Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Surgeons' experience of venous risk with CPA surgery.
Adam Alaoui-Ismaili, M E Krogager, Asgeir Store Jakola, L Poulsgaard, W Couldwell et al.
Neurosurgical review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Is the anatomical distribution of low-grade gliomas linked to regions of gliogenesis?
Anne Jarstein Skjulsvik, Hans Kristian Bø, Asgeir Store Jakola, Erik Magnus Berntsen, Lars Eirik Bø et al.
Journal of neuro-oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stroke survivors’ priorities for research related to life after stroke
Ann Sofie Rudberg, Eivind Berge, Ann Charlotte Laska, Stina Jutterström, Per Näsman et al.
Topics in Stroke Rehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Domain Mapping and Deep Learning from Multiple MRI Clinical Datasets for Prediction of Molecular Subtypes in Low Grade Gliomas.
Muhaddisa Barat Ali, Irene Yu-Hua Gu, Mitchel S Berger, Johan Pallud, Derek Southwell et al.
Brain sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 117

Namn Titel Telefon E-post
C:Son Silander, Hans Oavlönad docent, Neurokirurgi. Barn, funktionella och neurovaskulära tillstånd 031-342 1000 hans.cson.silander@gu.se
Lindberg, Christopher Oavlönad docent, Neuromuskulära sjukdomar. Myasthenia gravis. Myosit. Neurologi 031-342 1000 christopher.lindberg@gu.se
Haghighi, Sara Forskare 031-342 1000 sara.haghighi@gu.se
J:Son Högfeldt, Mats Doktorand, Specialist i neurokirurgi. Forskningsprojekt kring intrakraniella cystor. Doktorand 031-342 1000 mats.json.hogfeldt@gu.se
Malmeström, Clas Läkare, Specialistläkare i neurologi. 031-342 1000 clas.malmestrom@gu.se
Gudmundsdottir, Thordis Forskarstuderande, Läkare, doktorand 031-342 1000 thordis.gudmundsdottir@gu.se
Redfors, Petra Doktorand/​Projektassistent, Doktorand. Ingår i stroke-forskningsgruppen 031-342 1000 petra.redfors@gu.se
Opheim, Arve Forskare 031-342 1000 arve.opheim@gu.se
Bjellvi, Johan Forskare, Med dr, överläkare i neurologi 031-342 1000 johan.bjellvi@vgregion.se
Farman, Helen Postdoktor 031-343 1124 helen.farman@gu.se
Rydén, Isabelle Doktorand, Klinisk neuropsykolog 031-342 1145
Blomstrand, Christian Professor emeritus 031-342 1400 christian.blomstrand@neuro.gu.se
Edsbagge, Mikael Forskarstuderande, Specialistläkare i neurologi. Doktorand. 031-342 1582 mikael.edsbagge@gu.se
Hedström, Anders Läkare, Cerebral neurofysiologi. Forskare/​överläkare 031-342 1586 anders.hedstrom@gu.se
Nilsson, Marie Forskare 031-741 1795 marie.nilsson@psychiat.gu.se
Jakobsson, Karl-Erik Oavlönad docent, Neurokirurgi 031-342 1812 karl-erik.jakobsson@gu.se
Esbjörnsson, Eva Psykolog, Sambandet mellan funktion och aktivitet dvs hjärnans funktion med avseende på beteende utv... 031-342 2333 eva.esbjornsson@gu.se
Nordin, Åsa Doktorand 031-342 2391 asa.nordin@neuro.gu.se
Brodin, Elisabeth 031-342 2391 elisabeth.brodin@neuro.gu.se
Rafsten, Lena Doktorand, Leg fysioterapeut, specialist i neurologi, MSc 031-342 2391 lena.rafsten@vgregion.se
Kjörk, Emma Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS 031-342 2391 emma.kjork@neuro.gu.se
Tatlisumak, Turgut Professor/​överläkare 031-342 2418 turgut.tatlisumak@neuro.gu.se
Selander, Helena Forskare 031-750 2621 helena.selander@gu.se
Wallin, Gunnar Professor emeritus, Sympatiska nervsystemets fysiologi och. Patofysiologi 031-342 2688 gunnar.wallin@gu.se
Malmgren, Kristina Seniorforskare 031-342 2763 kristina.malmgren@neuro.gu.se
Grimby, Gunnar Professor emeritus, Med.dr.1962. C:a 240 originalartiklar, särskilt inom muskelfunktion, polio och a... 031-342 2801 gunnar.grimby@rehab.gu.se
Adelöf, Julia Doktorand 031-776 2948 julia.adelof@gu.se
Pozo Rodrigálvarez, Andrea Forskare 031-786 3147 andrea.pozo-rodrigalvarez@gu.se
Stenevi, Ulf Professor emeritus 031-343 3251
Zetterberg, Madeleine Professor/​överläkare 031-343 3255 madeleine.zetterberg@gu.se
Havstam Johansson, Lena Doktorand 031-343 3257 lena.havstam.johansson@gu.se
Gyllén, Jenny Doktorand, leg ssk, doktorand 031-343 3257 jenny.gyllen@gu.se
Persson, Hanna Universitetslektor, adjungerad 031-342 3267 hanna.persson@neuro.gu.se
Alt Murphy, Margit Forskare 031-342 3267 margit.alt-murphy@neuro.gu.se
Pekny, Milos Professor, MD, DrMedSc 031-786 3269 milos.pekny@neuro.gu.se
Zhu, Changlian Forskare 031-786 3339 changlian.zhu@neuro.gu.se
Hansson Rönnbäck, Elisabeth Professor, Neurobiologisk forskning på hjärnans astrogliaceller avseende volymmätningar, Ca2+ excita... 031-786 3363 elisabeth.hansson@gu.se
Petersen, Anne Forskare, PhD, leg. Biomedicinsk analytiker. Oftalmologi, katarakt, lins, cellbiologi, cellodling, p... 031-786 3394 anne.petersen@gu.se
Kuhn, Hans-Georg Professor 031-786 3435 hans-georg.kuhn@gu.se
Wikkelsö, Carsten Professor emeritus 031-343 3458 carsten.wikkelso@neuro.gu.se
Stokowska Cisowska, Anna Forskare, DrMedSci neuroimmunologi, neuroanatomi, bildanalys, statistik 031-786 3473
Wilhelmsson, Ulrika Forskare 031-786 3565 ulrika.wilhelmsson@gu.se
Pekna, Marcela Professor, MD, DrMedSc 031-786 3581 marcela.pekna@medkem.gu.se
Smits, Anja Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-342 3963 anja.smits@neuro.gu.se
Karlsson, Tomas Forskningsingenjör 1.e 031-342 3998 tomas.karlsson@mednet.gu.se
Ulfarsson, Trandur Doktorand 031-342 4128 trandur.ulfarsson@gu.se
Persson, Carina U Forskare, Docent, Överfysioterapeut, FoUUI-ledare 031-342 4141 carina.persson@neuro.gu.se
Linde, Mattias Oavlönad docent, Migrän och annan huvudvärk +47 2575318 mattias.linde@gu.se
Hellström, Ann Professor/​överläkare 031-343 4720 ann.hellstrom@medfak.gu.se
Andersson Grönlund, Marita Universitetslektor, adjungerad 031-343 4720 marita.gronlund@neuro.gu.se

Visar 51 - 100 av 117

Visar 81 - 90 av 2883

2020

Evidence of Construct Validity for the Modified Mental Fatigue Scale When Used in Persons with Cerebral Palsy
Lena Bergqvist, Ann-Marie Öhrvall, Lars Rönnbäck, Birgitta Johansson, Kate Himmelmann et al.
Developmental Neurorehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Survival in treated idiopathic normal pressure hydrocephalus
Kerstin Andrén, Carsten Wikkelsö, N. Sundstrom, H. Israelsson, Simon Agerskov et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Detailed phenotyping of posterior vs. anterior circulation ischemic stroke: a multi-center MRI study
P. Frid, M. Drake, A. K. Giese, J. Wasselius, M. D. Schirmer et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cancer-Associated Ischemic Stroke.
Nicolas Martinez-Majander, Turgut Tatlisumak
Acta neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does preoperative health-related quality of life predict survival in high-grade glioma patients? - a prospective study.
Lisa Marie Haraldseide, Asgeir Store Jakola, Ole Solheim, Lisa Millgård Sagberg
British journal of neurosurgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The cost utility of pitolisant as narcolepsy treatment
Kristian Bolin, P. A. Niska, Laura Pirhonen, Pontus Wasling
Acta Neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Acute symptomatic seizures and epilepsy after mechanical thrombectomy
Hanna Eriksson, Pia Löwhagen Hendén, Alexandros Rentzos, Fani Pujol-Calderón, Jan-Erik Karlsson et al.
Epilepsy and Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 2883

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?