Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Increased risk of epilepsy in patients registered in the Swedish Dementia Registry
Johan Zelano, F. Brigo, S. Garcia-Patek
European Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

SWEDISH NATIONAL REGISTRY FOR BLEEDING DISORDERS – A SECOND REPORT
Margareta Holmström, Jan Astermark, Fariba Baghaei, Elisabeth Brodin, Nadine Gretenkort-Andersson et al.
EAHAD 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Nestin affects fusion pore dynamics in mouse astrocytes.
Eva Lasič, Saša Trkov Bobnar, Ulrika Wilhelmsson, Yolanda de Pablo, Milos Pekny et al.
Acta physiologica (Oxford, England), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nestin Null Mice Show Improved Reversal Place Learning.
Ulrika Wilhelmsson, Marie Kalm, Marcela Pekna, Milos Pekny
Neurochemical research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does preoperative health-related quality of life predict survival in high-grade glioma patients? - a prospective study.
Lisa Marie Haraldseide, Asgeir Store Jakola, Ole Solheim, Lisa Millgård Sagberg
British journal of neurosurgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individual Assignment of Adult Diffuse Gliomas into the EM/PM Molecular Subtypes Using a TaqMan Low-Density Array.
Jiuyi Li, Yang Xue, Anna Wenger, Yingyu Sun, Zheng Wang et al.
Clinical cancer research : an official journal of the American Association for Cancer Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 125

Namn Titel Telefon E-post
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Carlsson, Maria Forskare maria.carlsson@psychiat.gu.se
Pfeiffer Mosesson, Carola Forskningssjuksköterska carola.pfeiffer-mosesson@gu.se
Levi, Christopher Royce Professor, gäst christopher.royce.levi@gu.se
Ben-Menachem, Elinor Professor, gäst elinor.ben-menachem@gu.se
Schneiderman, Justin Universitetslektor justin.schneiderman@neuro.gu.se
Persson, Mikael Professor, gäst mikael.persson@chalmers.se
Olausson, Håkan Professor, gäst hakan.olausson@gu.se
Walker, Marion Professor, gäst marion.walker@gu.se
Rosengren, Lars Professor, adjungerad lars.rosengren@neuro.gu.se
Sterner, Bertil Universitetslektor, adjungerad bertil.sterner@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Skau, Simon Doktorand simon.skau@gu.se
Nilsson, Anders Forskare anders.k.nilsson@gu.se
Rodriguez, Juan Doktorand juan.rodriguez@neuro.gu.se
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se
Hussain, Netha Doktorand netha.hussain@gu.se
Xu, Yiran Forskare bitr yiran.xu@gu.se
Tullberg, Mats Universitetslektor, adjungerad mats.tullberg@neuro.gu.se
Westerlind, Emma Doktorand emma.westerlind@neuro.gu.se
Åhrén, Gunilla Projektledare gunilla.ahren@gu.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Universitetslektor, adjungerad hanna.persson@neuro.gu.se
Ferreyra Vega, Sandra Doktorand sandra.ferreyra.vega@gu.se
Lind, Alexandra Amanuens alexandra.lind@gu.se
Hernebring, Malin Forskare malin.hernebring@gu.se
Rönnbäck, Lars Seniorforskare lars.ronnback@neuro.gu.se
Jonsson Eskelin, John Doktorand john.jonsson.eskelin@gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Skoglund, Thomas Universitetslektor, adjungerad thomas.skoglund@gu.se
Eriksson, Hanna Doktorand hanna.eriksson@gu.se
Mahamud, Zamzam Doktorand zamzam.mahamud@neuro.gu.se
Näslund, Olivia Amanuens olivia.naslund@gu.se
Gómez Vecchio, Tomás Forskningsassistent tomas.gomez.vecchio@gu.se
Servello, Jonathan Projektassistent jonathan.servello@neuro.gu.se
Orekhova, Elena Forskare elena.orekhova@neuro.gu.se
Pivodic, Aldina Doktorand, MSc in Mathematics aldina.pivodic@stat-grp.se
Viktorisson, Adam Doktorand adam.viktorisson@gu.se
Frisén, Lars Tidigare adjungerad professor lars.frisen@neuro.gu.se
Persson, Lennart I Oavlönad docent, Docent. Med.Dr. Neurologi. lennart.persson@gu.se
Constantinescu, Radu Läkare radu.constantinescu@gu.se
Ljungqvist, Johan Läkare johan.ljungqvist@gu.se
Pohl, Petra Forskare
Skoglund, Thomas Läkare thomas.skoglund@vgregion.se
Nyberg, Jenny Forskare, Doktor i neurovetenskap jenny.nyberg@neuro.gu.se
Abzhandadze, Tamar Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS tamar.abzhandadze@gu.se
Lindgren, Erik Doktorand erik.lindgren@neuro.gu.se
Popovic, Zoran Forskningsingenjör zoran.popovic@gu.se

Visar 1 - 50 av 125

Visar 71 - 80 av 2719

2019

The role of blood pressure in risk of ischemic and hemorrhagic stroke in type 1 diabetes
S. Hagg-Holmberg, E. H. Dahlstrom, C. M. Forsblom, V. Harjutsalo, R. Liebkind et al.
Cardiovascular Diabetology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Muscle performance and fatigue in compensated chronic liver disease.
Ulrika Ekerfors, Katharina S Sunnerhagen, Johan Westin, Eva Jakobsson Ung, Hanns-Ulrich Marschall et al.
Scandinavian journal of gastroenterology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High prevalence of pituitary hormone deficiency in both unilateral and bilateral optic nerve hypoplasia
S. Dahl, M. K. Wiberg, Kristina Teär Fahnehjelm, L. Savendahl, R. Wickstrom
Acta Paediatrica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Translation and cultural validation of clinical observational scales - the Fugl-Meyer assessment for post stroke sensorimotor function in Colombian Spanish.
Nubia E Barbosa, Sandra M Forero, Claudia P Galeano, Edgar D Hernández, Nancy S Landinez et al.
Disability and rehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 2719

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?