Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

Modified ketogenic diet is associated with improved cerebrospinal fluid biomarker profile, cerebral perfusion, and cerebral ketone body uptake in older adults at risk for Alzheimer's disease: a pilot study.
Bryan J Neth, Akiva Mintz, Christopher Whitlow, Youngkyoo Jung, Kiran Solingapuram Sai et al.
Neurobiology of aging, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Predicting suicide: A comparison between clinical suicide risk assessment and the Suicide Intent Scale
A. U. Lindh, K. Beckman, A. Carlborg, Margda Waern, E. S. Renberg et al.
Journal of Affective Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cognitive Outcomes of Long-term Benzodiazepine and Related Drug (BDZR) Use in People Living With Mild to Moderate Alzheimer's Disease: Results From NILVAD
A. H. Dyer, C. Murphy, B. Lawlor, S. P. Kennelly, R. Segurado et al.
Journal of the American Medical Directors Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Neuroinflammatory markers associate with cognitive decline after major surgery: Findings of an explorative study
Mattias Danielson, A. Wiklund, F. Granath, Kaj Blennow, S. Mkrtchian et al.
Annals of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does early cognitive decline require the presence of both tau and amyloid-β?
Michael Schöll, Anne Maass
Brain : a journal of neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid neurogranin in an inducible mouse model of neurodegeneration: A translatable marker of synaptic degeneration.
Kina Höglund, Nathalie Schussler, Hlin Kvartsberg, Una Smailovic, Gunnar Brinkmalm et al.
Neurobiology of disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Longitudinal Cortical Thickness Changes in Bipolar Disorder and the Relationship to Genetic Risk, Mania, and Lithium Use.
Christoph Abé, Benny Liberg, Jie Song, Sarah E Bergen, Predrag Petrovic et al.
Biological psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Global Burden of Small Vessel Disease-Related Brain Changes on MRI Predicts Cognitive and Functional Decline
H. Jokinen, J. Koikkalainen, H. M. Laakso, S. Melkas, T. Nieminen et al.
Stroke, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 101 - 137 av 137

Namn Titel Telefon E-post
Råstam, Maria Professor, gäst maria.rastam@neuro.gu.se
Sacuiu, Simona Läkare, Specialist psykiatri SU 031-343 8663 simona.sacuiu@neuro.gu.se
Samuelsson, Jessica Doktorand jessica.samuelsson@neuro.gu.se
Sandberg, Johan Forskare, biträdande johan.sandberg@gu.se
Sarovic, Darko Doktorand, Allmänläkare 031-3425984 darko.sarovic@gu.se
Satir, Tugce Doktorand/​projektassistent tugce.munise.satir@gu.se
Schöll, Michael Universitetslektor, biträdande michael.scholl@neuro.gu.se
Seidu, Mohammed Nazib Statistiker nazib.m.seidu@gu.se
Simrén, Joel Amanuens joel.simren@gu.se
Sjödin, Simon Postdoktor 031-343 0041 simon.sjodin@gu.se
Skoog, Ingmar Professor/​överläkare 031-343 8640 ingmar.skoog@gu.se
Smedler, Erik Postdoktor, Doktor, Civilingenjör teknisk fysik, läkare samt medicine doktor i molekylär neurobiolog... erik.smedler@gu.se
Snellman, Anne Forskningsadministratör anne.snellman@gu.se
Soltanpour Namin, Yalda Forskningsassistent yalda.soltanpour@gu.se
Spyrou, Anna Kommunikatör anna.spyrou@gnc.gu.se
Srikrishna, Meera Doktorand meera.srikrishna@gu.se
Stomberg, Rosita Laboratorieassistent 031-786 3977 rosita.stomberg@neuro.gu.se
Sundh, Valter Statistiker valter.sundh@geriatrik.gu.se
Svedlund, Jan Professor emeritus, Doktor, docent 031-342 4573 jan.svedlund@neuro.gu.se
Söderpalm, Bo Professor/​överläkare 031-342 6401 bo.soderpalm@gu.se
Söderpalm Gordh, Anna Forskare
Tzaferou, Dimitra Forskare, biträdande dimitra.tzaferou@gu.se
Ulenius, Lisa Doktorand/​projektassistent 031-786 3919 lisa.ulenius@neuro.gu.se
Vestin, Edvin Amanuens edvin.vestin@gu.se
Vindas, Marco Eu-postdoc marco.vindas@gu.se
Vinsa, Ingrid Forskningsadministratör 031-342 5970 ingrid.vinsa@gnc.gu.se
Vizlin Hodzic, Dzeneta Forskare dzeneta.vizlin@medkem.gu.se
von Euler Chelpin, Astrid Marianne Forskare marianne.von.euler.chelpin@gu.se
Waern, Margda Professor/​överläkare, Allmän psykiatri, suicidologi 031-342 2164 margda.waern@gu.se
Wehrli, Patrick Forskare patrick.wehrli@neuro.gu.se
Wentz, Elisabet Professor/​överläkare 031-343 6475 elisabet.wentz@gu.se
Wetterberg, Hanna Doktorand hanna.wetterberg@neuro.gu.se
Wiktorsson, Stefan Psykolog, disputerad psyklog i Margda Waerns forskargrupp 031-342 21 63 stefan.wiktorsson@gu.se
Young, Peter Doktorand peter.young@gu.se
Zetterberg, Henrik Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-343 0142 henrik.zetterberg@clinchem.gu.se
Zettergren, Anna Forskarassistent 031-343 8646 anna.zettergren@neuro.gu.se
Öhrfelt, Annika Forskare annika.ohrfelt@gu.se

Visar 101 - 137 av 137

Visar 2391 - 2400 av 2593

2007

Prevalences and configurations of mental disorders among institutionalized adolescents.
Henrik Anckarsäter, Thomas Nilsson, Ola Ståhlberg, Mats Gustafson, Jean-Michel Saury et al.
Developmental Neurorehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increase in beta-amyloid levels in cerebrospinal fluid of children with down syndrome
Hillevi Englund, Göran Annerén, Jan Gustafsson, Ulrika Wester, Jens Wiltfang et al.
Dementia and Geriatric Cognitive Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nicotinic acetylcholine receptors in the ventral tegmental area mediate the dopamine activating and reinforcing properties of ethanol cues.
Elin Löf, Peter Olausson, Andrea deBejczy, Rosita Stomberg, J Michael McIntosh et al.
Psychopharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2391 - 2400 av 2593

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/psykiatri_och_neurokemi/om-sektionen/?pageNumber=3&selectedTab=2&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Fpsykiatri_och_neurokemi%2Fom-sektionen%2F%3FfeedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fneurophys.gu.se%252Fsektioner%252Fpsykiatri_och_neurokemi%252Fom-sektionen%252F%253FpublicationPageNumber%253D240%2526selectedTab%253D3%26recipientName%3DWebbredakt%25F6r%26encodedEmail%3Dam9zZWZpbi5iZXJnZW5ob2x0ekBuZXVyby5ndS5zZQ%26publicationPageNumber%3D240%26selectedTab%3D3&feedbackForm=true&encodedEmail=am9zZWZpbi5iZXJnZW5ob2x0ekBuZXVyby5ndS5zZQ&publicationPageNumber=240
Utskriftsdatum: 2020-02-18