Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Fatty acids as chemotaxonomic and ecophysiological traits in green microalgae (desmids, Zygnematophyceae, Streptophyta): A discriminant analysis approach
Marija Stamenković, Elin Steinwall, Anders K. Nilsson, Angela Wulff
Phytochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased risk of epilepsy in patients registered in the Swedish Dementia Registry
Johan Zelano, F. Brigo, S. Garcia-Patek
European Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cerebrospinal fluid growth-associated protein 43 in multiple sclerosis.
Åsa P Sandelius, Sofia Sandgren, Markus Axelsson, Clas Malmeström, Lenka Novakova et al.
Scientific reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Authors' response.
Gunilla M Bergqvist, Salmir Nasic, Carina Ulla Persson
Topics in stroke rehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Artery occlusion independently predicts unfavorable outcome in cervical artery dissection.
Christopher Traenka, Caspar Grond-Ginsbach, Barbara Goeggel Simonetti, Tiina M Metso, Stéphanie Debette et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Global Outcome Assessment Life-long after stroke in young adults initiative-the GOAL initiative: study protocol and rationale of a multicentre retrospective individual patient data meta-analysis.
Merel Ekker, Mina Jacob, Myrna van Dongen, Karoliina Aarnio, Arunkar Annamalai et al.
BMJ open, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cancer-Associated Ischemic Stroke.
Nicolas Martinez-Majander, Turgut Tatlisumak
Acta neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 126

Namn Titel Telefon E-post
Brodin, Elisabeth 031-342 2391 elisabeth.brodin@neuro.gu.se
Lind, Alexandra Amanuens alexandra.lind@gu.se
Näslund, Olivia Amanuens olivia.naslund@gu.se
Abzhandadze, Tamar Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS tamar.abzhandadze@gu.se
Adelöf, Julia Doktorand 031-776 2948 julia.adelof@gu.se
Bjellvi, Johan Doktorand 031-342 1000 johan.bjellvi@vgregion.se
Corell, Alba Doktorand
Eriksson, Hanna Doktorand hanna.eriksson@gu.se
Ferreyra Vega, Sandra Doktorand sandra.ferreyra.vega@gu.se
Flodin, Sara Doktorand
Havstam Johansson, Lena Doktorand 031-343 3257 lena.havstam.johansson@gu.se
Hussain, Netha Doktorand netha.hussain@gu.se
Jonsson Eskelin, John Doktorand john.jonsson.eskelin@gu.se
Kjörk, Emma Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS 031-342 2391 emma.kjork@neuro.gu.se
Lindgren, Erik Doktorand erik.lindgren@neuro.gu.se
Ljunggren, Sofia Doktorand, Licentiat, Lic, Leg psykolog, leg psykoterapeut, neuropsykolog 031-342 6720 sofia.ljunggren@gu.se
Mahamud, Zamzam Doktorand zamzam.mahamud@neuro.gu.se
Nordin, Åsa Doktorand 031-342 2391 asa.nordin@neuro.gu.se
Pivodic, Aldina Doktorand, MSc in Mathematics aldina.pivodic@stat-grp.se
Rafsten, Lena Doktorand, Leg fysioterapeut, specialist i neurologi, MSc 031-342 2391 lena.rafsten@vgregion.se
Reinholdsson, Malin Doktorand, Leg Fysioterapeut, Master i Fysioterapi malin.reinholdsson@gu.se
Rodriguez, Juan Doktorand juan.rodriguez@neuro.gu.se
Rydén, Isabelle Doktorand, Klinisk neuropsykolog 031-342 1145
Skau, Simon Doktorand simon.skau@gu.se
Törnbom, Karin Doktorand 031-342 1000 karin.tornbom@neuro.gu.se
Viktorisson, Adam Doktorand adam.viktorisson@gu.se
Westerlind, Emma Doktorand emma.westerlind@neuro.gu.se
Dahlbom, Kathe Doktorand/​projektass, Doktorand 019-6023836 45ydfb@gu.se
Holmegaard, Lukas Doktorand/​projektass, Leg. läkare, Civ.ingejör, Doktorand 031-342 9056 lukas.holmegaard@neuro.gu.se
Redfors, Petra Doktorand/​projektass, Doktorand. Ingår i stroke-forskningsgruppen 031-342 1000 petra.redfors@gu.se
J:Son Högfeldt, Mats Doktorandanställning, Specialist i neurokirurgi. Forskningsprojekt kring intrakraniella cystor. Dokt... 031-342 1000 mats.json.hogfeldt@gu.se
Nordberg, Ann Doktorandanställning 031-786 6576 ann.nordberg@neuro.gu.se
Ulfarsson, Trandur Doktorandanställning 031-342 4128 trandur.ulfarsson@gu.se
Alt Murphy, Margit Forskare 031-342 3267 margit.alt-murphy@neuro.gu.se
Carlsson, Maria Forskare maria.carlsson@psychiat.gu.se
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Forsberg Wärleby, Gunilla Forskare, Leg. arbetsterapeut. Med. dr. Forskningsområde: Anhöriga till strokedrabbade - Vardagslivs... 031-342 4938 gunilla.forsberg@fhs.gu.se
Gustavsson, Martha Forskare martha.gustavsson@neuro.gu.se
Haghighi, Sara Forskare 031-342 1000 sara.haghighi@gu.se
Hammarén, Elisabet Forskare, Doktor 031-342 6934 elisabet.hammaren@gu.se
Hernebring, Malin Forskare malin.hernebring@gu.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Magnusson, Gunilla Forskare 031-3433256 gunilla.magnusson@gu.se
Nilsson, Anders Forskare anders.k.nilsson@gu.se
Nilsson, Marie Forskare 031-741 1795 marie.nilsson@psychiat.gu.se
Nyberg, Jenny Forskare, Doktor i neurovetenskap jenny.nyberg@neuro.gu.se
Opheim, Arve Forskare 031-342 1000 arve.opheim@gu.se
Orekhova, Elena Forskare elena.orekhova@neuro.gu.se
Persson, Carina U Forskare, Docent, Överfysioterapeut, FoUUI-ledare 031-342 4141 carina.persson@neuro.gu.se

Visar 1 - 50 av 126

Visar 81 - 90 av 2757

2019

Evaluation of a short assessment for upper extremity activity capacity early after stroke.
Therese Kristersson, Hanna C Persson, Margit Alt Murphy
Journal of rehabilitation medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evaluation of a sensor algorithm for motor state rating in Parkinson's disease
Dongni Johansson, I. Thomas, A. Ericsson, A. Johansson, A. Medvedev et al.
Parkinsonism & Related Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Neurosurgical patterns of care for diffuse low-grade gliomas in Sweden between 2005 and 2015
Louise Carstam, Anja Smits, Peter Milos, Alba Corell, Roger Henriksson et al.
Neuro-Oncology Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Elecsys® Total-Tau and Phospho-Tau (181P) CSF assays: Analytical performance of the novel, fully automated immunoassays for quantification of tau proteins in human cerebrospinal fluid
V. Lifke, G. Kollmorgen, E. Manuilova, T. Oelschlaegel, L. Hillringhaus et al.
Clinical Biochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CSF biomarkers distinguish idiopathic normal pressure hydrocephalus from its mimics
Anna Jeppsson, Carsten Wikkelsö, Kaj Blennow, Henrik Zetterberg, Radu Constantinescu et al.
Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Improving life after stroke needs global efforts to implement evidence-based physical activity pathways.
Frederike van Wijck, Julie Bernhardt, Sandra A Billinger, Marie-Louise Bird, Janice Eng et al.
International journal of stroke : official journal of the International Stroke Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 2757

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/klinisk-neurovetenskap/om-sektionen/?sortBy=employmentPosition,lastName,firstName&selectedTab=2&publicationPageNumber=9&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Fklinisk-neurovetenskap%2Fom-sektionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26print%3Dtrue
Utskriftsdatum: 2019-12-13