Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Enlarged Training Dataset by Pairwise GANs for Molecular-Based Brain Tumor Classification
Chenjie Ge, Irene Yu-Hua Gu, Asgeir Store Jakola, Jie Yang
IEEE Access, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vision-related quality of life and visual function in a 70-year-old Swedish population
Lena Havstam Johansson, Dragana Skiljic, Hanna Falk Erhag, Felicia Ahlner, C. Pernheim et al.
Acta Ophthalmologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Accuracy and complication rates of external ventricular drain placement with twist drill and bolt system versus standard trephine and tunnelation: a retrospective population-based study.
Nadia Mansoor, Mattis A Madsbu, Nina M Mansoor, Andreas N Trønnes, Oddrun A Fredriksli et al.
Acta neurochirurgica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ophthalmological findings in fetal alcohol spectrum disorders - a cohort study from childhood to adulthood.
Emelie Gyllencreutz, Eva Aring, Valdemar Landgren, Leif Svensson, Magnus Landgren et al.
American journal of ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Unaltered neurocardiovascular reactions to mental stress after renal sympathetic denervation
Sebastian Völz, Linda Lundblad, Bert Andersson, Jonas Multing, Bengt Rundqvist et al.
Clinical and Experimental Hypertension, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Stenevi, Ulf Professor emeritus 031-343 3251
Pohl, Petra Forskare
Corell, Alba Doktorand
Stokowska Cisowska, Anna Forskare, DrMedSci neuroimmunologi, neuroanatomi, bildanalys, statistik 031-786 3473
Flodin, Sara Doktorand
Rydén, Isabelle Doktorand, Klinisk neuropsykolog 031-342 1145
Hallén, Tobias Doktorand 031-343 9801 tobias.hallen@vgregion.se
Dahlbom, Kathe Doktorand/​projektass, Doktorand 019-6023836 45ydfb@gu.se
Viktorisson, Adam Doktorand adam.viktorisson@gu.se
Pivodic, Aldina Doktorand, MSc in Mathematics aldina.pivodic@stat-grp.se
Lind, Alexandra Amanuens alexandra.lind@gu.se
Hedström, Anders Läkare, Cerebral neurofysiologi. Forskare/​överläkare 031-342 1586 anders.hedstrom@gu.se
Nilsson, Anders Forskare anders.k.nilsson@gu.se
Sjöström, Anders Oavlönad docent 031-343 4720 anders.sjostrom@gu.se
Pozo Rodrigálvarez, Andrea Forskare 031-786 3147 andrea.pozo-rodrigalvarez@gu.se
Smits, Anja Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-342 3963 anja.smits@neuro.gu.se
Brederlau, Anke Läkare 031-786 6593 anke.brederlau@anatcell.gu.se
Hellström, Ann Professor/​överläkare 031-343 4720 ann.hellstrom@medfak.gu.se
Nordberg, Ann Doktorandanställning 031-786 6576 ann.nordberg@neuro.gu.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
Petersen, Anne Forskare, PhD, leg. Biomedicinsk analytiker. Oftalmologi, katarakt, lins, cellbiologi, cellodling, p... 031-786 3394 anne.petersen@gu.se
Opheim, Arve Forskare 031-342 1000 arve.opheim@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Nordin, Åsa Doktorand 031-342 2391 asa.nordin@neuro.gu.se
Rydenhag, Bertil Professor/​överläkare 031-342 9525 bertil.rydenhag@gu.se
Sterner, Bertil Universitetslektor, adjungerad bertil.sterner@gu.se
Johansson, Birgitta Oavlönad docent, Specialist i neuropsykologi 031-342 5021 birgitta.johansson@neuro.gu.se
Holmberg, Björn Läkare 031-342 1000 bjorn.holmberg@gu.se
Persson, Carina U Forskare, Docent, Överfysioterapeut, FoUUI-ledare 031-342 4141 carina.persson@neuro.gu.se
Pfeiffer Mosesson, Carola Forskningssjuksköterska carola.pfeiffer-mosesson@gu.se
Wikkelsö, Carsten Professor emeritus 031-343 3458 carsten.wikkelso@neuro.gu.se
Zhu, Changlian Forskare 031-786 3339 changlian.zhu@neuro.gu.se
Blomstrand, Christian Professor emeritus 031-342 1400 christian.blomstrand@neuro.gu.se
Lindberg, Christopher Oavlönad docent, Neuromuskulära sjukdomar. Myasthenia gravis. Myosit. Neurologi 031-342 1000 christopher.lindberg@gu.se
Levi, Christopher Royce Professor, gäst christopher.royce.levi@gu.se
Malmeström, Clas Läkare, Specialistläkare i neurologi. 031-342 1000 clas.malmestrom@gu.se
Buvarp, Dongni Forskare dongni.johansson@gu.se
Orekhova, Elena Forskare elena.orekhova@neuro.gu.se
Hammarén, Elisabet Forskare, Doktor 031-342 6934 elisabet.hammaren@gu.se
Brodin, Elisabeth 031-342 2391 elisabeth.brodin@neuro.gu.se
Hansson Rönnbäck, Elisabeth Professor, Neurobiologisk forskning på hjärnans astrogliaceller avseende volymmätningar, Ca2+ excita... 031-786 3363 elisabeth.hansson@gu.se
Eriksson, Emelie Kommunikatör, Examinerad språkkonsult i svenska emelie.j.eriksson@vgregion.se
Kjörk, Emma Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS 031-342 2391 emma.kjork@neuro.gu.se
Westerlind, Emma Doktorand emma.westerlind@neuro.gu.se
Lindgren, Erik Doktorand erik.lindgren@neuro.gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Esbjörnsson, Eva Psykolog, Sambandet mellan funktion och aktivitet dvs hjärnans funktion med avseende på beteende utv... 031-342 2333 eva.esbjornsson@gu.se
Kuhn, Hans-Georg Professor 031-786 3435 hans-georg.kuhn@gu.se
Åhrén, Gunilla Projektledare gunilla.ahren@gu.se

Visar 1 - 50 av 128

Visar 71 - 80 av 2799

2019

Serum magnesium and calcium levels in relation to ischemic stroke: Mendelian randomization study
S. C. Larsson, M. Traylor, S. Burgess, G. B. Boncoraglio, Christina Jern et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Multi-stream Convolutional Autoencoder and 2D Generative Adversarial Network for Glioma Classification
Muhaddisa Barat Ali, Irene Yu-Hua Gu, Asgeir Store Jakola
Computer Analysis of Images and Patterns, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Multiscale Deep Convolutional Networks for Characterization and Detection of Alzheimer's Disease Using MR images
Chenjie Ge, Qixun Qu, Irene Yu Hua Gu, Asgeir Store Jakola
Proceedings - International Conference on Image Processing, ICIP, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Cross-Modality Augmentation of Brain Mr Images Using a Novel Pairwise Generative Adversarial Network for Enhanced Glioma Classification
Chenjie Ge, Irene Yu Hua Gu, Asgeir Store Jakola, Jie Yang
Proceedings - International Conference on Image Processing, ICIP, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Platelet-rich emboli are associated with von Willebrand factor levels and have poorer revascularization outcomes.
Andrew Douglas, Seán Fitzgerald, Oana Madalina Mereuta, Rosanna Rossi, Sean O'Leary et al.
Journal of neurointerventional surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High serum concentration of vitamin D may protect against multiple sclerosis
Martin Biström, Lucia Alonso-Magdalena, Oluf Andersen, Daniel Jons, Martin Gunnarsson et al.
Multiple Sclerosis Journal - Experimental, Transitional and Clinical, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Self-perceived mobility in immigrants in Sweden living with the late effects of polio
Helena Selander, Felicia Kjellgren, Katharina S Sunnerhagen
Disability and Rehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 2799

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?