleni.gkanatsiou@gu.se
Wetterberg, Hanna Doktorand hanna.wetterberg@neuro.gu.se
Arvidsson Rådestig, Maya Doktorand maya.arvidsson.radestig@neuro.gu.se
Satir, Tugce Forskare, biträdande tugce.munise.satir@gu.se
Minta, Karolina Doktorand karolina.minta@gu.se
Vindas, Marco Eu-postdoc marco.vindas@gu.se
Fernell, Elisabeth Forskare elisabeth.fernell@gnc.gu.se
Joas, Erik Doktorand erik.joas@gu.se
Schöll, Michael Universitetslektor, biträdande michael.scholl@neuro.gu.se
von Euler Chelpin, Astrid Marianne Forskare marianne.von.euler.chelpin@gu.se
Rydén, Lina Doktorand lina.ryden@gu.se
Chebli, Jasmine Doktorand jasmine.chebli@gu.se
Camporesi, Elena Doktorand elena.camporesi@gu.se
Danielsson, Klara Doktorand klara.danielsson@gu.se
Nejad, Yadi Statistiker yadi.nejad@gu.se
Gillberg, Christopher Seniorforskare christopher.gillberg@gnc.gu.se
Kaya, Ibrahim Doktorand ibrahim.kaya@gu.se
Seidu, Mohammed Nazib Statistiker nazib.m.seidu@gu.se
Wehrli, Patrick Forskare patrick.wehrli@neuro.gu.se
Lantero Rodriguez, Juan Doktorand juan.rodriguez.2@gu.se
Doering, Sabrina Eu-doktorand (marie curiestip) sabrina.doering@gu.se
Sundh, Valter Statistiker valter.sundh@geriatrik.gu.se
Galazka, Martyna Postdoktor martyna.galazka@gu.se
Samuelsson, Jessica Doktorand jessica.samuelsson@neuro.gu.se
Malmgren Hill, Sandra Forskarassistent sandra.malmgren.hill@gu.se
Larsson, Ragnhild Kommunikatör ragnhild.larsson@gu.se
Karikari, Thomas Forskare thomas.karikari@gu.se
Ashton, Nicholas Forskare nicholas.ashton@gu.se
Snellman, Anne Forskningsadministratör anne.snellman@gu.se
Burmann, Irena Forskare irena.burmann@gu.se
Doshé, Cecilia Projektassistent cecilia.doshe@neuro.gu.se
Miniscalco Mattsson, Carmela Universitetslektor, adjungerad carmela.miniscalco@neuro.gu.se

Visar 1 - 50 av 142

Visar 2381 - 2390 av 2655

2008

Hyperphosphorylation of tau protein in superficial CNS siderosis.
Daniel Kondziella, Henrik Zetterberg
Journal of the neurological sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mental Disorders Associated with Aging
Ingmar Skoog
International Encyclopedia of Public Health, Vol 6. Heggenhougen K, Quah S (eds) , San Diego, Academic Press , Kapitel i bok 2008
Kapitel i bok

Sexuality in old age
Ingmar Skoog
Sexology in Context. Lewin B, Træen B (eds) , Oslo, Norway, Universitetsforlaget AS , Kapitel i bok 2008
Kapitel i bok

Evaluation of a computerized food frequency questionnaire to estimate calcium intake of Asian, Hispanic, and non-Hispanic white youth
Siew Sun Wong, Carol J. Boushey, Rachel Novotny, Deborah Gustafson
Journal of The American Dietetic Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stigma, discrimination, empowerment and social networks: A preliminary investigation of their influence on subjective quality of life in a Swedish sample
Bertil Lundberg, Lars Hansson, Elisabet Wentz, Tommy Bjorkman
International Journal of Social Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Perception of rejecting and neglectful parenting in childhood relates to lifetime suicide attempts for females - but not for males
Anna Ehnvall, G. Parker, D. Hadzi-Pavlovic, G. Malhi
Acta Psychiatrica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The predictive value of cerebral ischemic lesions for dementia
Pernille J Olesen, Ingmar Skoog, M Simoni, L Pantoni, Svante Östling
Vas-Cog, Singapore 14-16 Jan 2009 , Poster (konferens) 2008
Poster (konferens)

Self-perceived memory impairment and cognitive performance in an elderly independent population with age-related white matter changes.
B Miranda, S Madureira, A Verdelho, J Ferro, L Pantoni et al.
Journal of neurology, neurosurgery, and psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased CSF-BACE 1 activity is associated with ApoE-epsilon 4 genotype in subjects with mild cognitive impairment and Alzheimer's disease.
Michael Ewers, Zhenyu Zhong, Katharina Bürger, Anders Wallin, Kaj Blennow et al.
Brain : a journal of neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Association of gait and balance disorders with age-related white matter changes: the LADIS study.
H Baezner, C Blahak, A Poggesi, L Pantoni, D Inzitari et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2381 - 2390 av 2655

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?