Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

Diagnosis across the Spectrum of Progressive Supranuclear Palsy and Corticobasal Syndrome
E. Jabbari, N. Holland, V. Chelban, P. S. Jones, R. Lamb et al.
JAMA Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid tau fragment correlates with tau PET: a candidate biomarker for tangle pathology.
Kaj Blennow, Chun Chen, Claudia Cicognola, Kristin R Wildsmith, Paul T Manser et al.
Brain : a journal of neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid levels of neurogranin in Parkinsonian disorders.
Sara Hall, Shorena Janelidze, Henrik Zetterberg, Britta Brix, Niklas Mattsson et al.
Movement disorders : official journal of the Movement Disorder Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Special Issue CCA for the proceedings of the 2nd symposium of the Society of CSF analysis and clinical neurochemistry.
Charlotte Teunissen, Lucilla Parnetti, Kaj Blennow, Markus Otto
Clinica chimica acta; international journal of clinical chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Diagnostic value of plasma phosphorylated tau181 in Alzheimer's disease and frontotemporal lobar degeneration
E. H. Thijssen, R. La Joie, A. Wolf, A. Strom, P. Wang et al.
Nature Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Plasma P-tau181 in Alzheimer's disease: relationship to other biomarkers, differential diagnosis, neuropathology and longitudinal progression to Alzheimer's dementia
S. Janelidze, N. Mattsson, S. Palmqvist, R. Smith, T. G. Beach et al.
Nature Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prevalence of hearing loss and need for aural rehabilitation in 85-year-olds: a birth cohort comparison, almost three decades apart
Hanna Göthberg, Ulf Rosenhall, T. Tengstrand, Lina Rydén, Hanna Wetterberg et al.
International Journal of Audiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 101 - 135 av 135

Namn Titel Telefon E-post
Råstam, Maria Seniorforskare maria.rastam@neuro.gu.se
Sacuiu, Simona Läkare, Specialist psykiatri SU 031-343 8663 simona.sacuiu@neuro.gu.se
Samuelsson, Jessica Doktorand jessica.samuelsson@neuro.gu.se
Sandberg, Johan Forskare, biträdande johan.sandberg@gu.se
Sarovic, Darko Doktorand, Allmänläkare 031-3425984 darko.sarovic@gu.se
Satir, Tugce Forskare, biträdande tugce.munise.satir@gu.se
Schöll, Michael Universitetslektor, biträdande michael.scholl@neuro.gu.se
Seidu, Mohammed Nazib Statistiker nazib.m.seidu@gu.se
Simrén, Joel Amanuens joel.simren@gu.se
Sjödin, Simon Postdoktor 031-343 0041 simon.sjodin@gu.se
Skoog, Ingmar Professor/​överläkare 031-343 8640 ingmar.skoog@gu.se
Smedler, Erik Postdoktor, Doktor, Civilingenjör teknisk fysik, läkare samt medicine doktor i molekylär neurobiolog... erik.smedler@gu.se
Snellman, Anne Forskningsadministratör anne.snellman@gu.se
Soltanpour Namin, Yalda Forskningsassistent yalda.soltanpour@gu.se
Spyrou, Anna Kommunikatör anna.spyrou@gnc.gu.se
Srikrishna, Meera Doktorand meera.srikrishna@gu.se
Stomberg, Rosita Laboratorieassistent 031-786 3977 rosita.stomberg@neuro.gu.se
Sundh, Valter Statistiker valter.sundh@geriatrik.gu.se
Svedlund, Jan Professor emeritus, Doktor, docent 031-342 4573 jan.svedlund@neuro.gu.se
Söderpalm, Bo Professor/​överläkare 031-342 6401 bo.soderpalm@gu.se
Söderpalm Gordh, Anna Forskare
Tzaferou, Dimitra Forskare, biträdande dimitra.tzaferou@gu.se
Vestin, Edvin Amanuens edvin.vestin@gu.se
Vindas, Marco Eu-postdoc marco.vindas@gu.se
Vinsa, Ingrid Forskningsadministratör 031-342 5970 ingrid.vinsa@gnc.gu.se
von Euler Chelpin, Astrid Marianne Forskare marianne.von.euler.chelpin@gu.se
Waern, Margda Professor/​överläkare, Allmän psykiatri, suicidologi 031-342 2164 margda.waern@gu.se
Wehrli, Patrick Forskare patrick.wehrli@neuro.gu.se
Wentz, Elisabet Professor/​överläkare 031-343 6475 elisabet.wentz@gu.se
Wetterberg, Hanna Doktorand hanna.wetterberg@neuro.gu.se
Wiktorsson, Stefan Psykolog, disputerad psyklog i Margda Waerns forskargrupp 031-342 21 63 stefan.wiktorsson@gu.se
Young, Peter Doktorand peter.young@gu.se
Zetterberg, Henrik Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-343 0142 henrik.zetterberg@clinchem.gu.se
Zettergren, Anna Forskarassistent 031-343 8646 anna.zettergren@neuro.gu.se
Öhrfelt, Annika Forskare annika.ohrfelt@gu.se

Visar 101 - 135 av 135

Visar 2391 - 2400 av 2615

2007

Association of adenomatous polyposis coli (APC) gene polymorphisms with autism spectrum disorder (ASD).
Xiao-Lei Zhou, MaiBritt Giacobini, Britt-Marie Anderlid, Henrik Anckarsäter, Davood Omrani et al.
American Journal of Medical Genetics. Part B, Neuropsychiatric Genetics , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mapping autism risk loci using genetic linkage and chromosomal rearrangements.
Peter Szatmari, Andrew D Paterson, Lonnie Zwaigenbaum, Wendy Roberts, Jessica Brian et al.
Nature Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Oculo-auriculo-vertebral spectrum: associated anomalies, functional deficits and possible developmental risk factors.
Kerstin Strömland, Marilyn Miller, Lotta Sjögreen, Maria E I Johansson, Britt-Marie Ekman Joelsson et al.
American Journal of Medical Genetics. Part A, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Abnormal EEG lateralization in boys with autism.
Tatiana A Stroganova, Gudrun Nygren, Marina M Tsetlin, Irina N Posikera, Christopher Gillberg et al.
Clinical Neurophysiology , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Excess of high frequency electroencephalogram oscillations in boys with autism.
Elena V Orekhova, Tatiana A Stroganova, Gudrun Nygren, Marina M Tsetlin, Irina N Posikera et al.
Biological Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Narrative skills, cognitive profiles and neuropsychiatric disorders in 7-8-year-old children with late developing language.
Carmela Miniscalco, Bibbi Hagberg, Björn Kadesjö, Monica Westerlund, Christopher Gillberg
International Journal of Language & Communication Disorders , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Autism spectrum disorder and underlying brain mechanism in the oculoauriculovertebral spectrum.
Maria E I Johansson, Eva Billstedt, Susanna Danielsson, Kerstin Strömland, Marilyn Miller et al.
Developmental Medicine and Child Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Chronic physical illness and mental health in children. Results from a large-scale population study.
Mari Hysing, Irene Elgen, Christopher Gillberg, Stein Atle Lie, Astri J Lundervold
Journal of Child Psychology and Psychiatry, and Allied Disciplines, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Psychiatric disorders in Norwegian 8- to 10-year-olds: an epidemiological survey of prevalence, risk factors, and service use.
Einar Heiervang, Kjell M Stormark, Astri J Lundervold, Mikael Heimann, Robert Goodman et al.
Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2391 - 2400 av 2615

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/psykiatri_och_neurokemi/om-sektionen/?pageNumber=3&selectedTab=2&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Fpsykiatri_och_neurokemi%2Fom-sektionen%2F%3FfeedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fneurophys.gu.se%252Fsektioner%252Fpsykiatri_och_neurokemi%252Fom-sektionen%252F%253FpublicationPageNumber%253D240%2526selectedTab%253D3%26recipientName%3DWebbredakt%25F6r%26encodedEmail%3Dam9zZWZpbi5iZXJnZW5ob2x0ekBuZXVyby5ndS5zZQ%26publicationPageNumber%3D240%26selectedTab%3D3&feedbackForm=true&encodedEmail=am9zZWZpbi5iZXJnZW5ob2x0ekBuZXVyby5ndS5zZQ&publicationPageNumber=240
Utskriftsdatum: 2020-04-01