Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Spatial distribution of malignant transformation in patients with low-grade glioma.
Asgeir Store Jakola, David Bouget, Ingerid Reinertsen, Anne J Skjulsvik, Lisa Millgård Sagberg et al.
Journal of neuro-oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fatty acids as chemotaxonomic and ecophysiological traits in green microalgae (desmids, Zygnematophyceae, Streptophyta): A discriminant analysis approach
Marija Stamenković, Elin Steinwall, Anders K. Nilsson, Angela Wulff
Phytochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased risk of epilepsy in patients registered in the Swedish Dementia Registry
Johan Zelano, F. Brigo, S. Garcia-Patek
European Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Standardized Measurement of Quality of Upper Limb Movement After Stroke: Consensus-Based Core Recommendations From the Second Stroke Recovery and Rehabilitation Roundtable
G. Kwakkel, E. E. H. van Wegen, J. H. Burridge, C. Winstein, L. E. H. van Dokkum et al.
Neurorehabilitation and Neural Repair, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genetic and lifestyle risk factors for MRI-defined brain infarcts in a population-based setting.
Ganesh Chauhan, Hieab H H Adams, Claudia L Satizabal, Joshua C Bis, Alexander Teumer et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Publisher Correction: Multiancestry genome-wide association study of 520,000 subjects identifies 32 loci associated with stroke and stroke subtypes.
Rainer Malik, Ganesh Chauhan, Matthew Traylor, Muralidharan Sargurupremraj, Yukinori Okada et al.
Nature genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Klevebro, Susanna Forskare susanna.klevebro@gu.se
Kuhn, Hans-Georg Professor 031-786 3435 hans-georg.kuhn@gu.se
Levi, Christopher Royce Professor, gäst christopher.royce.levi@gu.se
Lind, Alexandra Amanuens alexandra.lind@gu.se
Lindberg, Christopher Oavlönad docent, Neuromuskulära sjukdomar. Myasthenia gravis. Myosit. Neurologi 031-342 1000 christopher.lindberg@gu.se
Linde, Mattias Oavlönad docent, Migrän och annan huvudvärk +47 2575318 mattias.linde@gu.se
Lindgren, Erik Doktorand erik.lindgren@neuro.gu.se
Ljunggren, Sofia Doktorand, Licentiat, Lic, Leg psykolog, leg psykoterapeut, neuropsykolog 031-342 6720 sofia.ljunggren@gu.se
Ljungqvist, Johan Läkare johan.ljungqvist@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Lycke, Jan Professor, adjungerad 031-342 9047 jan.lycke@gu.se
Magnusson, Gunilla Forskare 031-3433256 gunilla.magnusson@gu.se
Mahamud, Zamzam Doktorand zamzam.mahamud@neuro.gu.se
Malmeström, Clas Läkare, Specialistläkare i neurologi. 031-342 1000 clas.malmestrom@gu.se
Malmgren, Kristina Seniorforskare 031-342 2763 kristina.malmgren@neuro.gu.se
Nilsson, Anders Forskare anders.k.nilsson@gu.se
Nilsson, Josefin Läkare, Docent 031-342 7186 josefin.nilsson@neuro.gu.se
Nilsson, Marie Forskare 031-741 1795 marie.nilsson@psychiat.gu.se
Nordberg, Ann Doktorandanställning 031-786 6576 ann.nordberg@neuro.gu.se
Nordin, Magnus Oavlönad docent 031-342 4860 magnus.nordin@gu.se
Nordin, Åsa Doktorand 031-342 2391 asa.nordin@neuro.gu.se
Nyberg, Jenny Forskare, Doktor i neurovetenskap jenny.nyberg@neuro.gu.se
Näslund, Olivia Amanuens olivia.naslund@gu.se
Olausson, Håkan Professor, gäst hakan.olausson@gu.se
Opheim, Arve Forskare 031-342 1000 arve.opheim@gu.se
Orekhova, Elena Forskare elena.orekhova@neuro.gu.se
Pekna, Marcela Professor, MD, DrMedSc 031-786 3581 marcela.pekna@medkem.gu.se
Pekny, Milos Professor, MD, DrMedSc 031-786 3269 milos.pekny@neuro.gu.se
Persson, Carina U Forskare, Docent, Överfysioterapeut, FoUUI-ledare 031-342 4141 carina.persson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Universitetslektor, adjungerad hanna.persson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Forskare, Doktor 031-342 3267 hanna.persson@neuro.gu.se
Persson, Lennart I Oavlönad docent, Docent. Med.Dr. Neurologi. lennart.persson@gu.se
Persson, Mikael Professor, gäst mikael.persson@chalmers.se
Petersen, Anne Forskare, PhD, leg. Biomedicinsk analytiker. Oftalmologi, katarakt, lins, cellbiologi, cellodling, p... 031-786 3394 anne.petersen@gu.se
Pfeiffer Mosesson, Carola Forskningssjuksköterska carola.pfeiffer-mosesson@gu.se
Pivodic, Aldina Doktorand, MSc in Mathematics aldina.pivodic@stat-grp.se
Pohl, Petra Forskare
Popovic, Zoran Forskningsingenjör zoran.popovic@gu.se
Pozo Rodrigálvarez, Andrea Forskare 031-786 3147 andrea.pozo-rodrigalvarez@gu.se
Rafsten, Lena Doktorand, Leg fysioterapeut, specialist i neurologi, MSc 031-342 2391 lena.rafsten@vgregion.se
Redfors, Petra Doktorand/​projektass, Doktorand. Ingår i stroke-forskningsgruppen 031-342 1000 petra.redfors@gu.se
Reinholdsson, Malin Doktorand, Leg Fysioterapeut, Master i Fysioterapi malin.reinholdsson@gu.se
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se
Rodriguez, Juan Doktorand juan.rodriguez@neuro.gu.se
Rosengren, Lars Professor, adjungerad lars.rosengren@neuro.gu.se
Rydenhag, Bertil Professor/​överläkare 031-342 9525 bertil.rydenhag@gu.se
Rydén, Isabelle Doktorand, Klinisk neuropsykolog 031-342 1145
Rönnbäck, Lars Seniorforskare lars.ronnback@neuro.gu.se
Schneiderman, Justin Universitetslektor justin.schneiderman@neuro.gu.se

Visar 51 - 100 av 128

Visar 81 - 90 av 2774

2019

Circulating neurofilament light in ischemic stroke: temporal profile and outcome prediction
Annie Pedersen, Tara M Stanne, Staffan Nilsson, Sofia Klasson, Lars Rosengren et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Meta-analysis of haematoma volume, haematoma expansion and mortality in intracerebral haemorrhage associated with oral anticoagulant use
D. J. Seiffge, M. B. Goeldlin, Turgut Tatlisumak, P. Lyrer, U. Fischer et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Detailed phenotyping of posterior vs. anterior circulation ischemic stroke: a multi-center MRI study
P. Frid, M. Drake, A. K. Giese, J. Wasselius, M. D. Schirmer et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Short-term prediction of secondary progression in a sliding window: A test of a predicting algorithm in a validation cohort
Bengt Skoog, Jenny Link, Helen Tedeholm, Marco Longfils, Olle Nerman et al.
Multiple Sclerosis Journal - Experimental, Translational and Clinical, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased Serological Response Against Human Herpesvirus 6A Is Associated With Risk for Multiple Sclerosis
Elin Engdahl, Rasmus Gustavsson, Jesse Huang, Martin Biström, Izaura Lima Bomfim et al.
Frontiers in Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An AARS variant as the likely cause of Swedish type hereditary diffuse leukoencephalopathy with spheroids
Christina Sundal, Susana Carmona, Maria Yhr, Odd Almström, Maria Ljungberg et al.
Acta Neuropathologica Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Survival in treated idiopathic normal pressure hydrocephalus
Kerstin Andrén, Carsten Wikkelsö, N. Sundstrom, H. Israelsson, Simon Agerskov et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 2774

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?