Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

The cost utility of pitolisant as narcolepsy treatment
Kristian Bolin, P. A. Niska, Laura Pirhonen, Pontus Wasling
Acta Neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does preoperative health-related quality of life predict survival in high-grade glioma patients? - a prospective study.
Lisa Marie Haraldseide, Asgeir Store Jakola, Ole Solheim, Lisa Millgård Sagberg
British journal of neurosurgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Acute symptomatic seizures and epilepsy after mechanical thrombectomy
Hanna Eriksson, Pia Löwhagen Hendén, Alexandros Rentzos, Fani Pujol-Calderón, Jan-Erik Karlsson et al.
Epilepsy and Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Leptin levels are associated with multiple sclerosis risk
M. Bistrom, J. Hultdin, Oluf Andersen, L. Alonso-Magdalena, Daniel Jons et al.
Multiple Sclerosis Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clinical measurements of normative subjective cyclotorsion and cyclofusion in a healthy adult population.
Sara Flodin, Tony Pansell, Agneta Rydberg, Marita Andersson Grönlund
Acta ophthalmologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Advancements in predicting outcomes in patients with glioma: a surgical perspective.
Asgeir Store Jakola, Lisa Millgård Sagberg, Sasha Gulati, Ole Solheim
Expert review of anticancer therapy, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Experienced pain after stroke: a cross-sectional 5-year follow-up study
Emma Westerlind, Ramanjit Singh, Hanna C Persson, Katharina S Sunnerhagen
BMC Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 123

Namn Titel Telefon E-post
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Carlsson, Maria Forskare maria.carlsson@psychiat.gu.se
Pfeiffer Mosesson, Carola Forskningssjuksköterska carola.pfeiffer-mosesson@gu.se
Levi, Christopher Royce Professor, gäst christopher.royce.levi@gu.se
Schneiderman, Justin Universitetslektor justin.schneiderman@neuro.gu.se
Walker, Marion Professor, gäst marion.walker@gu.se
Rosengren, Lars Professor, adjungerad lars.rosengren@neuro.gu.se
Sterner, Bertil Universitetslektor, adjungerad bertil.sterner@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Skau, Simon Doktorand simon.skau@gu.se
Nilsson, Anders Forskare anders.k.nilsson@gu.se
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se
Hussain, Netha Doktorand netha.hussain@gu.se
Xu, Yiran Forskare bitr yiran.xu@gu.se
Tullberg, Mats Universitetslektor, adjungerad mats.tullberg@neuro.gu.se
Åhrén, Gunilla Projektledare gunilla.ahren@gu.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Universitetslektor, adjungerad hanna.persson@neuro.gu.se
Ferreyra Vega, Sandra Doktorand sandra.ferreyra.vega@gu.se
Jonsson Eskelin, John Doktorand john.jonsson.eskelin@gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Skoglund, Thomas Universitetslektor, adjungerad thomas.skoglund@gu.se
Mahamud, Zamzam Doktorand zamzam.mahamud@neuro.gu.se
Elam, Mikael Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst mikael.elam@neuro.gu.se
Gómez Vecchio, Tomás Forskningsassistent tomas.gomez.vecchio@gu.se
Servello, Jonathan Projektassistent jonathan.servello@neuro.gu.se
Orekhova, Elena Forskare elena.orekhova@neuro.gu.se
Pivodic, Aldina Doktorand, MSc in Mathematics aldina.pivodic@stat-grp.se
Viktorisson, Adam Doktorand adam.viktorisson@gu.se
Näslund, Olivia Amanuens olivia.naslund@gu.se
Buvarp, Dongni Forskare dongni.buvarp@gu.se
Klevebro, Susanna Forskare, 2018: PhD, Karolinska Institutet 2009: Licence to Practice 2007: MD, Karolinska Institutet susanna.klevebro@gu.se
Lind, Alexandra Amanuens alexandra.lind@gu.se
Ayala, Marcelo Universitetslektor, adjungerad marcelo.ayala@gu.se
Eriksson, Emelie Kommunikatör, Examinerad språkkonsult i svenska emelie.j.eriksson@vgregion.se
Frisén, Lars Professor, Adjungerad lars.frisen@neuro.gu.se
Persson, Lennart I Oavlönad docent, Docent. Med.Dr. Neurologi. lennart.persson@gu.se
Constantinescu, Radu Läkare radu.constantinescu@gu.se
Ljungqvist, Johan Läkare johan.ljungqvist@gu.se
Pohl, Petra Forskare
Skoglund, Thomas Läkare thomas.skoglund@vgregion.se
Nyberg, Jenny Forskare, Doktor i neurovetenskap jenny.nyberg@neuro.gu.se
Abzhandadze, Tamar Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS tamar.abzhandadze@gu.se
Lindgren, Erik Doktorand erik.lindgren@neuro.gu.se
Popovic, Zoran Forskningsingenjör zoran.popovic@gu.se
Zelano, Johan Forskare johan.zelano@neuro.gu.se
Corell, Alba Doktorand
Reinholdsson, Malin Doktorand, Leg Fysioterapeut, Master i Fysioterapi malin.reinholdsson@gu.se

Visar 1 - 50 av 123

Visar 41 - 50 av 2816

2019

Complement C5 Contributes to Brain Injury After Subarachnoid Hemorrhage
B. J. van Dijk, J. C. M. Meijers, A. T. Kloek, V. L. Knaup, G. J. E. Rinkel et al.
Translational Stroke Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Goal-setting in physiotherapy: exploring a person-centered perspective
Jeanette Melin, Åsa Nordin, Caroline Feldthusen, Louise Danielsson
Physiotherapy Theory and Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intraoperative 3D ultrasound-guided resection of diffuse low-grade gliomas: radiological and clinical results.
Hans Kristian Bø, Ole Solheim, Kjell-Arne Kvistad, Erik Magnus Berntsen, Sverre Helge Torp et al.
Journal of neurosurgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Self-perceived mobility in immigrants in Sweden living with the late effects of polio
Helena Selander, Felicia Kjellgren, Katharina S Sunnerhagen
Disability and Rehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cross-Modality Augmentation of Brain Mr Images Using a Novel Pairwise Generative Adversarial Network for Enhanced Glioma Classification
Chenjie Ge, Irene Yu Hua Gu, Asgeir Store Jakola, Jie Yang
Proceedings - International Conference on Image Processing, ICIP, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Multiscale Deep Convolutional Networks for Characterization and Detection of Alzheimer's Disease Using MR images
Chenjie Ge, Qixun Qu, Irene Yu Hua Gu, Asgeir Store Jakola
Proceedings - International Conference on Image Processing, ICIP , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Multi-stream Convolutional Autoencoder and 2D Generative Adversarial Network for Glioma Classification
Muhaddisa Barat Ali, Irene Yu-Hua Gu, Asgeir Store Jakola
Computer Analysis of Images and Patterns Volume 11678 LNCS, 2019, Pages 234-245, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Authors' response.
Gunilla M Bergqvist, Salmir Nasic, Carina Ulla Persson
Topics in stroke rehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Use of Statins After Ischemic Stroke in Young Adults and Its Association With Long-Term Outcome.
Myrna Marita Elisabeth van Dongen, Karoliina Aarnio, Nicolas Martinez-Majander, Jani Pirinen, Juha Sinisalo et al.
Stroke, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 2816

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?