Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Leptin levels are associated with multiple sclerosis risk
M. Bistrom, J. Hultdin, Oluf Andersen, L. Alonso-Magdalena, Daniel Jons et al.
Multiple Sclerosis Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clinical measurements of normative subjective cyclotorsion and cyclofusion in a healthy adult population.
Sara Flodin, Tony Pansell, Agneta Rydberg, Marita Andersson Grönlund
Acta ophthalmologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Advancements in predicting outcomes in patients with glioma: a surgical perspective.
Asgeir Store Jakola, Lisa Millgård Sagberg, Sasha Gulati, Ole Solheim
Expert review of anticancer therapy, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Experienced pain after stroke: a cross-sectional 5-year follow-up study
Emma Westerlind, Ramanjit Singh, Hanna C Persson, Katharina S Sunnerhagen
BMC Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cortical mapping of receptive language processing in children using navigated transcranial magnetic stimulation.
Gunilla Rejnö-Habte Selassie, Göran Pegenius, Tomas Karlsson, Gerd Viggedal, Tove Hallböök et al.
Epilepsy & behavior : E&B, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Overview of articles in early volumes of SJRM
Gunnar Grimby
Journal of Rehabilitation Medicine, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Socioeconomic outcome and access to care in adults with epilepsy in Sweden: a nationwide cohort study.
Klara Andersson, Anneli Ozanne, Anna Edelvik, John Chaplin, Kristian Bolin et al.
Seizure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 126

Namn Titel Telefon E-post
Magnusson, Gunilla Forskare 031-3433256 gunilla.magnusson@gu.se
Grimby, Gunnar Professor emeritus, Med.dr.1962. C:a 240 originalartiklar, särskilt inom muskelfunktion, polio och a... 031-342 2801 gunnar.grimby@rehab.gu.se
Wallin, Gunnar Professor emeritus, Sympatiska nervsystemets fysiologi och. Patofysiologi 031-342 2688 gunnar.wallin@gu.se
Persson, Hanna Universitetslektor, adjungerad hanna.persson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Forskare, Doktor 031-342 3267 hanna.persson@neuro.gu.se
C:Son Silander, Hans Oavlönad docent, Neurokirurgi. Barn, funktionella och neurovaskulära tillstånd 031-342 1000 hans.cson.silander@gu.se
Farman, Helen Postdoktor 031-343 1124 helen.farman@gu.se
Selander, Helena Forskare 031-750 2621 helena.selander@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Lycke, Jan Professor, adjungerad 031-342 9047 jan.lycke@gu.se
Nyberg, Jenny Forskare, Doktor i neurovetenskap jenny.nyberg@neuro.gu.se
Bjellvi, Johan Doktorand 031-342 1000 johan.bjellvi@vgregion.se
Ljungqvist, Johan Läkare johan.ljungqvist@gu.se
Sjöstrand, Johan Professor emeritus 031-3433254 johan.sjostrand@gu.se
Zelano, Johan Forskare johan.zelano@neuro.gu.se
Jonsson Eskelin, John Doktorand john.jonsson.eskelin@gu.se
Servello, Jonathan Projektassistent jonathan.servello@neuro.gu.se
Nilsson, Josefin Läkare, Docent 031-342 7186 josefin.nilsson@neuro.gu.se
Adelöf, Julia Doktorand 031-776 2948 julia.adelof@gu.se
Schneiderman, Justin Universitetslektor justin.schneiderman@neuro.gu.se
Sundelin, Karin Forskare, Specialistläkare. Oftalmologi 031-3433242 karin.sundelin@gu.se
Jakobsson, Karl-Erik Oavlönad docent, Neurokirurgi 031-342 1812 karl-erik.jakobsson@gu.se
Jood, Katarina Universitetslektor/​överläkare 031-342 9052 katarina.jood@gu.se
Strömland, Kerstin Forskare, Forskare i pediatrisk oftalmologi 031-343 5773 kerstin.stromland@gu.se
Malmgren, Kristina Seniorforskare 031-342 2763 kristina.malmgren@neuro.gu.se
Stibrant Sunnerhagen, Katharina Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-342 1000 ks.sunnerhagen@neuro.gu.se
Frisén, Lars Professor, Adjungerad lars.frisen@neuro.gu.se
Rönnbäck, Lars Seniorforskare lars.ronnback@neuro.gu.se
Rosengren, Lars Professor, adjungerad lars.rosengren@neuro.gu.se
Havstam Johansson, Lena Doktorand 031-343 3257 lena.havstam.johansson@gu.se
Rafsten, Lena Doktorand, Leg fysioterapeut, specialist i neurologi, MSc 031-342 2391 lena.rafsten@vgregion.se
Persson, Lennart I Oavlönad docent, Docent. Med.Dr. Neurologi. lennart.persson@gu.se
Holmegaard, Lukas Doktorand/​Projektassistent, Leg. läkare, Civ.ingejör, Doktorand 031-342 9056 lukas.holmegaard@neuro.gu.se
Zetterberg, Madeleine Professor/​överläkare 031-343 3255 madeleine.zetterberg@gu.se
Nordin, Magnus Oavlönad docent 031-342 4860 magnus.nordin@gu.se
Reinholdsson, Malin Doktorand, Leg Fysioterapeut, Master i Fysioterapi malin.reinholdsson@gu.se
Pekna, Marcela Professor, MD, DrMedSc 031-786 3581 marcela.pekna@medkem.gu.se
Ayala, Marcelo Universitetslektor, adjungerad marcelo.ayala@gu.se
Alt Murphy, Margit Forskare 031-342 3267 margit.alt-murphy@neuro.gu.se
Carlsson, Maria Forskare maria.carlsson@psychiat.gu.se
Nilsson, Marie Forskare 031-741 1795 marie.nilsson@psychiat.gu.se
Walker, Marion Professor, gäst marion.walker@gu.se
Andersson Grönlund, Marita Universitetslektor, adjungerad 031-343 4720 marita.gronlund@neuro.gu.se
Gustavsson, Martha Forskare martha.gustavsson@neuro.gu.se
J:Son Högfeldt, Mats Doktorand, Specialist i neurokirurgi. Forskningsprojekt kring intrakraniella cystor. Doktorand 031-342 1000 mats.json.hogfeldt@gu.se
Tullberg, Mats Universitetslektor, adjungerad mats.tullberg@neuro.gu.se
Linde, Mattias Oavlönad docent, Migrän och annan huvudvärk +47 2575318 mattias.linde@gu.se
Edsbagge, Mikael Forskarstuderande, Specialistläkare i neurologi. Doktorand. 031-342 1582 mikael.edsbagge@gu.se
Elam, Mikael Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst mikael.elam@neuro.gu.se
Persson, Mikael Professor, gäst mikael.persson@chalmers.se

Visar 51 - 100 av 126

Visar 71 - 80 av 2815

2019

Prevalence of esotropia in a Nordic population.
Marita Andersson Grönlund, Olof Hultman, Helena Buch Hesgaard
NPOG/NSA 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Ocular Findings and Growth in 5-year-old Preterm Children Born to Mothers with Preeclampsia
Alexandra Lind, Jovanna Dahlgren, Amanda Moran, Kerstin Allvin, Lina H. Raffa et al.
Svenska Ögonläkarföreningens Årsmöte 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Myopic shift and lens turbidity following hyperbaric oxygen therapy - a prospective, longitudinal, observational cohort study.
Philip Riedl, Dragana Skiljic, Per Arnell, Roger Wannholt, Madeleine Zetterberg et al.
Acta ophthalmologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genetic and lifestyle risk factors for MRI-defined brain infarcts in a population-based setting.
Ganesh Chauhan, Hieab H H Adams, Claudia L Satizabal, Joshua C Bis, Alexander Teumer et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring the usefulness of the modified Mental Fatigue Scale when used by persons with cerebral palsy
Lena Bergqvist, Ann-Marie Öhrvall, Lars Rönnbäck, Birgitta Johansson, Kate Himmelmann et al.
European Academy of Childhood Disability (EACD), 23-25 May 2019, Abstract No 7932, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Innehållsvaliditet av skattningsformuläret Mental Fatigue Scale Habilitation vid användning av personer med cerebral pares
Lena Bergqvist, Ann-Marie Öhrvall, Lars Rönnbäck, Birgitta Johansson, Kate Himmelmann et al.
Arbetsterapiforum 2019 Abstrakt ID: 10242, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Predictors of Epileptic Seizures and Ability to Work in Supratentorial Cavernous Angioma Located Within Eloquent Brain Areas.
Marc Zanello, John R Goodden, Henry Colle, Michel Wager, Philip C De Witt Hamer et al.
Neurosurgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intra-Tumor DNA Methylation Heterogeneity in Glioblastoma; Implications for DNA Methylation-Based Classification.
Anna Wenger, Sandra Ferreyra Vega, Teresia Kling, Thomas Olsson, Asgeir Store Jakola et al.
Neuro-oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 2815

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/klinisk-neurovetenskap/om-sektionen/?publicationPageNumber=8&selectedTab=3&pageNumber=2&sortBy=email&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Fklinisk-neurovetenskap%2Fom-sektionen%2F%3FsortBy%3DemploymentPosition%2ClastName%2CfirstName%26selectedTab%3D2
Utskriftsdatum: 2020-03-28