Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

The Danish Rural Eye Study: prevalence of strabismus among 3785 Danish adults – a population-based cross-sectional study
Oscar Hultman, T. Beth Høeg, I. C. Munch, C. Ellervik, M. la Cour et al.
Acta Ophthalmologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evaluation of a sensor algorithm for motor state rating in Parkinson's disease
Dongni Johansson, I. Thomas, A. Ericsson, A. Johansson, A. Medvedev et al.
Parkinsonism & Related Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Neurosurgical patterns of care for diffuse low-grade gliomas in Sweden between 2005 and 2015
Louise Carstam, Anja Smits, Peter Milos, Alba Corell, Roger Henriksson et al.
Neuro-Oncology Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Elecsys® Total-Tau and Phospho-Tau (181P) CSF assays: Analytical performance of the novel, fully automated immunoassays for quantification of tau proteins in human cerebrospinal fluid
V. Lifke, G. Kollmorgen, E. Manuilova, T. Oelschlaegel, L. Hillringhaus et al.
Clinical Biochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CSF biomarkers distinguish idiopathic normal pressure hydrocephalus from its mimics
Anna Jeppsson, Carsten Wikkelsö, Kaj Blennow, Henrik Zetterberg, Radu Constantinescu et al.
Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Improving life after stroke needs global efforts to implement evidence-based physical activity pathways.
Frederike van Wijck, Julie Bernhardt, Sandra A Billinger, Marie-Louise Bird, Janice Eng et al.
International journal of stroke : official journal of the International Stroke Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Stenevi, Ulf Professor emeritus 031-343 3251
Pohl, Petra Forskare
Corell, Alba Doktorand
Stokowska Cisowska, Anna Forskare, DrMedSci neuroimmunologi, neuroanatomi, bildanalys, statistik 031-786 3473
Flodin, Sara Doktorand
Rydén, Isabelle Doktorand, Klinisk neuropsykolog 031-342 1145
Dahlbom, Kathe Doktorand/​projektass, Doktorand 019-6023836 45ydfb@gu.se
Viktorisson, Adam Doktorand adam.viktorisson@gu.se
Pivodic, Aldina Doktorand, MSc in Mathematics aldina.pivodic@stat-grp.se
Lind, Alexandra Amanuens alexandra.lind@gu.se
Hedström, Anders Läkare, Cerebral neurofysiologi. Forskare/​överläkare 031-342 1586 anders.hedstrom@gu.se
Nilsson, Anders Forskare anders.k.nilsson@gu.se
Sjöström, Anders Oavlönad docent 031-343 4720 anders.sjostrom@gu.se
Pozo Rodrigálvarez, Andrea Forskare 031-786 3147 andrea.pozo-rodrigalvarez@gu.se
Smits, Anja Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-342 3963 anja.smits@neuro.gu.se
Brederlau, Anke Läkare 031-786 6593 anke.brederlau@anatcell.gu.se
Hellström, Ann Professor/​överläkare 031-343 4720 ann.hellstrom@medfak.gu.se
Nordberg, Ann Doktorandanställning 031-786 6576 ann.nordberg@neuro.gu.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
Petersen, Anne Forskare, PhD, leg. Biomedicinsk analytiker. Oftalmologi, katarakt, lins, cellbiologi, cellodling, p... 031-786 3394 anne.petersen@gu.se
Opheim, Arve Forskare 031-342 1000 arve.opheim@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Nordin, Åsa Doktorand 031-342 2391 asa.nordin@neuro.gu.se
Rydenhag, Bertil Professor/​överläkare 031-342 9525 bertil.rydenhag@gu.se
Sterner, Bertil Universitetslektor, adjungerad bertil.sterner@gu.se
Johansson, Birgitta Oavlönad docent, Specialist i neuropsykologi 031-342 5021 birgitta.johansson@neuro.gu.se
Holmberg, Björn Läkare 031-342 1000 bjorn.holmberg@gu.se
Persson, Carina U Forskare, Med Dr, Specialistfysioterapeut, FoU-ledare 031-342 4141 carina.persson@neuro.gu.se
Pfeiffer Mosesson, Carola Forskningssjuksköterska carola.pfeiffer-mosesson@gu.se
Wikkelsö, Carsten Professor emeritus 031-343 3458 carsten.wikkelso@neuro.gu.se
Zhu, Changlian Forskare 031-786 3339 changlian.zhu@neuro.gu.se
Blomstrand, Christian Professor emeritus 031-342 1400 christian.blomstrand@neuro.gu.se
Lindberg, Christopher Oavlönad docent, Neuromuskulära sjukdomar. Myasthenia gravis. Myosit. Neurologi 031-342 1000 christopher.lindberg@gu.se
Levi, Christopher Royce Professor, gäst christopher.royce.levi@gu.se
Malmeström, Clas Läkare, Specialistläkare i neurologi. 031-342 1000 clas.malmestrom@gu.se
Orekhova, Elena Forskare elena.orekhova@neuro.gu.se
Ben-Menachem, Elinor Professor, gäst elinor.ben-menachem@gu.se
Hammarén, Elisabet Forskare, Doktor 031-342 6934 elisabet.hammaren@gu.se
Brodin, Elisabeth 031-342 2391 elisabeth.brodin@neuro.gu.se
Hansson, Elisabeth Professor, Neurobiologisk forskning på hjärnans astrogliaceller avseende volymmätningar, Ca2+ excita... 031-786 3363 elisabeth.hansson@gu.se
Kjörk, Emma Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS 031-342 2391 emma.kjork@neuro.gu.se
Westerlind, Emma Doktorand emma.westerlind@neuro.gu.se
Lindgren, Erik Doktorand erik.lindgren@neuro.gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Esbjörnsson, Eva Psykolog, Sambandet mellan funktion och aktivitet dvs hjärnans funktion med avseende på beteende utv... 031-342 2333 eva.esbjornsson@gu.se
Kuhn, Hans-Georg Professor 031-786 3435 hans-georg.kuhn@gu.se
Åhrén, Gunilla Projektledare gunilla.ahren@gu.se
Forsberg Wärleby, Gunilla Forskare, Leg. arbetsterapeut. Med. dr. Forskningsområde: Anhöriga till strokedrabbade - Vardagslivs... 031-342 4938 gunilla.forsberg@fhs.gu.se
Magnusson, Gunilla Forskare 031-3433256 gunilla.magnusson@gu.se

Visar 1 - 50 av 128

Visar 71 - 80 av 2685

2019

Tonic-clonic seizure detection using accelerometry-based wearable sensors: A prospective, video-EEG controlled study
Dongni Johansson, Fredrik Ohlsson, David Krysl, Bertil Rydenhag, Madeleine Czarnecki et al.
Seizure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Brain atlas for assessing the impact of tumor location on perioperative quality of life in patients with high-grade glioma: A prospective population-based cohort study.
Lisa Millgård Sagberg, Daniel Høyer Iversen, Even Hovig Fyllingen, Asgeir Store Jakola, Ingerid Reinertsen et al.
NeuroImage. Clinical, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intraoperative 3D ultrasound-guided resection of diffuse low-grade gliomas: radiological and clinical results.
Hans Kristian Bø, Ole Solheim, Kjell-Arne Kvistad, Erik Magnus Berntsen, Sverre Helge Torp et al.
Journal of neurosurgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The provision of epilepsy care across Europe 2017: A 17-year follow-up survey.
Johan Zelano, Judith Klecki, Jakob Christensen, Torbjörn Tomson, Kristina Malmgren
Epilepsia open, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Surgical resection of cavernous angioma located within eloquent brain areas: International survey of the practical management among 19 specialized centers.
Marc Zanello, Bernhard Meyer, Megan Still, John R Goodden, Henry Colle et al.
Seizure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Self-perceived mobility in immigrants in Sweden living with the late effects of polio
Helena Selander, Felicia Kjellgren, Katharina S Sunnerhagen
Disability and Rehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intra-Tumor DNA Methylation Heterogeneity in Glioblastoma; Implications for DNA Methylation-Based Classification.
Anna Wenger, Sandra Ferreyra Vega, Teresia Kling, Thomas Olsson, Asgeir Store Jakola et al.
Neuro-oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 2685

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?