Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Enlarged Training Dataset by Pairwise GANs for Molecular-Based Brain Tumor Classification
Chenjie Ge, Irene Yu-Hua Gu, Asgeir Store Jakola, Jie Yang
IEEE Access, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vision-related quality of life and visual function in a 70-year-old Swedish population
Lena Havstam Johansson, Dragana Skiljic, Hanna Falk Erhag, Felicia Ahlner, C. Pernheim et al.
Acta Ophthalmologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Accuracy and complication rates of external ventricular drain placement with twist drill and bolt system versus standard trephine and tunnelation: a retrospective population-based study.
Nadia Mansoor, Mattis A Madsbu, Nina M Mansoor, Andreas N Trønnes, Oddrun A Fredriksli et al.
Acta neurochirurgica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ophthalmological findings in fetal alcohol spectrum disorders - a cohort study from childhood to adulthood.
Emelie Gyllencreutz, Eva Aring, Valdemar Landgren, Leif Svensson, Magnus Landgren et al.
American journal of ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Unaltered neurocardiovascular reactions to mental stress after renal sympathetic denervation
Sebastian Völz, Linda Lundblad, Bert Andersson, Jonas Multing, Bengt Rundqvist et al.
Clinical and Experimental Hypertension, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Abzhandadze, Tamar Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS tamar.abzhandadze@gu.se
Adelöf, Julia Doktorand 031-776 2948 julia.adelof@gu.se
Alt Murphy, Margit Forskare 031-342 3267 margit.alt-murphy@neuro.gu.se
Andersen, Oluf Tidigare adjungerad professor 031-342 9066 oluf.andersen@neuro.gu.se
Andersson Grönlund, Marita Universitetslektor, adjungerad 031-343 4720 marita.gronlund@neuro.gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Ayala, Marcelo Universitetslektor, adjungerad marcelo.ayala@gu.se
Bjellvi, Johan Doktorand 031-342 1000 johan.bjellvi@vgregion.se
Blomstrand, Christian Professor emeritus 031-342 1400 christian.blomstrand@neuro.gu.se
Brederlau, Anke Läkare 031-786 6593 anke.brederlau@anatcell.gu.se
Brodin, Elisabeth 031-342 2391 elisabeth.brodin@neuro.gu.se
Buvarp, Dongni Forskare dongni.johansson@gu.se
C:Son Silander, Hans Oavlönad docent, Neurokirurgi. Barn, funktionella och neurovaskulära tillstånd 031-342 1000 hans.cson.silander@gu.se
Carlsson, Maria Forskare maria.carlsson@psychiat.gu.se
Constantinescu, Radu Läkare radu.constantinescu@gu.se
Corell, Alba Doktorand
Dahlbom, Kathe Doktorand/​projektass, Doktorand 019-6023836 45ydfb@gu.se
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Edsbagge, Mikael Forskarstuderande, Specialistläkare i neurologi. Doktorand. 031-342 1582 mikael.edsbagge@gu.se
Elam, Mikael Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 6414 mikael.elam@neuro.gu.se
Eriksson, Emelie Kommunikatör, Examinerad språkkonsult i svenska emelie.j.eriksson@vgregion.se
Esbjörnsson, Eva Psykolog, Sambandet mellan funktion och aktivitet dvs hjärnans funktion med avseende på beteende utv... 031-342 2333 eva.esbjornsson@gu.se
Farman, Helen Postdoktor 031-343 1124 helen.farman@gu.se
Ferreyra Vega, Sandra Doktorand sandra.ferreyra.vega@gu.se
Flodin, Sara Doktorand
Forsberg Wärleby, Gunilla Forskare, Leg. arbetsterapeut. Med. dr. Forskningsområde: Anhöriga till strokedrabbade - Vardagslivs... 031-342 4938 gunilla.forsberg@fhs.gu.se
Frisén, Lars Tidigare adjungerad professor lars.frisen@neuro.gu.se
Grimby, Gunnar Professor emeritus, Med.dr.1962. C:a 240 originalartiklar, särskilt inom muskelfunktion, polio och a... 031-342 2801 gunnar.grimby@rehab.gu.se
Gudmundsdottir, Thordis Forskarstuderande, Läkare, doktorand 031-342 1000 thordis.gudmundsdottir@gu.se
Gustavsson, Martha Forskare martha.gustavsson@neuro.gu.se
Gómez Vecchio, Tomás Forskningsassistent tomas.gomez.vecchio@gu.se
Haghighi, Sara Forskare 031-342 1000 sara.haghighi@gu.se
Hallén, Tobias Doktorand 031-343 9801 tobias.hallen@vgregion.se
Hammarén, Elisabet Forskare, Doktor 031-342 6934 elisabet.hammaren@gu.se
Hansson Rönnbäck, Elisabeth Professor, Neurobiologisk forskning på hjärnans astrogliaceller avseende volymmätningar, Ca2+ excita... 031-786 3363 elisabeth.hansson@gu.se
Havstam Johansson, Lena Doktorand 031-343 3257 lena.havstam.johansson@gu.se
Hedström, Anders Läkare, Cerebral neurofysiologi. Forskare/​överläkare 031-342 1586 anders.hedstrom@gu.se
Hellström, Ann Professor/​överläkare 031-343 4720 ann.hellstrom@medfak.gu.se
Hernebring, Malin Forskare malin.hernebring@gu.se
Holmberg, Björn Läkare 031-342 1000 bjorn.holmberg@gu.se
Holmegaard, Lukas Doktorand/​projektass, Leg. läkare, Civ.ingejör, Doktorand 031-342 9056 lukas.holmegaard@neuro.gu.se
Hussain, Netha Doktorand netha.hussain@gu.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
J:Son Högfeldt, Mats Doktorandanställning, Specialist i neurokirurgi. Forskningsprojekt kring intrakraniella cystor. Dokt... 031-342 1000 mats.json.hogfeldt@gu.se
Jakobsson, Karl-Erik Oavlönad docent, Neurokirurgi 031-342 1812 karl-erik.jakobsson@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Johansson, Birgitta Oavlönad docent, Specialist i neuropsykologi 031-342 5021 birgitta.johansson@neuro.gu.se
Jonsson Eskelin, John Doktorand john.jonsson.eskelin@gu.se
Jood, Katarina Universitetslektor/​överläkare 031-342 9052 katarina.jood@gu.se
Karlsson, Tomas Forskningsingenjör 1.e 031-342 3998 tomas.karlsson@mednet.gu.se

Visar 1 - 50 av 128

Visar 2621 - 2630 av 2803

2006

Intravenous immunoglobulin for post-polio syndrome: a randomised controlled trial
Henrik Gonzalez, Katharina S Sunnerhagen, Inger Sjoberg, Georgios Kaponides, Tomas Olsson et al.
Lancet Neurol, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cognitive screening in common patient groups seen in neurorehabilitation.
Eva Esbjörnsson, Caisa Hofgren, Hans Aniansson, Katharina S Sunnerhagen
4th World Congress in Neurological Rehabilitation, Hong Kong, 2006. , Poster (konferens) 2006
Poster (konferens)

Test-retest reliability of two measures of energy cost after stroke
Anna Danielsson, Carin Willén, Katharina S Sunnerhagen
International symposium "Evidence for stroke rehabilitation - bridging into the future", Göteborg, Sweden April 26-28, 2006, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Rehabilitering vid hjärtkärlsjukdom
Åsa Cider, Katharina S Sunnerhagen
”Rehabiliteringsmedicin, Teori och praktik” Studentlitteratur 2006, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Påverkas gångförmågan av miljön?
Christiane Carvalho, Carin Willén, Katharina S Sunnerhagen
Läkarstämman 06, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Påverkar miljön gånghastigheten hos personer som haft stroke?
Christiane Carvalho, Carin Willén, Katharina S Sunnerhagen
Svenska Läkaresällskapet Riksstämman 2006, Gothenburg, Sweden, poster presentation (Nov 06), Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Passive stiffness of the plantar flexors in relation to age and functional performance.
Iris Caroway, Katharina S Sunnerhagen, Cristine Kasper, Ulla Svantesson
Isokinetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Assessing unilateral neglect with virtual reality and haptics. A feasibility study.
Jurgen Broeren, Hans Samuelsson, Katharina S Sunnerhagen, Christian Blomstrand, Martin Rydmark
4th World Congress in Neurological Rehabilitation, Hong Kong, 2006. , Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Visar 2621 - 2630 av 2803

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?