Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

CSF tau proteins correlate with an atypical clinical presentation in dementia with Lewy bodies.
Rita Di Censo, Carla Abdelnour, Frederic Blanc, Olivier Bousiges, Afina W Lemstra et al.
Journal of neurology, neurosurgery, and psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A tear fluid proteome of Parkinson's disease.
Henrik Zetterberg, Yaroslau Compta
Parkinsonism & related disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Screening with a high-precision blood-based assay for Alzheimer disease.
Barbara B Bendlin, Henrik Zetterberg
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Plasma pNfH levels differentiate SBMA from ALS.
Vittoria Lombardi, Alessandro Bombaci, Luca Zampedri, Ching-Hua Lu, Bilal Malik et al.
Journal of neurology, neurosurgery, and psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Biomarker-guided clustering of Alzheimer's disease clinical syndromes.
Nicola Toschi, Simone Lista, Filippo Baldacci, Enrica Cavedo, Henrik Zetterberg et al.
Neurobiology of aging, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal Fluid Changes in the Renin-Angiotensin System in Alzheimer's Disease.
Patrick G Kehoe, Noura Al Mulhim, Henrik Zetterberg, Kaj Blennow, James S Miners
Journal of Alzheimer's disease : JAD, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Plasma neurofilament light chain and amyloid-β are associated with the kynurenine pathway metabolites in preclinical Alzheimer's disease.
Pratishtha Chatterjee, Henrik Zetterberg, Kathryn Goozee, Chai K Lim, Kelly R Jacobs et al.
Journal of neuroinflammation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comparison of variables associated with cerebrospinal fluid neurofilament, total-tau, and neurogranin.
Michelle M Mielke, Jeremy A Syrjanen, Kaj Blennow, Henrik Zetterberg, Ingmar Skoog et al.
Alzheimer's & dementia : the journal of the Alzheimer's Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Synaptic, axonal damage and inflammatory cerebrospinal fluid biomarkers in neurodegenerative dementias.
Anna Antonell, Adrià Tort-Merino, José Ríos, Mircea Balasa, Sergi Borrego-Écija et al.
Alzheimer's & dementia : the journal of the Alzheimer's Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid neurogranin in an inducible mouse model of neurodegeneration: A translatable marker of synaptic degeneration.
Kina Höglund, Nathalie Schussler, Hlin Kvartsberg, Una Smailovic, Gunnar Brinkmalm et al.
Neurobiology of disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 139

Namn Titel Telefon E-post
Abramsson, Alexandra Forskare 031-342 9518 alexandra.abramsson.2@gu.se
Ademar, Karin Forskare, biträdande karin.ademar@gu.se
Adermark, Louise Forskare, Med Dr 031-786 3975 louise.adermark@neuro.gu.se
Agholme, Lotta Forskarassistent 031-342 4033 lotta.agholme@gu.se
Ahlner, Felicia Doktorand 031-343 8650 felicia.ahlner@neuro.gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare, biträdande elisa.alexandersson@gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Andiné, Peter Universitetslektor/​överläkare peter.andine@gu.se
Andreasson, Ulf Oavlönad docent 031-343 0307 ulf.andreasson@neuro.gu.se
Aronsson, Erik Läkare, Doktorand på inst f neurovetenskap o fysiologi. Sektionen för psykiatri 031-343 2344 erik.aronsson@gu.se
Arvidsson Rådestig, Maya Doktorand maya.arvidsson.radestig@neuro.gu.se
Ashton, Nicholas Postdoktor nicholas.ashton@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 4724 barbro.askerup@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 2168 barbro.askerup@neuro.gu.se
Beckman, Nils Forskarstuderande 031-342 81 38 nils.beckman@gu.se
Bergström, Petra Forskarassistent petra.bergstrom@gu.se
Beskow, Jan Professor emeritus, Professor emeritus. Forskar på suicid. jan.beskow@gu.se
Billstedt, Eva Professor/​psykolog eva.billstedt@gnc.gu.se
Blennow, Kaj Professor/​överläkare kaj.blennow@clinchem.gu.se
Brimo, Katarzyna Forskare, biträdande katarzyna.brimo@gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Brinkmalm, Gunnar Forskare gunnar.brinkmalm@gu.se
Brinkmalm Westman, Ann Oavlönad docent, Biologiska masspektrometri. Docent 031-343 2379 ann.brinkmalm-westman@gu.se
Brodd, Richard Sjuksköterska, Leg sjuksköterska, specialist i psykiatrisk omvårdnad 031-343 8218 richard.brodd@gu.se
Burmann, Irena Postdoktor irena.burmann@gu.se
Börjesson-Hanson, Anne Läkare, leg läkare, M.D. Psykiatri 031-343 86 50 anne.borjesson-hanson@gu.se
Camporesi, Elena Doktorand elena.camporesi@gu.se
Cederlund, Mats Läkare 031-342 59 70 mats.cederlund@gnc.gu.se
Chebli, Jasmine Doktorand jasmine.chebli@gu.se
Dahlén, Rahil Postdoktor rahil.dahlen@gu.se
Danielsson, Klara Doktorand klara.danielsson@gu.se
De Bejczy, Andrea Forskarstuderande, Examinerad läkare. Är doktorand i doc Bo Söderpalms forskargrupp Beroendemedicin ... 031-342 2160 andrea.de-bejczy@gu.se
Dinkler, Lisa Doktorand 031-342 5991 lisa.dinkler@gu.se
Doering, Sabrina Eu-doktorand (marie curiestip) sabrina.doering@gu.se
Doshé, Cecilia Projektassistent cecilia.doshe@neuro.gu.se
Eckerström, Marie Doktorandanställning, Leg. psykolog 031-343 8684 marie.eckerstrom@neuro.gu.se
Edman, Åke Oavlönad docent, Minnesrelaterade sjukdomar, äldrepsykiatri Docent 031-343 8668 ake.edman@gu.se
Ekman, Rolf Professor emeritus 031-343 2381 rolf.ekman@gu.se
Ericson, Mia Universitetslektor 031-786 3978 mia.ericson@gu.se
Fernell, Elisabeth Forskare elisabeth.fernell@gnc.gu.se
Forsman, Anders Adjungerad professor 031-343 7334 anders.forsman@gu.se
Galazka, Martyna Postdoktor martyna.galazka@gu.se
Gillberg, Carina Läkare 031-342 5972 carina.gillberg@gnc.gu.se
Gillberg, Christopher Seniorforskare christopher.gillberg@gnc.gu.se
Gimdal, Adrian Amanuens adrian.gimdal@gu.se
Gislason, Thorsteinn Forskarstuderande, Psykiatri. Sektionen för psykiatri thorsteinn.gislason@gu.se
Gkanatsiou, Eleni Doktorand eleni.gkanatsiou@gu.se
Gobom, Johan Forskare/​postdoc, Post doc i Kaj Blennows forskargrupp 031-343 2377 johan.gobom@gu.se
Grothe, Michel Forskare michel.grothe@gu.se
Gudmundsson, Pia Forskare 031-343 8649 pia.gudmundsson@gu.se

Visar 1 - 50 av 139

Visar 2361 - 2370 av 2532

2007

Malignant external otitis with extensive cranial neuropathy but no facial paralysis
Daniel Kondziella, Ina Skagervik
JOURNAL OF NEUROLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Murine models of acute neuronopathic Gaucher disease
Ida Berglin Enquist, Christophe Lo Bianco, Andreas Ooka, Eva Nilsson, Jan-Eric Månsson et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The earliest MR imaging and proton MR spectroscopy abnormalities in adult-onset Krabbe disease
C. Wang, A. Melberg, J. Weis, Jan-Eric Månsson, R. Raininko
ACTA NEUROLOGICA SCANDINAVICA, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid neurofilament light levels in amyotrophic lateral sclerosis: impact of SOD1 genotype
Henrik Zetterberg, J. Jacobsson, Lars Rosengren, Kaj Blennow, P.M. Andersen
EUROPEAN JOURNAL OF NEUROLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ventricular cerebrospinal fluid neurofilament protein levels decrease in parallel with white matter pathology after shunt surgery in normal pressure hydrocephalus.
Mats Tullberg, Kaj Blennow, Jan-Eric Månsson, Pam Fredman, Magnus Tisell et al.
European journal of neurology : the official journal of the European Federation of Neurological Societies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evaluation of the quality of drug therapy among elderly patients in nursing homes - A computerized pharmacy register analysis
Åsa Bergman, Jonny Olsson, Anders Carlsten, Margda Waern, Johan Fastbom
SCANDINAVIAN JOURNAL OF PRIMARY HEALTH CARE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Variability in the kinesin light chain 1 gene may influence risk of age-related cataract
Malin E Andersson, Madeleine Zetterberg, Gunnar Tasa, Mona Seibt Palmér, Erkki Juronen et al.
Molecular Vision, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2361 - 2370 av 2532

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?