Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Tänk på risken för pseudoskov vid högfebril covid-19 hos MS-sjuka
Oluf Andersen
Läkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How technology is driving the landscape of epilepsy surgery
C. Dorfer, Bertil Rydenhag, G. Baltuch, V. Buch, J. Blount et al.
Epilepsia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Predictive MS risk factors and axonal disintegration
Oluf Andersen, Massimo Filippi
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Advancements in predicting outcomes in patients with glioma: a surgical perspective.
Asgeir Store Jakola, Lisa Millgård Sagberg, Sasha Gulati, Ole Solheim
Expert review of anticancer therapy, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Quality of life outcomes in meningioma surgery.
Ole Solheim, Asgeir Store Jakola
Handbook of clinical neurology, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

EEG in fitness to drive evaluations in people with epilepsy - Considerable variations across Europe
R. Markhus, O. Henning, E. Molteberg, H. Hecimovic, A. Ujvari et al.
Seizure-European Journal of Epilepsy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Executive Dysfunction Related to Binge Drinking in Ischemic Stroke
S. P. K. Laari, T. V. Kauranen, K. E. A. Turunen, S. M. Mustanoja, Turgut Tatlisumak et al.
Cognitive and Behavioral Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ophthalmological findings in fetal alcohol spectrum disorders - a cohort study from childhood to adulthood.
Emelie Gyllencreutz, Eva Aring, Valdemar Landgren, Leif Svensson, Magnus Landgren et al.
American journal of ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 118

Namn Titel Telefon E-post
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Carlsson, Maria Forskare maria.carlsson@psychiat.gu.se
Pfeiffer Mosesson, Carola Forskningssjuksköterska carola.pfeiffer-mosesson@gu.se
Levi, Christopher Royce Professor, gäst christopher.royce.levi@gu.se
Schneiderman, Justin Universitetslektor justin.schneiderman@neuro.gu.se
Rosengren, Lars Professor, adjungerad lars.rosengren@neuro.gu.se
Sterner, Bertil Universitetslektor, adjungerad bertil.sterner@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Skau, Simon Forskare, biträdande simon.skau@gu.se
Nilsson, Anders Forskare anders.k.nilsson@gu.se
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se
Xu, Yiran Forskare bitr yiran.xu@gu.se
Tullberg, Mats Universitetslektor, adjungerad mats.tullberg@neuro.gu.se
Åhrén, Gunilla Projektledare, Fysioterapeut och Idrottslärare gunilla.ahren@vgregion.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Ferreyra Vega, Sandra Doktorand sandra.ferreyra.vega@gu.se
Jonsson Eskelin, John Doktorand john.jonsson.eskelin@gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Skoglund, Thomas Universitetslektor, adjungerad, läkare thomas.skoglund@gu.se
Elam, Mikael Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst mikael.elam@neuro.gu.se
Gómez Vecchio, Tomás Forskningsassistent tomas.gomez.vecchio@gu.se
Servello, Jonathan Projektassistent jonathan.servello@neuro.gu.se
Orekhova, Elena Forskare elena.orekhova@neuro.gu.se
Pivodic, Aldina Doktorand, MSc in Mathematics aldina.pivodic@gu.se
Viktorisson, Adam Doktorand adam.viktorisson@gu.se
Buvarp, Dongni Forskare dongni.buvarp@gu.se
Klevebro, Susanna Forskare, 2018: PhD, Karolinska Institutet 2009: Licence to Practice 2007: MD, Karolinska Institutet susanna.klevebro@gu.se
Ayala, Marcelo Universitetslektor, adjungerad marcelo.ayala@gu.se
Eriksson, Emelie Kommunikatör, Examinerad språkkonsult i svenska emelie.j.eriksson@vgregion.se
Håkansson, Samuel Doktorand, Specialist i maskininlärning samuel.hakansson@gu.se
Frisén, Lars Professor, Adjungerad lars.frisen@neuro.gu.se
Persson, Lennart I Oavlönad docent, Docent. Med.Dr. Neurologi. lennart.persson@gu.se
Constantinescu, Radu Läkare radu.constantinescu@gu.se
Ljungqvist, Johan Läkare johan.ljungqvist@gu.se
Nyberg, Jenny Forskare, Doktor i neurovetenskap jenny.nyberg@neuro.gu.se
Abzhandadze, Tamar Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS tamar.abzhandadze@gu.se
Lindgren, Erik Doktorand erik.lindgren@neuro.gu.se
Popovic, Zoran Forskningsingenjör zoran.popovic@gu.se
Zelano, Johan Forskare johan.zelano@neuro.gu.se
Corell, Alba Doktorand
Reinholdsson, Malin Doktorand, Leg Fysioterapeut, Master i Fysioterapi malin.reinholdsson@gu.se
Flodin, Sara Doktorand
Dahlbom, Kathe Doktorand/​Projektassistent, Doktorand 019-6023836 45ydfb@gu.se
Sundelin, Karin Forskare, Specialistläkare. Oftalmologi 031-3433242 karin.sundelin@gu.se
Sjöstrand, Johan Professor emeritus 031-3433254 johan.sjostrand@gu.se
Magnusson, Gunilla Forskare 031-3433256 gunilla.magnusson@gu.se
Garberg, Grete Doktorand, Överläkare, specialist oftalmologi 0500-432162 grete.garberg@vgregion.se
Stibrant Sunnerhagen, Katharina Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-342 1000 ks.sunnerhagen@neuro.gu.se

Visar 1 - 50 av 118

Visar 71 - 80 av 2866

2020

Overview of articles in early volumes of SJRM
Gunnar Grimby
Journal of Rehabilitation Medicine, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Prognostic impact of epilepsy in multiple sclerosis
Zamzam Mahamud, J. Burman, Johan Zelano
Multiple Sclerosis and Related Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Return to work after stroke: A Swedish nationwide registry-based study.
Emma Westerlind, Hanna C Persson, Marie Eriksson, Bo Norrving, Katharina Stibrant Sunnerhagen
Acta neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nestin affects fusion pore dynamics in mouse astrocytes.
Eva Lasič, Saša Trkov Bobnar, Ulrika Wilhelmsson, Yolanda de Pablo, Milos Pekny et al.
Acta physiologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Enlarged Training Dataset by Pairwise GANs for Molecular-Based Brain Tumor Classification
Chenjie Ge, Irene Yu-Hua Gu, Asgeir Store Jakola, Jie Yang
IEEE Access, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 2866

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/klinisk-neurovetenskap/om-sektionen/?sortBy=phoneNumber&selectedTab=2&publicationPageNumber=8&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Fklinisk-neurovetenskap%2Fom-sektionen%2F%3FsortBy%3Demail%26selectedTab%3D2%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fneurophys.gu.se%252Fsektioner%252Fklinisk-neurovetenskap%252Fom-sektionen%252F%253FsortBy%253DemploymentPosition%252ClastName%252CfirstName%2526selectedTab%253D2
Utskriftsdatum: 2020-07-15