Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Spatial distribution of malignant transformation in patients with low-grade glioma.
Asgeir Store Jakola, David Bouget, Ingerid Reinertsen, Anne J Skjulsvik, Lisa Millgård Sagberg et al.
Journal of neuro-oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fatty acids as chemotaxonomic and ecophysiological traits in green microalgae (desmids, Zygnematophyceae, Streptophyta): A discriminant analysis approach
Marija Stamenković, Elin Steinwall, Anders K. Nilsson, Angela Wulff
Phytochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased risk of epilepsy in patients registered in the Swedish Dementia Registry
Johan Zelano, F. Brigo, S. Garcia-Patek
European Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genetic and lifestyle risk factors for MRI-defined brain infarcts in a population-based setting.
Ganesh Chauhan, Hieab H H Adams, Claudia L Satizabal, Joshua C Bis, Alexander Teumer et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Publisher Correction: Multiancestry genome-wide association study of 520,000 subjects identifies 32 loci associated with stroke and stroke subtypes.
Rainer Malik, Ganesh Chauhan, Matthew Traylor, Muralidharan Sargurupremraj, Yukinori Okada et al.
Nature genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

APOE ε4 is associated with younger age at ischemic stroke onset but not with stroke outcome.
Cecilia Lagging, Erik Lorentzen, Tara M Stanne, Annie Pedersen, Martin Söderholm et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 128

Namn Titel Telefon E-post
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Carlsson, Maria Forskare maria.carlsson@psychiat.gu.se
Pfeiffer Mosesson, Carola Forskningssjuksköterska carola.pfeiffer-mosesson@gu.se
Levi, Christopher Royce Professor, gäst christopher.royce.levi@gu.se
Ben-Menachem, Elinor Professor, gäst elinor.ben-menachem@gu.se
Schneiderman, Justin Universitetslektor justin.schneiderman@neuro.gu.se
Persson, Mikael Professor, gäst mikael.persson@chalmers.se
Olausson, Håkan Professor, gäst hakan.olausson@gu.se
Walker, Marion Professor, gäst marion.walker@gu.se
Rosengren, Lars Professor, adjungerad lars.rosengren@neuro.gu.se
Sterner, Bertil Universitetslektor, adjungerad bertil.sterner@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Skau, Simon Doktorand simon.skau@gu.se
Nilsson, Anders Forskare anders.k.nilsson@gu.se
Rodriguez, Juan Doktorand juan.rodriguez@neuro.gu.se
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se
Hussain, Netha Doktorand netha.hussain@gu.se
Xu, Yiran Forskare bitr yiran.xu@gu.se
Tullberg, Mats Universitetslektor, adjungerad mats.tullberg@neuro.gu.se
Westerlind, Emma Doktorand emma.westerlind@neuro.gu.se
Åhrén, Gunilla Projektledare gunilla.ahren@gu.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Universitetslektor, adjungerad hanna.persson@neuro.gu.se
Ferreyra Vega, Sandra Doktorand sandra.ferreyra.vega@gu.se
Hernebring, Malin Forskare malin.hernebring@gu.se
Rönnbäck, Lars Seniorforskare lars.ronnback@neuro.gu.se
Jonsson Eskelin, John Doktorand john.jonsson.eskelin@gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Skoglund, Thomas Universitetslektor, adjungerad thomas.skoglund@gu.se
Eriksson, Hanna Doktorand hanna.eriksson@gu.se
Mahamud, Zamzam Doktorand zamzam.mahamud@neuro.gu.se
Gómez Vecchio, Tomás Forskningsassistent tomas.gomez.vecchio@gu.se
Servello, Jonathan Projektassistent jonathan.servello@neuro.gu.se
Orekhova, Elena Forskare elena.orekhova@neuro.gu.se
Gustavsson, Martha Forskare martha.gustavsson@neuro.gu.se
Pivodic, Aldina Doktorand, MSc in Mathematics aldina.pivodic@stat-grp.se
Viktorisson, Adam Doktorand adam.viktorisson@gu.se
Näslund, Olivia Amanuens olivia.naslund@gu.se
Buvarp, Dongni Forskare dongni.johansson@gu.se
Klevebro, Susanna Forskare susanna.klevebro@gu.se
Lind, Alexandra Amanuens alexandra.lind@gu.se
Frisén, Lars Tidigare adjungerad professor lars.frisen@neuro.gu.se
Persson, Lennart I Oavlönad docent, Docent. Med.Dr. Neurologi. lennart.persson@gu.se
Constantinescu, Radu Läkare radu.constantinescu@gu.se
Ljungqvist, Johan Läkare johan.ljungqvist@gu.se
Pohl, Petra Forskare
Skoglund, Thomas Läkare thomas.skoglund@vgregion.se
Nyberg, Jenny Forskare, Doktor i neurovetenskap jenny.nyberg@neuro.gu.se

Visar 1 - 50 av 128

Visar 81 - 90 av 2774

2019

Circulating neurofilament light in ischemic stroke: temporal profile and outcome prediction
Annie Pedersen, Tara M Stanne, Staffan Nilsson, Sofia Klasson, Lars Rosengren et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Meta-analysis of haematoma volume, haematoma expansion and mortality in intracerebral haemorrhage associated with oral anticoagulant use
D. J. Seiffge, M. B. Goeldlin, Turgut Tatlisumak, P. Lyrer, U. Fischer et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Detailed phenotyping of posterior vs. anterior circulation ischemic stroke: a multi-center MRI study
P. Frid, M. Drake, A. K. Giese, J. Wasselius, M. D. Schirmer et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Short-term prediction of secondary progression in a sliding window: A test of a predicting algorithm in a validation cohort
Bengt Skoog, Jenny Link, Helen Tedeholm, Marco Longfils, Olle Nerman et al.
Multiple Sclerosis Journal - Experimental, Translational and Clinical, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased Serological Response Against Human Herpesvirus 6A Is Associated With Risk for Multiple Sclerosis
Elin Engdahl, Rasmus Gustavsson, Jesse Huang, Martin Biström, Izaura Lima Bomfim et al.
Frontiers in Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An AARS variant as the likely cause of Swedish type hereditary diffuse leukoencephalopathy with spheroids
Christina Sundal, Susana Carmona, Maria Yhr, Odd Almström, Maria Ljungberg et al.
Acta Neuropathologica Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Survival in treated idiopathic normal pressure hydrocephalus
Kerstin Andrén, Carsten Wikkelsö, N. Sundstrom, H. Israelsson, Simon Agerskov et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 2774

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?