Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

Circulating neurofilament light in ischemic stroke: temporal profile and outcome prediction
Annie Pedersen, Tara M Stanne, Staffan Nilsson, Sofia Klasson, Lars Rosengren et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Association of CACNA1C polymorphisms with serum BDNF levels in bipolar disorder.
Erik Smedler, Erik Pålsson, Kenji Hashimoto, Mikael Landén
The British journal of psychiatry : the journal of mental science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid and plasma biomarker trajectories with increasing amyloid deposition in Alzheimer's disease
S. Palmqvist, P. S. Insel, E. Stomrud, S. Janelidze, Henrik Zetterberg et al.
Embo Molecular Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Association of PTHrP levels in CSF with Alzheimer's disease biomarkers
M. M. Kushnir, Wojciech Michno, A. L. Rockwood, Kaj Blennow, F. G. Strathmann et al.
Clinical Mass Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Use of the tau protein-to-peptide ratio in CSF to improve diagnostic classification of Alzheimer's disease
Karl Hansson, Rahil Dahlén, O. Hansson, Elin Pernevik, R. Paterson et al.
Clinical Mass Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid neurofilament light chain predicts disease activity after the first demyelinating event suggestive of multiple sclerosis
Lorenzo Gaetani, P. Eusebi, Andrea Mancini, L. Gentili, Angela Borrelli et al.
Multiple Sclerosis and Related Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fluid and PET biomarkers for amyloid pathology in Alzheimer's disease.
Ann D Cohen, Susan M Landau, Beth E Snitz, William E Klunk, Kaj Blennow et al.
Molecular and cellular neurosciences, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

A case series on the value of tau and neurofilament protein levels to predict and detect delirium in cardiac surgery patients
T. Saller, A. Petzold, Henrik Zetterberg, J. Kuhle, D. Chappell et al.
Biomedical Papers-Olomouc, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 137

Namn Titel Telefon E-post
Abramsson, Alexandra Forskare 031-342 9518 alexandra.abramsson.2@gu.se
Ademar, Karin Forskare, biträdande karin.ademar@gu.se
Adermark, Louise Forskare, Med Dr 031-786 3975 louise.adermark@neuro.gu.se
Agholme, Lotta Forskarassistent 031-342 4033 lotta.agholme@gu.se
Ahlner, Felicia Doktorand 031-343 8650 felicia.ahlner@neuro.gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare, biträdande elisa.alexandersson@gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Andiné, Peter Universitetslektor/​överläkare peter.andine@gu.se
Andreasson, Ulf Oavlönad docent 031-343 0307 ulf.andreasson@neuro.gu.se
Aronsson, Erik Läkare, Doktorand på inst f neurovetenskap o fysiologi. Sektionen för psykiatri 031-343 2344 erik.aronsson@gu.se
Arvidsson Rådestig, Maya Doktorand maya.arvidsson.radestig@neuro.gu.se
Ashton, Nicholas Postdoktor nicholas.ashton@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 4724 barbro.askerup@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 2168 barbro.askerup@neuro.gu.se
Beckman, Nils Forskarstuderande 031-342 81 38 nils.beckman@gu.se
Bergström, Petra Forskarassistent petra.bergstrom@gu.se
Beskow, Jan Professor emeritus, Professor emeritus. Forskar på suicid. 0303-23 08 93 jan.beskow@gu.se
Billstedt, Eva Professor/​psykolog eva.billstedt@gnc.gu.se
Blennow, Kaj Professor/​överläkare kaj.blennow@clinchem.gu.se
Brimo, Katarzyna Forskare, biträdande katarzyna.brimo@gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Brinkmalm, Gunnar Forskare gunnar.brinkmalm@gu.se
Brinkmalm Westman, Ann Oavlönad docent, Biologiska masspektrometri. Docent 031-343 2379 ann.brinkmalm-westman@gu.se
Brodd, Richard Sjuksköterska, Leg sjuksköterska, specialist i psykiatrisk omvårdnad 031-343 8218 richard.brodd@gu.se
Burmann, Irena Postdoktor irena.burmann@gu.se
Börjesson-Hanson, Anne Läkare, leg läkare, M.D. Psykiatri 031-343 86 50 anne.borjesson-hanson@gu.se
Camporesi, Elena Doktorand elena.camporesi@gu.se
Cederlund, Mats Läkare 031-342 59 70 mats.cederlund@gnc.gu.se
Chebli, Jasmine Doktorand jasmine.chebli@gu.se
Dahlén, Rahil Postdoktor rahil.dahlen@gu.se
Danielsson, Klara Doktorand klara.danielsson@gu.se
De Bejczy, Andrea Forskarstuderande, Examinerad läkare. Är doktorand i doc Bo Söderpalms forskargrupp Beroendemedicin ... 031-342 2160 andrea.de-bejczy@gu.se
Dinkler, Lisa Doktorand 031-342 5991 lisa.dinkler@gu.se
Doering, Sabrina Eu-doktorand (marie curiestip) sabrina.doering@gu.se
Doshé, Cecilia Projektassistent cecilia.doshe@neuro.gu.se
Eckerström, Marie Doktorandanställning, Leg. psykolog 031-343 8684 marie.eckerstrom@neuro.gu.se
Edman, Åke Oavlönad docent, Minnesrelaterade sjukdomar, äldrepsykiatri Docent 031-343 8668 ake.edman@gu.se
Ekman, Rolf Professor emeritus 031-343 2381 rolf.ekman@gu.se
Ericson, Mia Universitetslektor 031-786 3978 mia.ericson@gu.se
Fernell, Elisabeth Forskare elisabeth.fernell@gnc.gu.se
Forsman, Anders Adjungerad professor 031-343 7334 anders.forsman@gu.se
Galazka, Martyna Postdoktor martyna.galazka@gu.se
Gillberg, Carina Läkare 031-342 5972 carina.gillberg@gnc.gu.se
Gillberg, Christopher Seniorforskare christopher.gillberg@gnc.gu.se
Gimdal, Adrian Amanuens adrian.gimdal@gu.se
Gislason, Thorsteinn Forskarstuderande, Psykiatri. Sektionen för psykiatri thorsteinn.gislason@gu.se
Gkanatsiou, Eleni Doktorand eleni.gkanatsiou@gu.se
Gobom, Johan Forskare/​postdoc, Post doc i Kaj Blennows forskargrupp 031-343 2377 johan.gobom@gu.se
Grothe, Michel Forskare michel.grothe@gu.se
Gudmundsson, Pia Forskare 031-343 8649 pia.gudmundsson@gu.se

Visar 1 - 50 av 137

Visar 2361 - 2370 av 2491

2007

A ferritin tracer study of compensatory spinal CSF outflow pathways in kaolin-induced hydrocephalus
Katja Voelz, Daniel Kondziella, Dirk Berens von Rautenfeld, Thomas Brinker, Wolf Lüdemann
ACTA NEUROPATHOLOGICA, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hypometabolism and Altered Cerebrospinal Fluid Markers in Normal Apolipoprotein E E4 Carriers with Subjective Memory Complaints
L. Mosconi, S. De Santi, M. Brys, W. H. Tsui, E. Pirraglia et al.
Biological Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Differential impact of cerebral white matter changes, diabetes, hypertension and stroke on cognitive performance among non-disabled elderly. The LADIS study
Ana Verdelho, Sofia Madureira, José M. Ferro, Anna-Maria Basile, Hugues Chabriat et al.
JOURNAL OF NEUROLOGY NEUROSURGERY AND PSYCHIATRY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

White matter changes and late-life depressive symptoms - Longitudinal study
A. Teodorczuk, J.T. O'Brien, M.J. Firbank, L. Pantoni, A. Poggesi et al.
BRITISH JOURNAL OF PSYCHIATRY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cognitive profiles of mild cognitive impairment with and without vascular disease
Arto Nordlund, Sindre Rolstad, Ola Klang, Karin Lind, Stefan Hansen et al.
NEUROPSYCHOLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Retrograde endocannabinoid signaling at striatal synapses requires a regulated postsynaptic release step.
Louise Adermark, David M Lovinger
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combined activation of L-type Ca2+ channels and synaptic transmission is sufficient to induce striatal long-term depression.
Louise Adermark, David M Lovinger
The Journal of neuroscience : the official journal of the Society for Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ethanol reverses the direction of long-term synaptic plasticity in the dorsomedial striatum.
Henry H Yin, Brian S Park, Louise Adermark, David M Lovinger
The European journal of neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Weight increase in patients with dementia, and alteration in meal routines and meal environment after integrity promoting care
Anna-Greta Mamhidir, Ingvar Karlsson, Astrid Norberg, Kihlgren Mona
JOURNAL OF CLINICAL NURSING, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2361 - 2370 av 2491

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?