Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

Cerebrospinal fluid tau fragment correlates with tau PET: a candidate biomarker for tangle pathology.
Kaj Blennow, Chun Chen, Claudia Cicognola, Kristin R Wildsmith, Paul T Manser et al.
Brain : a journal of neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid levels of neurogranin in Parkinsonian disorders.
Sara Hall, Shorena Janelidze, Henrik Zetterberg, Britta Brix, Niklas Mattsson et al.
Movement disorders : official journal of the Movement Disorder Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Special Issue CCA for the proceedings of the 2nd symposium of the Society of CSF analysis and clinical neurochemistry.
Charlotte Teunissen, Lucilla Parnetti, Kaj Blennow, Markus Otto
Clinica chimica acta; international journal of clinical chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Diagnostic value of plasma phosphorylated tau181 in Alzheimer's disease and frontotemporal lobar degeneration
E. H. Thijssen, R. La Joie, A. Wolf, A. Strom, P. Wang et al.
Nature Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Plasma P-tau181 in Alzheimer's disease: relationship to other biomarkers, differential diagnosis, neuropathology and longitudinal progression to Alzheimer's dementia
S. Janelidze, N. Mattsson, S. Palmqvist, R. Smith, T. G. Beach et al.
Nature Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prevalence of hearing loss and need for aural rehabilitation in 85-year-olds: a birth cohort comparison, almost three decades apart
Hanna Göthberg, Ulf Rosenhall, T. Tengstrand, Lina Rydén, Hanna Wetterberg et al.
International Journal of Audiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genome-wide study of immune biomarkers in cerebrospinal fluid and serum from patients with bipolar disorder and controls
R. Y. Zhang, J. Song, Anniella Isgren, Joel Jakobsson, Kaj Blennow et al.
Translational Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 140

Namn Titel Telefon E-post
Abramsson, Alexandra Forskare 031-342 9518 alexandra.abramsson.2@gu.se
Ademar, Karin Doktorand karin.ademar@gu.se
Adermark, Louise Forskare, Med Dr 031-786 3975 louise.adermark@neuro.gu.se
Agholme, Lotta Forskarassistent 031-342 4033 lotta.agholme@gu.se
Ahlner, Felicia Doktorand 031-343 8650 felicia.ahlner@neuro.gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare, biträdande elisa.alexandersson@gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Andiné, Peter Universitetslektor/​överläkare peter.andine@gu.se
Andreasson, Ulf Oavlönad docent 031-343 0307 ulf.andreasson@neuro.gu.se
Aronsson, Erik Läkare, Doktorand på inst f neurovetenskap o fysiologi. Sektionen för psykiatri 031-343 2344 erik.aronsson@gu.se
Arvidsson Rådestig, Maya Doktorand maya.arvidsson.radestig@neuro.gu.se
Ashton, Nicholas Forskare nicholas.ashton@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 4724 barbro.askerup@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 2168 barbro.askerup@neuro.gu.se
Beckman, Nils Forskarstuderande 031-342 81 38 nils.beckman@gu.se
Bergström, Petra Forskarassistent petra.bergstrom@gu.se
Beskow, Jan Professor emeritus, Professor emeritus. Forskar på suicid. jan.beskow@gu.se
Billstedt, Eva Professor/​psykolog eva.billstedt@gnc.gu.se
Blennow, Kaj Professor/​överläkare kaj.blennow@clinchem.gu.se
Brimo, Katarzyna Forskare, biträdande katarzyna.brimo@gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Brinkmalm, Gunnar Forskare gunnar.brinkmalm@gu.se
Brinkmalm Westman, Ann Oavlönad docent, Biologiska masspektrometri. Docent 031-343 2379 ann.brinkmalm-westman@gu.se
Brodd, Richard Sjuksköterska, Leg sjuksköterska, specialist i psykiatrisk omvårdnad 031-343 8218 richard.brodd@gu.se
Burmann, Irena Postdoktor irena.burmann@gu.se
Börjesson-Hanson, Anne Läkare, leg läkare, M.D. Psykiatri 031-343 86 50 anne.borjesson-hanson@gu.se
Camporesi, Elena Doktorand elena.camporesi@gu.se
Cederlund, Mats Läkare 031-342 59 70 mats.cederlund@gnc.gu.se
Chebli, Jasmine Doktorand jasmine.chebli@gu.se
Dahlin-Ivanoff, Synneve Seniorforskare synneve.dahlin-ivanoff@neuro.gu.se
Danielsson, Klara Doktorand klara.danielsson@gu.se
De Bejczy, Andrea Forskarstuderande, Examinerad läkare. Är doktorand i doc Bo Söderpalms forskargrupp Beroendemedicin ... 031-342 2160 andrea.de-bejczy@gu.se
Dinkler, Lisa Doktorand 031-342 5991 lisa.dinkler@gu.se
Doering, Sabrina Eu-doktorand (marie curiestip) sabrina.doering@gu.se
Doshé, Cecilia Projektassistent cecilia.doshe@neuro.gu.se
Dreos, Ambra Postdoktor ambra.dreos@gu.se
Eckerström, Marie Doktorand, Leg. psykolog 031-343 8684 marie.eckerstrom@neuro.gu.se
Edman, Åke Oavlönad docent, Minnesrelaterade sjukdomar, äldrepsykiatri Docent 031-343 8668 ake.edman@gu.se
Ekman, Rolf Professor emeritus 031-343 2381 rolf.ekman@gu.se
Ericson, Mia Universitetslektor 031-786 3978 mia.ericson@gu.se
Fernell, Elisabeth Forskare elisabeth.fernell@gnc.gu.se
Forsman, Anders Professor, Adjungerad 031-343 7334 anders.forsman@gu.se
Galazka, Martyna Postdoktor martyna.galazka@gu.se
Gillberg, Carina Läkare 031-342 5972 carina.gillberg@gnc.gu.se
Gillberg, Christopher Seniorforskare christopher.gillberg@gnc.gu.se
Gimdal, Adrian Amanuens adrian.gimdal@gu.se
Gislason, Thorsteinn Forskarstuderande, Psykiatri. Sektionen för psykiatri thorsteinn.gislason@gu.se
Gkanatsiou, Eleni Doktorand eleni.gkanatsiou@gu.se
Gobom, Johan Forskare/​Postdoktor, Post doc i Kaj Blennows forskargrupp 031-343 2377 johan.gobom@gu.se
Gudmundsson, Pia Forskare 031-343 8649 pia.gudmundsson@gu.se

Visar 1 - 50 av 140

Visar 2371 - 2380 av 2614

2008

Depression as a risk factor for the incidence of first-ever stroke in 85-year-olds.
Martin Liebetrau, Bertil Steen, Ingmar Skoog
Stroke; a journal of cerebral circulation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Church attendance and new episodes of major depression in a community study of older adults: the Cache County Study.
Maria C Norton, Archana Singh, Ingmar Skoog, Christopher Corcoran, Joann T Tschanz et al.
The journals of gerontology. Series B, Psychological sciences and social sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Onset of terminal decline in cognitive abilities in individuals without dementia.
Valgeir Thorvaldsson, S M Hofer, S Berg, Ingmar Skoog, Simona Sacuiu et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2007

Combined rCBF and CSF biomarkers predict progression from mild cognitive impairment to Alzheimer's disease
O. Hansson, P. Buchhave, Henrik Zetterberg, Kaj Blennow, Lennart Minthon et al.
Neurobiol Aging, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Rättspsykiatri och mord: studie kring förövarens kontakt med psykiatrisk vård vid tiden för gärningen.
Peter Andiné, S Airaksinen Bohlin, G Larsson, C Möller
Medicinska Riksstämman, Stockholm, 28-30 nov, 2007, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2007
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Diagnostic criteria influence dementia prevalence.
Johannes Wancata, Anne Börjesson-Hanson, Svante Östling, Karin Sjögren, Ingmar Skoog
The American journal of geriatric psychiatry : official journal of the American Association for Geriatric Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hereditary multi-infarct dementia of the Swedish type is a novel disorder different from NOTCH3 causing CADASIL
W.C. Low, M. Junna, Anne Börjesson-Hanson, C.M. Morris, T.H. Moss et al.
BRAIN, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2371 - 2380 av 2614

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?