Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

Low prevalence of known pathogenic mutations in dominant PD genes: A Swedish multicenter study
Andreas Puschmann, Itzia Jiménez-Ferrer, Elin Lundblad-Andersson, Emma Mårtensson, Oskar Hansson et al.
Parkinsonism and Related Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The MS4A gene cluster is a key modulator of soluble TREM2 and Alzheimer's disease risk
Y. Deming, F. Filipello, F. Cignarella, C. Cantoni, S. Hsu et al.
Science Translational Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

International science education
Thomas Karikari, Miriam Segura-Totten, Esperanza C. Cabrera, Diana E. Waturangi, Erin E. Barding et al.
Journal of Microbiology and Biology Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Methylphenidate and the risk of psychosis in adolescents and young adults: a population-based cohort study.
Chris Hollis, Qi Chen, Zheng Chang, Patrick D Quinn, Alexander Viktorin et al.
The lancet. Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid neurofilament light chain tracks cognitive impairment in multiple sclerosis
L. Gaetani, N. Salvadori, V. Lisetti, P. Eusebi, A. Mancini et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid neurofilament light chain predicts disease activity after the first demyelinating event suggestive of multiple sclerosis
Lorenzo Gaetani, P. Eusebi, Andrea Mancini, L. Gentili, Angela Borrelli et al.
Multiple Sclerosis and Related Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prospective cohort study of early biosignatures of response to lithium in bipolar-I-disorders: overview of the H2020-funded R-LiNK initiative
J. Scott, D. Hidalgo-Mazzei, R. Strawbridge, A. Young, M. Resche-Rigon et al.
International Journal of Bipolar Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Autocatalytic amplification of Alzheimer-associated A beta 42 peptide aggregation in human cerebrospinal fluid
R. Frankel, M. Tornquist, G. Meisl, O. Hansson, U. Andreasson et al.
Communications Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sustained attention and vigilance of children treated for sagittal and metopic craniosynostosis.
Marizela Kljajić, Giovanni Maltese, Peter Tarnow, Peter Sand, Lars Kölby
Child neuropsychology : a journal on normal and abnormal development in childhood and adolescence, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 101 - 134 av 134

Namn Titel Telefon E-post
Rydberg Sterner, Therese Doktorand 031-343 8650 therese.rydberg.sterner@neuro.gu.se
Rydén, Lina Doktorand lina.ryden@gu.se
Råstam, Maria Professor, gäst maria.rastam@neuro.gu.se
Sacuiu, Simona Läkare, Specialist psykiatri SU 031-343 8663 simona.sacuiu@neuro.gu.se
Samuelsson, Jessica Doktorand jessica.samuelsson@neuro.gu.se
Sandberg, Johan Forskare, biträdande johan.sandberg@gu.se
Sarovic, Darko Doktorand, Allmänläkare 031-3425984 darko.sarovic@gu.se
Schöll, Michael Universitetslektor, biträdande michael.scholl@neuro.gu.se
Seidu, Mohammed Nazib Statistiker nazib.m.seidu@gu.se
Sjödin, Simon Postdoktor 031-343 0041 simon.sjodin@gu.se
Skoog, Ingmar Professor/​överläkare 031-343 8640 ingmar.skoog@gu.se
Smedler, Erik Postdoktor, Doktor, Civilingenjör teknisk fysik, läkare samt medicine doktor i molekylär neurobiolog... erik.smedler@gu.se
Snellman, Anne Forskningsadministratör anne.snellman@gu.se
Spyrou, Anna Kommunikatör anna.spyrou@gnc.gu.se
Srikrishna, Meera Doktorand meera.srikrishna@gu.se
Stomberg, Rosita Laboratorieassistent 031-786 3977 rosita.stomberg@neuro.gu.se
Sundh, Valter Statistiker valter.sundh@geriatrik.gu.se
Svedlund, Jan Professor emeritus, Doktor, docent 031-342 4573 jan.svedlund@neuro.gu.se
Söderpalm, Bo Professor/​överläkare 031-342 6401 bo.soderpalm@gu.se
Ulenius, Lisa Doktorand/​projektassistent 031-786 3919 lisa.ulenius@neuro.gu.se
Vestin, Edvin Amanuens edvin.vestin@gu.se
Vindas, Marco Eu-postdoc marco.vindas@gu.se
Vinsa, Ingrid Forskningsadministratör 031-342 5970 ingrid.vinsa@gnc.gu.se
Vizlin Hodzic, Dzeneta Forskare dzeneta.vizlin@medkem.gu.se
von Euler Chelpin, Astrid Marianne Forskare marianne.von.euler.chelpin@gu.se
Waern, Margda Professor/​överläkare, Allmän psykiatri, suicidologi 031-342 2164 margda.waern@gu.se
Wehrli, Patrick Forskare patrick.wehrli@neuro.gu.se
Wentz, Elisabet Professor/​överläkare 031-343 6475 elisabet.wentz@gu.se
Wetterberg, Hanna Doktorand hanna.wetterberg@neuro.gu.se
Wiktorsson, Stefan Psykolog, disputerad psyklog i Margda Waerns forskargrupp 031-342 21 63 stefan.wiktorsson@gu.se
Young, Peter Doktorand peter.young@gu.se
Zetterberg, Henrik Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-343 0142 henrik.zetterberg@clinchem.gu.se
Zettergren, Anna Forskarassistent 031-343 8646 anna.zettergren@neuro.gu.se
Öhrfelt, Annika Forskare annika.ohrfelt@gu.se

Visar 101 - 134 av 134

Visar 2401 - 2410 av 2471

2006

Modest phenotypic improvements in ASA-deficient mice with only one UDP-galactose : ceramide-galactosyltransferase gene
S. Franken, D. Wittke, Jan-Eric Månsson, R. D'Hooge, P.P. De Deyn et al.
LIPIDS IN HEALTH AND DISEASE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effective cell and gene therapy in a murine model of Gaucher disease
Ida Berglin Enquist, Eva Nilsson, Andreas Ooka, Jan-Eric Månsson, Karin Olsson et al.
PROCEEDINGS OF THE NATIONAL ACADEMY OF SCIENCES OF THE UNITED STATES OF AMERICA, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Antihypertensive medication use and incident Alzheimer disease - The Cache County Study
Ara S. Khachaturian, Peter P. Zandi, Constantine G. Lyketsos, Kathleen M. Hayden, Ingmar Skoog et al.
ARCHIVES OF NEUROLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Skövde cataract study: I. Prevalence of lens opacities in a Swedish community.
Anders Ostberg, Anne Löth, Deborah Gustafson, Bertil Lindblom
Ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clusterin in cerebrospinal fluid: analysis of carbohydrates and quantification of native and glycosylated forms
Anna-Maria Nilselid, Pia Davidsson, Katarina Nägga, Niels Andreasen, Pam Fredman et al.
Neurochem Int. , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quantitative trait loci in ABCA1 modify cerebrospinal fluid amyloid-beta(1-42) and plasma apolipoprotein levels
Hagit Katzov, Anna M. Bennet, Kina Höglund, Björn Wiman, Dieter Lütjohann et al.
JOURNAL OF HUMAN GENETICS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Relationship between tinnitus severity and psychiatric disorders
Sigyn Zöger, Jan Svedlund, Kajsa-Mia Holgers
PSYCHOSOMATICS, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Depressive symptoms and white matter changes in patients with dementia
Karin Lind, Michael Jonsson, Ingvar Karlsson, Magnus Sjögren, Anders Wallin et al.
International journal of geriatric psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2401 - 2410 av 2471

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?