Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för psykiatri och neurokemi

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för psykiatri och neurokemi
Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Sektionskansliet: Blå Stråket 15, vån 3, SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 15, vån 3 SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 031-342 10 00

Avd-/sektionschef, inst: Henrik Zetterberg

Om enheten

Webbplats: Sektionen för psykiatri och neurokemi

Leveransadresser

Verksamheten vid sektionen är geografiskt utspridd.
Det är därför viktigt att du kontrollerar att du skickar till rätt adress.

Hitta mottagarens adress genom att
klicka på namnet i personalkatalogen

 

Senaste publikationer

Analytical and Clinical Performance of Amyloid-Beta Peptides Measurements in CSF of ADNIGO/2 Participants by an LC-MS/MS Reference Method.
Magdalena Korecka, Michal J Figurski, Susan M Landau, Magdalena Brylska, Jacob Alexander et al.
Clinical chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Association of brain network dynamics with plasma biomarkers in subjective memory complainers.
Patrizia A Chiesa, Marion Houot, Andrea Vergallo, Enrica Cavedo, Simone Lista et al.
Neurobiology of aging, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Earliest amyloid and tau deposition modulate the influence of limbic networks during closed-loop hippocampal downregulation.
Stavros Skouras, Jordi Torner, Patrik Andersson, Yury Koush, Carles Falcon et al.
Brain : a journal of neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The clinical promise of biomarkers of synapse damage or loss in Alzheimer's disease.
Martí Colom-Cadena, Tara Spires-Jones, Henrik Zetterberg, Kaj Blennow, Anthony Caggiano et al.
Alzheimer's research & therapy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lower Left Ventricular Ejection Fraction Relates to Cerebrospinal Fluid Biomarker Evidence of Neurodegeneration in Older Adults.
Hailey A Kresge, Dandan Liu, Deepak K Gupta, Elizabeth E Moore, Katie E Osborn et al.
Journal of Alzheimer's disease : JAD, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

[Alzheimer's disease - the most common cause of dementia].
Nenad Bogdanovic, Oskar Hansson, Henrik Zetterberg, Hans Basun, Martin Ingelsson et al.
Lakartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

APOE-ε4 Shapes the Cerebral Organization in Cognitively Intact Individuals as Reflected by Structural Gray Matter Networks.
Raffaele Cacciaglia, José Luis Molinuevo, Carles Falcón, Eider M Arenaza-Urquijo, Gonzalo Sánchez-Benavides et al.
Cerebral cortex (New York, N.Y. : 1991), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid soluble CD30 elevation despite suppressive antiretroviral therapy in individuals living with HIV-1.
Michael J Peluso, Cassandra Thanh, Cecilia A Prator, Louise E Hogan, Victor M Arechiga et al.
Journal of virus eradication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 137

Namn Titel Telefon E-post
Jacobsson, Tina Koordinator tina.jacobsson@gu.se
Blennow, Kaj Professor/​överläkare kaj.blennow@clinchem.gu.se
Joas, Erik Statistiker erik.joas@gu.se
Billstedt, Eva Professor/​psykolog eva.billstedt@gnc.gu.se
Spyrou, Anna Kommunikatör anna.spyrou@gnc.gu.se
Kettunen, Petronella Forskare petronella.kettunen@gu.se
Bringman, Eva Forskn koordinator eva.bringman@gu.se
Öhrfelt, Annika Forskare annika.ohrfelt@gu.se
Anckarsäter, Henrik Professor/​överläkare henrik.anckarsater@gu.se
Brinkmalm, Gunnar Forskare gunnar.brinkmalm@gu.se
Lundström, Sebastian Forskare sebastian.lundstrom@gnc.gu.se
Hadjikhani, Nouchine Professor nouchine@nmr.mgh.harvard.edu
Hanrieder, Jörg Forskare jorg.hanrieder@gu.se
Andiné, Peter Universitetslektor/​överläkare peter.andine@gu.se
Kardell, Mathias Statistiker mathias.kardell@vgregion.se
Bergström, Petra Forskarassistent petra.bergstrom@gu.se
Munise Satir, Tugce Doktorand tugce.munise.satir@gu.se
Alexandersson, Elisa Forskare, biträdande elisa.alexandersson@gu.se
Gkanatsiou, Eleni Doktorand eleni.gkanatsiou@gu.se
Wetterberg, Hanna Doktorand hanna.wetterberg@neuro.gu.se
Arvidsson Rådestig, Maya Doktorand maya.arvidsson.radestig@neuro.gu.se
Satir, Tugce Forskare, biträdande tugce.munise.satir@gu.se
Minta, Karolina Doktorand karolina.minta@gu.se
Vindas, Marco Eu-postdoc marco.vindas@gu.se
Joas, Erik Doktorand erik.joas@gu.se
Schöll, Michael Universitetslektor, biträdande michael.scholl@neuro.gu.se
von Euler Chelpin, Astrid Marianne Forskare marianne.von.euler.chelpin@gu.se
Rydén, Lina Doktorand lina.ryden@gu.se
Chebli, Jasmine Doktorand jasmine.chebli@gu.se
Camporesi, Elena Doktorand elena.camporesi@gu.se
Danielsson, Klara Doktorand klara.danielsson@gu.se
Nejad, Yadi Statistiker yadi.nejad@gu.se
Gillberg, Christopher Seniorforskare christopher.gillberg@gnc.gu.se
Kaya, Ibrahim Doktorand ibrahim.kaya@gu.se
Seidu, Mohammed Nazib Statistiker nazib.m.seidu@gu.se
Wehrli, Patrick Forskare patrick.wehrli@neuro.gu.se
Lantero Rodriguez, Juan Doktorand juan.rodriguez.2@gu.se
Doering, Sabrina Eu-doktorand (marie curiestip) sabrina.doering@gu.se
Sundh, Valter Statistiker valter.sundh@geriatrik.gu.se
Galazka, Martyna Postdoktor martyna.galazka@gu.se
Samuelsson, Jessica Doktorand jessica.samuelsson@neuro.gu.se
Malmgren Hill, Sandra Forskarassistent sandra.malmgren.hill@gu.se
Lagström, Oona Doktorand oona.lagstrom@gu.se
Larsson, Ragnhild Kommunikatör ragnhild.larsson@gu.se
Karikari, Thomas Forskare thomas.karikari@gu.se
Ashton, Nicholas Forskare nicholas.ashton@gu.se
Snellman, Anne Forskningsadministratör anne.snellman@gu.se
Doshé, Cecilia Projektassistent cecilia.doshe@neuro.gu.se
Miniscalco Mattsson, Carmela Universitetslektor, adjungerad carmela.miniscalco@neuro.gu.se
Srikrishna, Meera Doktorand meera.srikrishna@gu.se

Visar 1 - 50 av 137

Visar 2401 - 2410 av 2632

2007

Expression and purification of catalytically active human PHD3 in Escherichia coli.
Natalia Fedulova, Jörg Hanrieder, Jonas Bergquist, Lars O Emrén
Protein expression and purification, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intra-individual stability of CSF biomarkers for Alzheimer's disease over two years
Henrik Zetterberg, Mona Pedersen, Karin Lind, Maria Svensson, Sindre Rolstad et al.
Journal of Alzheimer's disease : JAD, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Molecular imaging of lipids in cells and tissues
Katrin Börner, Per Malmberg, Jan-Eric Månsson, Håkan Nygren
International Journal of Mass Spectrometry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Kinesin gene variability may affect tau phosphorylation in early Alzheimer's disease.
Malin E Andersson, Annica Sjölander, Niels Andreasen, Lennart Minthon, Oskar Hansson et al.
International journal of molecular medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Donepezil in Alzheimer's Disease: What to Expect after 3 Years of Treatment in a Routine Clinical Setting
Åsa K. Wallin, Niels Andreasen, Sture Eriksson, Stellan Båtsman, Birgitta Näsman et al.
Dementia and Geriatric Cognitive Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Association of adenomatous polyposis coli (APC) gene polymorphisms with autism spectrum disorder (ASD).
Xiao-Lei Zhou, MaiBritt Giacobini, Britt-Marie Anderlid, Henrik Anckarsäter, Davood Omrani et al.
American Journal of Medical Genetics. Part B, Neuropsychiatric Genetics , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mapping autism risk loci using genetic linkage and chromosomal rearrangements.
Peter Szatmari, Andrew D Paterson, Lonnie Zwaigenbaum, Wendy Roberts, Jessica Brian et al.
Nature Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2401 - 2410 av 2632

Sidansvarig: Webbredaktör|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?