Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

The MS4A gene cluster is a key modulator of soluble TREM2 and Alzheimer's disease risk
Y. Deming, F. Filipello, F. Cignarella, C. Cantoni, S. Hsu et al.
Science Translational Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prospective cohort study of early biosignatures of response to lithium in bipolar-I-disorders: overview of the H2020-funded R-LiNK initiative
J. Scott, D. Hidalgo-Mazzei, R. Strawbridge, A. Young, M. Resche-Rigon et al.
International Journal of Bipolar Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Autocatalytic amplification of Alzheimer-associated A beta 42 peptide aggregation in human cerebrospinal fluid
R. Frankel, M. Tornquist, G. Meisl, O. Hansson, U. Andreasson et al.
Communications Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sustained attention and vigilance of children treated for sagittal and metopic craniosynostosis.
Marizela Kljajić, Giovanni Maltese, Peter Tarnow, Peter Sand, Lars Kölby
Child neuropsychology : a journal on normal and abnormal development in childhood and adolescence, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Discovery and validation of plasma proteomic biomarkers relating to brain amyloid burden by SOMAscan assay.
Liu Shi, Sarah Westwood, Alison L Baird, Laura Winchester, Valerija Dobricic et al.
Alzheimer's & dementia : the journal of the Alzheimer's Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Plasma neurofilament light in progressive multiple sclerosis.
Henrik Zetterberg
Acta neurologica Scandinavica, Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Circulating neurofilament light in ischemic stroke: temporal profile and outcome prediction
Annie Pedersen, Tara M Stanne, Staffan Nilsson, Sofia Klasson, Lars Rosengren et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 101 - 132 av 132

Namn Titel Telefon E-post
Rydberg Sterner, Therese Doktorand 031-343 8650 therese.rydberg.sterner@neuro.gu.se
Rydén, Lina Doktorand lina.ryden@gu.se
Råstam, Maria Professor, gäst maria.rastam@neuro.gu.se
Sacuiu, Simona Läkare, Specialist psykiatri SU 031-343 8663 simona.sacuiu@neuro.gu.se
Samuelsson, Jessica Doktorand jessica.samuelsson@neuro.gu.se
Sandberg, Johan Forskare, biträdande johan.sandberg@gu.se
Sarovic, Darko Doktorand, Allmänläkare 031-3425984 darko.sarovic@gu.se
Schöll, Michael Universitetslektor, biträdande michael.scholl@neuro.gu.se
Seidu, Mohammed Nazib Statistiker nazib.m.seidu@gu.se
Sjödin, Simon Postdoktor 031-343 0041 simon.sjodin@gu.se
Skoog, Ingmar Professor/​överläkare 031-343 8640 ingmar.skoog@gu.se
Smedler, Erik Postdoktor, Doktor, Civilingenjör teknisk fysik, läkare samt medicine doktor i molekylär neurobiolog... erik.smedler@gu.se
Snellman, Anne Forskningsadministratör anne.snellman@gu.se
Spyrou, Anna Kommunikatör anna.spyrou@gnc.gu.se
Srikrishna, Meera Doktorand meera.srikrishna@gu.se
Stomberg, Rosita Laboratorieassistent 031-786 3977 rosita.stomberg@neuro.gu.se
Svedlund, Jan Professor emeritus, Doktor, docent 031-342 4573 jan.svedlund@neuro.gu.se
Söderpalm, Bo Professor/​överläkare 031-342 6401 bo.soderpalm@gu.se
Ulenius, Lisa Doktorand/​projektassistent 031-786 3919 lisa.ulenius@neuro.gu.se
Vestin, Edvin Amanuens edvin.vestin@gu.se
Vindas, Marco Eu-postdoc marco.vindas@gu.se
Vinsa, Ingrid Forskningsadministratör 031-342 5970 ingrid.vinsa@gnc.gu.se
Vizlin Hodzic, Dzeneta Forskare dzeneta.vizlin@medkem.gu.se
Waern, Margda Professor/​överläkare, Allmän psykiatri, suicidologi 031-342 2164 margda.waern@gu.se
Wehrli, Patrick Forskare patrick.wehrli@neuro.gu.se
Wentz, Elisabet Professor/​överläkare 031-343 6475 elisabet.wentz@gu.se
Wetterberg, Hanna Doktorand hanna.wetterberg@neuro.gu.se
Wiktorsson, Stefan Psykolog, disputerad psyklog i Margda Waerns forskargrupp 031-342 21 63 stefan.wiktorsson@gu.se
Young, Peter Doktorand peter.young@gu.se
Zetterberg, Henrik Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-343 0142 henrik.zetterberg@clinchem.gu.se
Zettergren, Anna Forskarassistent 031-343 8646 anna.zettergren@neuro.gu.se
Öhrfelt, Annika Forskare annika.ohrfelt@gu.se

Visar 101 - 132 av 132

Visar 2351 - 2360 av 2468

2007

Absence of the Arg441His polymorphism in the tryptophan hydroxylase 2 gene in adults with anxiety disorders and depression.
Susanne Henningsson, Kristina Annerbrink, Marie Olsson, Christer Allgulander, Sven Andersch et al.
American journal of medical genetics. Part B, Neuropsychiatric genetics : the official publication of the International Society of Psychiatric Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A cross-national study of transitions in deficit counts in two birth cohorts: implications for modeling ageing.
Arnold Mitnitski, Le Bao, Ingmar Skoog, Kenneth Rockwood
Experimental gerontology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Antioxidant intake and cognitive function of elderly men and women: the Cache County Study.
H J Wengreen, R G Munger, C D Corcoran, P Zandi, K M Hayden et al.
The journal of nutrition, health & aging, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Psychotic symptoms and paranoid ideation in a population-based sample of 95-year-olds.
Svante Östling, Anne Börjesson-Hanson, Ingmar Skoog
The American journal of geriatric psychiatry : official journal of the American Association for Geriatric Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Depressive disorders after 20 months in elderly stroke patients: a case-control study.
Thomas Lindén, Christian Blomstrand, Ingmar Skoog
Stroke; a journal of cerebral circulation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Differential CSF biomarker levels in APOE-epsilon4-positive and -negative patients with memory impairment.
Christin Andersson, Kaj Blennow, Sven-Erik Johansson, Ove Almkvist, Peter Engfeldt et al.
Dementia and geriatric cognitive disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sulfatide increases adiponectin and decreases TNF-alpha, IL-6, and IL8 in human adipose tissue in vitro
JM Bruun, A Roeske-Nielsen, B Richelsen, Pam Fredman, K Buschard
Mol Cell Endocrinol, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2351 - 2360 av 2468

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?