Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

Contribution of CSF biomarkers to early-onset Alzheimer's disease and frontotemporal dementia neuroimaging signatures
N. Falgas, M. Ruiz-Peris, A. Perez-Millan, R. Sala-Llonch, A. Antonell et al.
Human Brain Mapping, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Predicting Fazekas scores from automatic segmentations of white matter signal abnormalities
N. Cedres, D. Ferreira, A. Machado, S. Shams, Simona Sacuiu et al.
Aging-Us, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The five-items memory screen-extended variant: A tool for assessing memory
Nora Balogh, R. Astrand, Anders Wallin, Sindre Rolstad
Acta Neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Protein aggregate formation permits millennium-old brain preservation
A. Petzold, C. H. Lu, M. Groves, Johan Gobom, Henrik Zetterberg et al.
Journal of the Royal Society Interface, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Modified ketogenic diet is associated with improved cerebrospinal fluid biomarker profile, cerebral perfusion, and cerebral ketone body uptake in older adults at risk for Alzheimer's disease: a pilot study.
Bryan J Neth, Akiva Mintz, Christopher Whitlow, Youngkyoo Jung, Kiran Solingapuram Sai et al.
Neurobiology of aging, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 101 - 137 av 137

Namn Titel Telefon E-post
Hadjikhani, Nouchine Professor nouchine@nmr.mgh.harvard.edu
Månsson, Jan-Eric Professor, strukturkemiska analyser av lipider och glykokonjugat samt biosyntes och degration av des... 031-343 2407 jan-eric.mansson@gu.se
Beskow, Jan Professor emeritus, Professor emeritus. Forskar på suicid. jan.beskow@gu.se
Ekman, Rolf Professor emeritus 031-343 2381 rolf.ekman@gu.se
Svedlund, Jan Professor emeritus, Doktor, docent 031-342 4573 jan.svedlund@neuro.gu.se
Råstam, Maria Professor, gäst maria.rastam@neuro.gu.se
Billstedt, Eva Professor/​psykolog eva.billstedt@gnc.gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Blennow, Kaj Professor/​överläkare kaj.blennow@clinchem.gu.se
Landen, Mikael Professor/​överläkare 031-786 6122 mikael.landen@gu.se
Landen, Mikael Professor/​överläkare mikael.landen@gu.se
Skoog, Ingmar Professor/​överläkare 031-343 8640 ingmar.skoog@gu.se
Söderpalm, Bo Professor/​överläkare 031-342 6401 bo.soderpalm@gu.se
Waern, Margda Professor/​överläkare, Allmän psykiatri, suicidologi 031-342 2164 margda.waern@gu.se
Wentz, Elisabet Professor/​överläkare 031-343 6475 elisabet.wentz@gu.se
Zetterberg, Henrik Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-343 0142 henrik.zetterberg@clinchem.gu.se
Doshé, Cecilia Projektassistent cecilia.doshe@neuro.gu.se
Karlsson, Elin Projektassistent elin.karlsson.3@gu.se
Hagberg, Bibbi Psykolog, doktorand i Ch Gillbergs forskargrupp 031-342 59 71 bibbi.hagberg@gu.se
Niklasson, Lena Psykolog, Leg.psykolog 031-342 5942 lena.niklasson.2@gu.se
Wiktorsson, Stefan Psykolog, disputerad psyklog i Margda Waerns forskargrupp 031-342 21 63 stefan.wiktorsson@gu.se
Larson, Tomas Psykolog/​ptp, Med doktor tomas.larson@gu.se
Holl, Åse Sekreterare, Sekreterare i Henrik Anckarsäters forskargrupp 031-343 8728 ase.holl@neuro.gu.se
Gillberg, Christopher Seniorforskare christopher.gillberg@gnc.gu.se
Brodd, Richard Sjuksköterska, Leg sjuksköterska, specialist i psykiatrisk omvårdnad 031-343 8218 richard.brodd@gu.se
Joas, Erik Statistiker erik.joas@gu.se
Kardell, Mathias Statistiker mathias.kardell@vgregion.se
Nejad, Yadi Statistiker yadi.nejad@gu.se
Seidu, Mohammed Nazib Statistiker nazib.m.seidu@gu.se
Sundh, Valter Statistiker valter.sundh@geriatrik.gu.se
Ericson, Mia Universitetslektor 031-786 3978 mia.ericson@gu.se
Knez, Rajna Universitetslektor, adjungerad rajna.knez@gu.se
Miniscalco Mattsson, Carmela Universitetslektor, adjungerad carmela.miniscalco@neuro.gu.se
Schöll, Michael Universitetslektor, biträdande michael.scholl@neuro.gu.se
Nilsson, Thomas Universitetslektor/​psykolog 031-343 8730 thomas.nilsson@gu.se
Andiné, Peter Universitetslektor/​överläkare peter.andine@gu.se
Kern, Silke Universitetslektor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 6850 silke.kern@neuro.gu.se

Visar 101 - 137 av 137

Visar 2421 - 2430 av 2595

2007

Longitudinal stability of CSF biomarkers in Alzheimer's disease
Kaj Blennow, Henrik Zetterberg, Lennart Minthon, Lars Lannfelt, Stig Strid et al.
NEUROSCIENCE LETTERS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Time of Onset in Acceleration of Cognitive Decline in Pre-Clinical Dementia. A Report from the H70 Study
Valgeir Thorvaldsson, Ingmar Skoog, Boo Johansson
At the 60th Annual Scientific Meeting “The Era of Global Aging: Challenges and Opportunities”. The Gerontologist, vol 47, Spical issue II, Oct. 2007 , Paper i proceeding 2007
Paper i proceeding

Malignant external otitis with extensive cranial neuropathy but no facial paralysis
Daniel Kondziella, Ina Skagervik
JOURNAL OF NEUROLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Murine models of acute neuronopathic Gaucher disease
Ida Berglin Enquist, Christophe Lo Bianco, Andreas Ooka, Eva Nilsson, Jan-Eric Månsson et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The earliest MR imaging and proton MR spectroscopy abnormalities in adult-onset Krabbe disease
C. Wang, A. Melberg, J. Weis, Jan-Eric Månsson, R. Raininko
ACTA NEUROLOGICA SCANDINAVICA, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid neurofilament light levels in amyotrophic lateral sclerosis: impact of SOD1 genotype
Henrik Zetterberg, J. Jacobsson, Lars Rosengren, Kaj Blennow, P.M. Andersen
EUROPEAN JOURNAL OF NEUROLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2421 - 2430 av 2595

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?