Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

Sarcopenic obesity and associations with mortality in older women and men - a prospective observational study.
Å von Berens, S R Obling, M Nydahl, A Koochek, Lauren Lissner et al.
BMC geriatrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Neurofilaments in progressive multiple sclerosis: a systematic review
T. Williams, Henrik Zetterberg, J. Chataway
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Steroid-Responsive Encephalitis in Coronavirus Disease 2019
A. Pilotto, S. Odolini, S. Masciocchi, A. Comelli, I. Volonghi et al.
Annals of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characteristics of bipolar I and II disorder: A study of 8766 individuals.
Alina (Aikaterini) Karanti, Mathias Kardell, Erik Joas, Bo Runeson, Erik Pålsson et al.
Bipolar disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The C291R Tau Variant Forms Different Types of Protofibrils
Thomas Karikari, R. Thomas, K. G. Moffat
Frontiers in Molecular Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anorexia nervosa and autism: a prospective twin cohort study
Lisa Dinkler, Mark J. Taylor, Maria Råstam, Nouchine Hadjikhani, Cynthia M. Bulik et al.
Journal of Child Psychology and Psychiatry and Allied Disciplines, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Self-reported Sleep Problems Related to Amyloid Deposition in Cortical Regions with High HOMER1 Gene Expression
A. M. Fjell, D. Sederevicius, M. H. Sneve, A. M. G. De Lange, A. C. Brathen et al.
Cerebral Cortex, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 140

Namn Titel Telefon E-post
Abramsson, Alexandra Forskare 031-342 9518 alexandra.abramsson.2@gu.se
Ademar, Karin Doktorand karin.ademar@gu.se
Adermark, Louise Forskare, Med Dr 031-786 3975 louise.adermark@neuro.gu.se
Agholme, Lotta Forskarassistent 031-342 4033 lotta.agholme@gu.se
Ahlner, Felicia Doktorand 031-343 8650 felicia.ahlner@neuro.gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare, biträdande elisa.alexandersson@gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Andiné, Peter Universitetslektor/​överläkare peter.andine@gu.se
Andreasson, Ulf Oavlönad docent 031-343 0307 ulf.andreasson@neuro.gu.se
Aronsson, Erik Läkare, Doktorand på inst f neurovetenskap o fysiologi. Sektionen för psykiatri 031-343 2344 erik.aronsson@gu.se
Arvidsson Rådestig, Maya Doktorand maya.arvidsson.radestig@neuro.gu.se
Ashton, Nicholas Forskare nicholas.ashton@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 4724 barbro.askerup@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 2168 barbro.askerup@neuro.gu.se
Beckman, Nils Forskarstuderande 031-342 81 38 nils.beckman@gu.se
Bergström, Petra Forskarassistent petra.bergstrom@gu.se
Beskow, Jan Professor emeritus, Professor emeritus. Forskar på suicid. jan.beskow@gu.se
Billstedt, Eva Professor/​psykolog eva.billstedt@gnc.gu.se
Blennow, Kaj Professor/​överläkare kaj.blennow@clinchem.gu.se
Brimo, Katarzyna Forskare, biträdande katarzyna.brimo@gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Brinkmalm, Gunnar Forskare gunnar.brinkmalm@gu.se
Brinkmalm Westman, Ann Oavlönad docent, Biologiska masspektrometri. Docent 031-343 2379 ann.brinkmalm-westman@gu.se
Brodd, Richard Sjuksköterska, Leg sjuksköterska, specialist i psykiatrisk omvårdnad 031-343 8218 richard.brodd@gu.se
Burmann, Irena Forskare irena.burmann@gu.se
Börjesson-Hanson, Anne Läkare, leg läkare, M.D. Psykiatri 031-343 86 50 anne.borjesson-hanson@gu.se
Camporesi, Elena Doktorand elena.camporesi@gu.se
Cederlund, Mats Läkare 031-342 59 70 mats.cederlund@gnc.gu.se
Chebli, Jasmine Doktorand jasmine.chebli@gu.se
Dahlin, Karin Doktorand karin.dahlin@gu.se
Dahlin-Ivanoff, Synneve Seniorforskare synneve.dahlin-ivanoff@neuro.gu.se
Danielsson, Klara Doktorand klara.danielsson@gu.se
De Bejczy, Andrea Forskarstuderande, Examinerad läkare. Är doktorand i doc Bo Söderpalms forskargrupp Beroendemedicin ... 031-342 2160 andrea.de-bejczy@gu.se
Degl'innocenti, Alessio Universitetslektor, adjungerad alessio.deglinnocenti@gu.se
Dinkler, Lisa Doktorand 031-342 5991 lisa.dinkler@gu.se
Doering, Sabrina Eu-doktorand (marie curiestip) sabrina.doering@gu.se
Doshé, Cecilia Projektassistent cecilia.doshe@neuro.gu.se
Dreos, Ambra Postdoktor ambra.dreos@gu.se
Eckerström, Marie Doktorand, Leg. psykolog 031-343 8684 marie.eckerstrom@neuro.gu.se
Edman, Åke Oavlönad docent, Minnesrelaterade sjukdomar, äldrepsykiatri Docent 031-343 8668 ake.edman@gu.se
Ekman, Rolf Professor emeritus 031-343 2381 rolf.ekman@gu.se
Ericson, Mia Universitetslektor 031-786 3978 mia.ericson@gu.se
Fernell, Elisabeth Forskare elisabeth.fernell@gnc.gu.se
Forsman, Anders Professor, Adjungerad 031-343 7334 anders.forsman@gu.se
Galazka, Martyna Postdoktor martyna.galazka@gu.se
Gillberg, Carina Läkare 031-342 5972 carina.gillberg@gnc.gu.se
Gillberg, Christopher Seniorforskare christopher.gillberg@gnc.gu.se
Gimdal, Adrian Amanuens adrian.gimdal@gu.se
Gislason, Thorsteinn Forskarstuderande, Psykiatri. Sektionen för psykiatri thorsteinn.gislason@gu.se
Gkanatsiou, Eleni Doktorand eleni.gkanatsiou@gu.se

Visar 1 - 50 av 140

Visar 2361 - 2370 av 2665

2008

Brain metabolism in adult chronic hydrocephalus.
Daniel Kondziella, Ursula Sonnewald, Mats Tullberg, Carsten Wikkelsö
Journal of neurochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Neuropsychological effects of shunt treatment in idiopathic normal pressure hydrocephalus.
Per Hellström, Mikael Edsbagge, Elisabeth Blomsterwall, Trevor Archer, Mats Tullberg et al.
Neurosurgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Association of APOE with age at onset of sporadic amyotrophic lateral sclerosis.
Henrik Zetterberg, Johan Jacobsson, Lars Rosengren, Kaj Blennow, Peter M Andersen
Journal of the neurological sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Update of the Pompe disease mutation database with 107 sequence variants and a format for severity rating.
Marian Kroos, Robert J Pomponio, Laura van Vliet, Rachel E Palmer, Michael Phipps et al.
Human mutation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid tau and amyloid beta42 protein in patients with myotonic dystrophy type 1.
S Winblad, Jan-Eric Månsson, Kaj Blennow, C Jensen, L Samuelsson et al.
European journal of neurology : the official journal of the European Federation of Neurological Societies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mucopolysaccharidoses in the Scandinavian countries: incidence and prevalence.
Gunilla Malm, Allan M Lund, Jan-Eric Månsson, Arvid Heiberg
Acta paediatrica (Oslo, Norway : 1992), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Heightened aggression after chronic flunitrazepam in male rats: potential links to cortical and caudate-putamen-binding sites.
Rosa Maria M de Almeida, Quelin Benini, Juliana S Betat, Débora C Hipólide, Klaus A Miczek et al.
Psychopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the etiology of incident brain lacunes: longitudinal observations from the LADIS study.
Alida A Gouw, Wiesje M van der Flier, Leonardo Pantoni, Domenico Inzitari, Timo Erkinjuntti et al.
Stroke; a journal of cerebral circulation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Segmentation of age-related white matter changes in a clinical multi-center study.
Tim B Dyrby, Egill Rostrup, William F C Baaré, Elisabeth C W van Straaten, Frederik Barkhof et al.
NeuroImage, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2361 - 2370 av 2665

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?