Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

The Association Between General Childhood Psychopathology and Adolescent Suicide Attempt and Self-Harm: A Prospective, Population-Based Twin Study
L. M. O'Reilly, E. Pettersson, P. D. Quinn, E. D. Klonsky, Sebastian Lundström et al.
Journal of Abnormal Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lower Left Ventricular Ejection Fraction Relates to Cerebrospinal Fluid Biomarker Evidence of Neurodegeneration in Older Adults.
Hailey A Kresge, Dandan Liu, Deepak K Gupta, Elizabeth E Moore, Katie E Osborn et al.
Journal of Alzheimer's disease : JAD, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Relevance of biomarkers across different neurodegenerative.
Alexander J Ehrenberg, Ayesha Khatun, Emma Coomans, Matthew J Betts, Federica Capraro et al.
Alzheimer's research & therapy, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Plasma glial fibrillary acidic protein is raised in progranulin-associated frontotemporal dementia.
Carolin Heller, Martha S Foiani, Katrina Moore, Rhian Convery, Martina Bocchetta et al.
Journal of neurology, neurosurgery, and psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Contribution of CSF biomarkers to early-onset Alzheimer's disease and frontotemporal dementia neuroimaging signatures
N. Falgas, M. Ruiz-Peris, A. Perez-Millan, R. Sala-Llonch, A. Antonell et al.
Human Brain Mapping, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characteristic Biomarker and Cognitive Profile in Incipient Mixed Dementia.
Carl Eckerström, Marie Eckerström, Mattias Göthlin, Anna Molinder, Michael Jonsson et al.
Journal of Alzheimer's disease : JAD, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anorexia nervosa: 30-year outcome
Sandra Rydberg Dobrescu, Lisa Dinkler, I Carina Gillberg, Maria Råstam, Christopher Gillberg et al.
British Journal of Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Neuroinflammatory markers associate with cognitive decline after major surgery: Findings of an explorative study
Mattias Danielson, A. Wiklund, F. Granath, Kaj Blennow, S. Mkrtchian et al.
Annals of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Low CSF/serum ratio of free T4 is associated with decreased quality of life in mild hypothyroidism - A pilot study.
Anders Funkquist, Anders Bengtsson, Per Johansson, Johan Svensson, Per Bjellerup et al.
Journal of clinical & translational endocrinology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Human cerebrospinal fluid promotes spontaneous gamma oscillations in the hippocampus in vitro
Andreas Björefeldt, F. Roshan, My Forsberg, Henrik Zetterberg, Eric Hanse et al.
Hippocampus, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 142

Namn Titel Telefon E-post
Abramsson, Alexandra Forskare 031-342 9518 alexandra.abramsson.2@gu.se
Ademar, Karin Doktorand karin.ademar@gu.se
Adermark, Louise Forskare, Med Dr 031-786 3975 louise.adermark@neuro.gu.se
Agholme, Lotta Forskarassistent 031-342 4033 lotta.agholme@gu.se
Ahlner, Felicia Doktorand 031-343 8650 felicia.ahlner@neuro.gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare, biträdande elisa.alexandersson@gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Andiné, Peter Universitetslektor/​överläkare peter.andine@gu.se
Andreasson, Ulf Oavlönad docent 031-343 0307 ulf.andreasson@neuro.gu.se
Aronsson, Erik Läkare, Doktorand på inst f neurovetenskap o fysiologi. Sektionen för psykiatri 031-343 2344 erik.aronsson@gu.se
Arvidsson Rådestig, Maya Doktorand maya.arvidsson.radestig@neuro.gu.se
Ashton, Nicholas Forskare nicholas.ashton@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 4724 barbro.askerup@gu.se
Askerup, Barbro Koordinator 031-342 2168 barbro.askerup@neuro.gu.se
Beckman, Nils Forskarstuderande 031-342 81 38 nils.beckman@gu.se
Bergström, Petra Forskarassistent petra.bergstrom@gu.se
Beskow, Jan Professor emeritus, Professor emeritus. Forskar på suicid. jan.beskow@gu.se
Billstedt, Eva Professor/​psykolog eva.billstedt@gnc.gu.se
Blennow, Kaj Professor/​överläkare kaj.blennow@clinchem.gu.se
Brimo, Katarzyna Forskare, biträdande katarzyna.brimo@gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Brinkmalm, Gunnar Forskare gunnar.brinkmalm@gu.se
Brinkmalm Westman, Ann Oavlönad docent, Biologiska masspektrometri. Docent 031-343 2379 ann.brinkmalm-westman@gu.se
Brodd, Richard Sjuksköterska, Leg sjuksköterska, specialist i psykiatrisk omvårdnad 031-343 8218 richard.brodd@gu.se
Burmann, Irena Forskare irena.burmann@gu.se
Börjesson-Hanson, Anne Läkare, leg läkare, M.D. Psykiatri 031-343 86 50 anne.borjesson-hanson@gu.se
Camporesi, Elena Doktorand elena.camporesi@gu.se
Cederlund, Mats Läkare 031-342 59 70 mats.cederlund@gnc.gu.se
Chebli, Jasmine Doktorand jasmine.chebli@gu.se
Dahlin-Ivanoff, Synneve Seniorforskare synneve.dahlin-ivanoff@neuro.gu.se
Danielsson, Klara Doktorand klara.danielsson@gu.se
De Bejczy, Andrea Forskarstuderande, Examinerad läkare. Är doktorand i doc Bo Söderpalms forskargrupp Beroendemedicin ... 031-342 2160 andrea.de-bejczy@gu.se
Degl'innocenti, Alessio Universitetslektor, adjungerad alessio.deglinnocenti@gu.se
Dinkler, Lisa Doktorand 031-342 5991 lisa.dinkler@gu.se
Doering, Sabrina Eu-doktorand (marie curiestip) sabrina.doering@gu.se
Doshé, Cecilia Projektassistent cecilia.doshe@neuro.gu.se
Dreos, Ambra Postdoktor ambra.dreos@gu.se
Eckerström, Marie Doktorand, Leg. psykolog 031-343 8684 marie.eckerstrom@neuro.gu.se
Edman, Åke Oavlönad docent, Minnesrelaterade sjukdomar, äldrepsykiatri Docent 031-343 8668 ake.edman@gu.se
Ekman, Rolf Professor emeritus 031-343 2381 rolf.ekman@gu.se
Ericson, Mia Universitetslektor 031-786 3978 mia.ericson@gu.se
Fernell, Elisabeth Forskare elisabeth.fernell@gnc.gu.se
Forsman, Anders Professor, Adjungerad 031-343 7334 anders.forsman@gu.se
Galazka, Martyna Postdoktor martyna.galazka@gu.se
Gillberg, Carina Läkare 031-342 5972 carina.gillberg@gnc.gu.se
Gillberg, Christopher Seniorforskare christopher.gillberg@gnc.gu.se
Gimdal, Adrian Amanuens adrian.gimdal@gu.se
Gislason, Thorsteinn Forskarstuderande, Psykiatri. Sektionen för psykiatri thorsteinn.gislason@gu.se
Gkanatsiou, Eleni Doktorand eleni.gkanatsiou@gu.se
Gobom, Johan Forskare/​Postdoktor, Post doc i Kaj Blennows forskargrupp 031-343 2377 johan.gobom@gu.se

Visar 1 - 50 av 142

Visar 2401 - 2410 av 2652

2008

Disability, death wish and depression in elderly Europeans. Data from the Eurodep consortium.
Margda Waern, Svante Östling, A Braam, ATF Beekman, R Fuhrer et al.
14th AEP Symposium. Dubrovnik 2008, Paper i proceeding 2008
Paper i proceeding

Alcohol use disorder in elderly suicide attempters.
Margda Waern, Stefan Wiktorsson
Am Assoc Suicidology. Boston 2008, Paper i proceeding 2008
Paper i proceeding

Treatment of elderly suicide attempters.
Margda Waern, Stefan Wiktorsson
Am Assoc Suicidology. Boston 2008, Paper i proceeding 2008
Paper i proceeding

Amyloid beta protein dimer-containing human CSF disrupts synaptic plasticity: prevention by systemic passive immunization.
Igor Klyubin, Vicki Betts, Alfred T Welzel, Kaj Blennow, Henrik Zetterberg et al.
The Journal of neuroscience : the official journal of the Society for Neuroscience, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of phenserine treatment on brain functional activity and amyloid in Alzheimer's disease.
Ahmadul Kadir, Niels Andreasen, Ove Almkvist, Anders Wall, Anton Forsberg et al.
Annals of neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Elevated cerebrospinal fluid BACE1 activity in incipient Alzheimer disease
Henrik Zetterberg
The 11th International Conference on Alzheimer's Disease and Related Disorders. July 2008, Chicago, IL, USA. Oral presentation, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2008
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Depressive symptoms and risk of stroke: the Rotterdam Study.
M J Bos, Thomas Lindén, P J Koudstaal, A Hofman, Ingmar Skoog et al.
Journal of neurology, neurosurgery, and psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Depression as a risk factor for the incidence of first-ever stroke in 85-year-olds.
Martin Liebetrau, Bertil Steen, Ingmar Skoog
Stroke; a journal of cerebral circulation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2008
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2401 - 2410 av 2652

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/psykiatri_och_neurokemi/om-sektionen/?publicationPageNumber=241&selectedTab=3
Utskriftsdatum: 2020-05-25