Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Tänk på risken för pseudoskov vid högfebril covid-19 hos MS-sjuka
Oluf Andersen
Läkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How technology is driving the landscape of epilepsy surgery
C. Dorfer, Bertil Rydenhag, G. Baltuch, V. Buch, J. Blount et al.
Epilepsia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Predictive MS risk factors and axonal disintegration
Oluf Andersen, Massimo Filippi
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Advancements in predicting outcomes in patients with glioma: a surgical perspective.
Asgeir Store Jakola, Lisa Millgård Sagberg, Sasha Gulati, Ole Solheim
Expert review of anticancer therapy, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Quality of life outcomes in meningioma surgery.
Ole Solheim, Asgeir Store Jakola
Handbook of clinical neurology, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

EEG in fitness to drive evaluations in people with epilepsy - Considerable variations across Europe
R. Markhus, O. Henning, E. Molteberg, H. Hecimovic, A. Ujvari et al.
Seizure-European Journal of Epilepsy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Executive Dysfunction Related to Binge Drinking in Ischemic Stroke
S. P. K. Laari, T. V. Kauranen, K. E. A. Turunen, S. M. Mustanoja, Turgut Tatlisumak et al.
Cognitive and Behavioral Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ophthalmological findings in fetal alcohol spectrum disorders - a cohort study from childhood to adulthood.
Emelie Gyllencreutz, Eva Aring, Valdemar Landgren, Leif Svensson, Magnus Landgren et al.
American journal of ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 118

Namn Titel Telefon E-post
Strömland, Kerstin Forskare, Forskare i pediatrisk oftalmologi 031-343 5773 kerstin.stromland@gu.se
Sundelin, Karin Forskare, Specialistläkare. Oftalmologi 031-3433242 karin.sundelin@gu.se
Wilhelmsson, Ulrika Forskare 031-786 3565 ulrika.wilhelmsson@gu.se
Zelano, Johan Forskare johan.zelano@neuro.gu.se
Zhu, Changlian Forskare 031-786 3339 changlian.zhu@neuro.gu.se
Xu, Yiran Forskare bitr yiran.xu@gu.se
Skau, Simon Forskare, biträdande simon.skau@gu.se
Edsbagge, Mikael Forskarstuderande, Specialistläkare i neurologi. Doktorand. 031-342 1582 mikael.edsbagge@gu.se
Gudmundsdottir, Thordis Forskarstuderande, Läkare, doktorand 031-342 1000 thordis.gudmundsdottir@gu.se
Gómez Vecchio, Tomás Forskningsassistent tomas.gomez.vecchio@gu.se
Popovic, Zoran Forskningsingenjör zoran.popovic@gu.se
Karlsson, Tomas Forskningsingenjör 1.e 031-342 3998 tomas.karlsson@mednet.gu.se
Pfeiffer Mosesson, Carola Forskningssjuksköterska carola.pfeiffer-mosesson@gu.se
Eriksson, Emelie Kommunikatör, Examinerad språkkonsult i svenska emelie.j.eriksson@vgregion.se
Brederlau, Anke Läkare 031-786 6593 anke.brederlau@anatcell.gu.se
Constantinescu, Radu Läkare radu.constantinescu@gu.se
Hedström, Anders Läkare, Cerebral neurofysiologi. Forskare/​överläkare 031-342 1586 anders.hedstrom@gu.se
Holmberg, Björn Läkare 031-342 1000 bjorn.holmberg@gu.se
Ljungqvist, Johan Läkare johan.ljungqvist@gu.se
Malmeström, Clas Läkare, Specialistläkare i neurologi. 031-342 1000 clas.malmestrom@gu.se
Nilsson, Josefin Läkare, Docent 031-342 7186 josefin.nilsson@neuro.gu.se
C:Son Silander, Hans Oavlönad docent, Neurokirurgi. Barn, funktionella och neurovaskulära tillstånd 031-342 1000 hans.cson.silander@gu.se
Jakobsson, Karl-Erik Oavlönad docent, Neurokirurgi 031-342 1812 karl-erik.jakobsson@gu.se
Johansson, Birgitta Oavlönad docent, Specialist i neuropsykologi 031-342 5021 birgitta.johansson@neuro.gu.se
Lindberg, Christopher Oavlönad docent, Neuromuskulära sjukdomar. Myasthenia gravis. Myosit. Neurologi 031-342 1000 christopher.lindberg@gu.se
Linde, Mattias Oavlönad docent, Migrän och annan huvudvärk +47 2575318 mattias.linde@gu.se
Nordin, Magnus Oavlönad docent 031-342 4860 magnus.nordin@gu.se
Persson, Lennart I Oavlönad docent, Docent. Med.Dr. Neurologi. lennart.persson@gu.se
Sjöström, Anders Oavlönad docent 031-343 4720 anders.sjostrom@gu.se
Farman, Helen Postdoktor 031-343 1124 helen.farman@gu.se
Hansson Rönnbäck, Elisabeth Professor, Neurobiologisk forskning på hjärnans astrogliaceller avseende volymmätningar, Ca2+ excita... 031-786 3363 elisabeth.hansson@gu.se
Kuhn, Hans-Georg Professor 031-786 3435 hans-georg.kuhn@gu.se
Pekna, Marcela Professor, MD, DrMedSc 031-786 3581 marcela.pekna@medkem.gu.se
Pekny, Milos Professor, MD, DrMedSc 031-786 3269 milos.pekny@neuro.gu.se
Blomstrand, Christian Professor emeritus 031-342 1400 christian.blomstrand@neuro.gu.se
Grimby, Gunnar Professor emeritus, Med.dr.1962. C:a 240 originalartiklar, särskilt inom muskelfunktion, polio och a... 031-342 2801 gunnar.grimby@rehab.gu.se
Sjöstrand, Johan Professor emeritus 031-3433254 johan.sjostrand@gu.se
Stenevi, Ulf Professor emeritus 031-343 3251
Wallin, Gunnar Professor emeritus, Sympatiska nervsystemets fysiologi och. Patofysiologi 031-342 2688 gunnar.wallin@gu.se
Wikkelsö, Carsten Professor emeritus 031-343 3458 carsten.wikkelso@neuro.gu.se
Andersen, Oluf Professor, Adjungerad 031-342 9066 oluf.andersen@neuro.gu.se
Frisén, Lars Professor, Adjungerad lars.frisen@neuro.gu.se
Lycke, Jan Professor, adjungerad 031-342 9047 jan.lycke@gu.se
Rosengren, Lars Professor, adjungerad lars.rosengren@neuro.gu.se
Levi, Christopher Royce Professor, gäst christopher.royce.levi@gu.se
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se
Elam, Mikael Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst mikael.elam@neuro.gu.se
Hellström, Ann Professor/​överläkare 031-343 4720 ann.hellstrom@medfak.gu.se
Rydenhag, Bertil Professor/​överläkare 031-342 9525 bertil.rydenhag@gu.se
Smits, Anja Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-342 3963 anja.smits@neuro.gu.se

Visar 51 - 100 av 118

Visar 81 - 90 av 2866

2020

Unaltered neurocardiovascular reactions to mental stress after renal sympathetic denervation
Sebastian Völz, Linda Lundblad, Bert Andersson, Jonas Multing, Bengt Rundqvist et al.
Clinical and Experimental Hypertension, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nestin Null Mice Show Improved Reversal Place Learning.
Ulrika Wilhelmsson, Marie Kalm, Marcela Pekna, Milos Pekny
Neurochemical research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Is the anatomical distribution of low-grade gliomas linked to regions of gliogenesis?
Anne Jarstein Skjulsvik, Hans Kristian Bø, Asgeir Store Jakola, Erik Magnus Berntsen, Lars Eirik Bø et al.
Journal of neuro-oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased risk of epilepsy in patients registered in the Swedish Dementia Registry
Johan Zelano, F. Brigo, S. Garcia-Patek
European Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 2866

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?