Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

The MS4A gene cluster is a key modulator of soluble TREM2 and Alzheimer's disease risk
Y. Deming, F. Filipello, F. Cignarella, C. Cantoni, S. Hsu et al.
Science Translational Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

International science education
Thomas Karikari, Miriam Segura-Totten, Esperanza C. Cabrera, Diana E. Waturangi, Erin E. Barding et al.
Journal of Microbiology and Biology Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Methylphenidate and the risk of psychosis in adolescents and young adults: a population-based cohort study.
Chris Hollis, Qi Chen, Zheng Chang, Patrick D Quinn, Alexander Viktorin et al.
The lancet. Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid neurofilament light chain tracks cognitive impairment in multiple sclerosis
L. Gaetani, N. Salvadori, V. Lisetti, P. Eusebi, A. Mancini et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid neurofilament light chain predicts disease activity after the first demyelinating event suggestive of multiple sclerosis
Lorenzo Gaetani, P. Eusebi, Andrea Mancini, L. Gentili, Angela Borrelli et al.
Multiple Sclerosis and Related Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prospective cohort study of early biosignatures of response to lithium in bipolar-I-disorders: overview of the H2020-funded R-LiNK initiative
J. Scott, D. Hidalgo-Mazzei, R. Strawbridge, A. Young, M. Resche-Rigon et al.
International Journal of Bipolar Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Autocatalytic amplification of Alzheimer-associated A beta 42 peptide aggregation in human cerebrospinal fluid
R. Frankel, M. Tornquist, G. Meisl, O. Hansson, U. Andreasson et al.
Communications Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sustained attention and vigilance of children treated for sagittal and metopic craniosynostosis.
Marizela Kljajić, Giovanni Maltese, Peter Tarnow, Peter Sand, Lars Kölby
Child neuropsychology : a journal on normal and abnormal development in childhood and adolescence, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Discovery and validation of plasma proteomic biomarkers relating to brain amyloid burden by SOMAscan assay.
Liu Shi, Sarah Westwood, Alison L Baird, Laura Winchester, Valerija Dobricic et al.
Alzheimer's & dementia : the journal of the Alzheimer's Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 134

Namn Titel Telefon E-post
Abramsson, Alexandra Forskare 031-342 9518 alexandra.abramsson.2@gu.se
Ademar, Karin Forskare, biträdande karin.ademar@gu.se
Adermark, Louise Forskare, Med Dr 031-786 3975 louise.adermark@neuro.gu.se
Agholme, Lotta Forskarassistent 031-342 4033 lotta.agholme@gu.se
Ahlner, Felicia Doktorand 031-343 8650 felicia.ahlner@neuro.gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare, biträdande elisa.alexandersson@gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Andiné, Peter Universitetslektor/​överläkare peter.andine@gu.se
Andreasson, Ulf Oavlönad docent 031-343 0307 ulf.andreasson@neuro.gu.se
Aronsson, Erik Läkare, Doktorand på inst f neurovetenskap o fysiologi. Sektionen för psykiatri 031-343 2344 erik.aronsson@gu.se
Arvidsson Rådestig, Maya Doktorand maya.arvidsson.radestig@neuro.gu.se
Ashton, Nicholas Postdoktor nicholas.ashton@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 4724 barbro.askerup@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 2168 barbro.askerup@neuro.gu.se
Beckman, Nils Forskarstuderande 031-342 81 38 nils.beckman@gu.se
Bergström, Petra Forskarassistent petra.bergstrom@gu.se
Beskow, Jan Professor emeritus, Professor emeritus. Forskar på suicid. 0303-23 08 93 jan.beskow@gu.se
Billstedt, Eva Professor/​psykolog eva.billstedt@gnc.gu.se
Blennow, Kaj Professor/​överläkare kaj.blennow@clinchem.gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Brinkmalm, Gunnar Forskare gunnar.brinkmalm@gu.se
Brinkmalm Westman, Ann Oavlönad docent, Biologiska masspektrometri. Docent 031-343 2379 ann.brinkmalm-westman@gu.se
Brodd, Richard Sjuksköterska, Leg sjuksköterska, specialist i psykiatrisk omvårdnad 031-343 8218 richard.brodd@gu.se
Burmann, Irena Postdoktor irena.burmann@gu.se
Börjesson-Hanson, Anne Läkare, leg läkare, M.D. Psykiatri 031-343 86 50 anne.borjesson-hanson@gu.se
Camporesi, Elena Doktorand elena.camporesi@gu.se
Cederlund, Mats Läkare 031-342 59 70 mats.cederlund@gnc.gu.se
Chebli, Jasmine Doktorand jasmine.chebli@gu.se
Dahlén, Rahil Postdoktor rahil.dahlen@gu.se
Danielsson, Klara Doktorand klara.danielsson@gu.se
De Bejczy, Andrea Forskarstuderande, Examinerad läkare. Är doktorand i doc Bo Söderpalms forskargrupp Beroendemedicin ... 031-342 2160 andrea.de-bejczy@gu.se
Dinkler, Lisa Doktorand 031-342 5991 lisa.dinkler@gu.se
Doering, Sabrina Eu-doktorand (marie curiestip) sabrina.doering@gu.se
Doshé, Cecilia Projektassistent cecilia.doshe@neuro.gu.se
Eckerström, Marie Doktorandanställning, Leg. psykolog 031-343 8684 marie.eckerstrom@neuro.gu.se
Edman, Åke Oavlönad docent, Minnesrelaterade sjukdomar, äldrepsykiatri Docent 031-343 8668 ake.edman@gu.se
Ekman, Rolf Professor emeritus 031-343 2381 rolf.ekman@gu.se
Ericson, Mia Universitetslektor 031-786 3978 mia.ericson@gu.se
Fernell, Elisabeth Forskare elisabeth.fernell@gnc.gu.se
Forsman, Anders Adjungerad professor 031-343 7334 anders.forsman@gu.se
Galazka, Martyna Postdoktor martyna.galazka@gu.se
Gillberg, Carina Läkare 031-342 5972 carina.gillberg@gnc.gu.se
Gillberg, Christopher Seniorforskare christopher.gillberg@gnc.gu.se
Gimdal, Adrian Amanuens adrian.gimdal@gu.se
Gislason, Thorsteinn Forskarstuderande, Psykiatri. Sektionen för psykiatri thorsteinn.gislason@gu.se
Gkanatsiou, Eleni Doktorand eleni.gkanatsiou@gu.se
Gobom, Johan Forskare/​postdoc, Post doc i Kaj Blennows forskargrupp 031-343 2377 johan.gobom@gu.se
Gudmundsson, Pia Forskare 031-343 8649 pia.gudmundsson@gu.se
Göteson, Andreas Doktorand andreas.goteson@gu.se
Hadjikhani, Nouchine Professor nouchine@nmr.mgh.harvard.edu

Visar 1 - 50 av 134

Visar 2321 - 2330 av 2471

2007

Non-autism childhood empathy disorders
Christopher Gillberg
Empathy in Mental Illness. Farrow T, Woodruff P, editors. , Cambridge, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2007
Kapitel i bok

Apolipoprotein E polymorphisms in patients with primary open-angle glaucoma
Madeleine Zetterberg, Gunnar Tasa, Mona Seibt Palmér, Erkki Juronen, Pait Teesalu et al.
AMERICAN JOURNAL OF OPHTHALMOLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cystatin C in cerebrospinal fluid and multiple sclerosis
Sara Folkesson Hansson, A. H. Simonsen, Henrik Zetterberg, O. Andersen, Sara Haghighi et al.
Ann Neurol, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid concentrations of peptides derived from chromogranin B and secretogranin II are decreased in multiple sclerosis.
Niklas Mattsson, Ulla Rüetschi, Vladimir N Podust, Mats Stridsberg, Susann Li et al.
Journal of Neurochemistry , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Amyloid beta1-40 quantification in CSF: comparison between chromatographic and immunochemical methods.
A H Simonsen, S F Hansson, Ulla Rüetschi, J McGuire, V N Podust et al.
Dementia and geriatric cognitive disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2321 - 2330 av 2471

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?