Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Enlarged Training Dataset by Pairwise GANs for Molecular-Based Brain Tumor Classification
Chenjie Ge, Irene Yu-Hua Gu, Asgeir Store Jakola, Jie Yang
IEEE Access, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vision-related quality of life and visual function in a 70-year-old Swedish population
Lena Havstam Johansson, Dragana Skiljic, Hanna Falk Erhag, Felicia Ahlner, C. Pernheim et al.
Acta Ophthalmologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Accuracy and complication rates of external ventricular drain placement with twist drill and bolt system versus standard trephine and tunnelation: a retrospective population-based study.
Nadia Mansoor, Mattis A Madsbu, Nina M Mansoor, Andreas N Trønnes, Oddrun A Fredriksli et al.
Acta neurochirurgica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ophthalmological findings in fetal alcohol spectrum disorders - a cohort study from childhood to adulthood.
Emelie Gyllencreutz, Eva Aring, Valdemar Landgren, Leif Svensson, Magnus Landgren et al.
American journal of ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Unaltered neurocardiovascular reactions to mental stress after renal sympathetic denervation
Sebastian Völz, Linda Lundblad, Bert Andersson, Jonas Multing, Bengt Rundqvist et al.
Clinical and Experimental Hypertension, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 101 - 128 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Edsbagge, Mikael Forskarstuderande, Specialistläkare i neurologi. Doktorand. 031-342 1582 mikael.edsbagge@gu.se
Elam, Mikael Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 6414 mikael.elam@neuro.gu.se
Persson, Mikael Professor, gäst mikael.persson@chalmers.se
Pekny, Milos Professor, MD, DrMedSc 031-786 3269 milos.pekny@neuro.gu.se
Hussain, Netha Doktorand netha.hussain@gu.se
Näslund, Olivia Amanuens olivia.naslund@gu.se
Andersen, Oluf Tidigare adjungerad professor 031-342 9066 oluf.andersen@neuro.gu.se
Redfors, Petra Doktorand/​projektass, Doktorand. Ingår i stroke-forskningsgruppen 031-342 1000 petra.redfors@gu.se
Constantinescu, Radu Läkare radu.constantinescu@gu.se
Ferreyra Vega, Sandra Doktorand sandra.ferreyra.vega@gu.se
Haghighi, Sara Forskare 031-342 1000 sara.haghighi@gu.se
Skau, Simon Doktorand simon.skau@gu.se
Ljunggren, Sofia Doktorand, Licentiat, Lic, Leg psykolog, leg psykoterapeut, neuropsykolog 031-342 6720 sofia.ljunggren@gu.se
Klevebro, Susanna Forskare, 2018: PhD, Karolinska Institutet 2009: Licence to Practice 2007: MD, Karolinska Institutet susanna.klevebro@gu.se
Abzhandadze, Tamar Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS tamar.abzhandadze@gu.se
Skoglund, Thomas Universitetslektor, adjungerad thomas.skoglund@gu.se
Skoglund, Thomas Läkare thomas.skoglund@vgregion.se
Gudmundsdottir, Thordis Forskarstuderande, Läkare, doktorand 031-342 1000 thordis.gudmundsdottir@gu.se
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se
Gómez Vecchio, Tomás Forskningsassistent tomas.gomez.vecchio@gu.se
Karlsson, Tomas Forskningsingenjör 1.e 031-342 3998 tomas.karlsson@mednet.gu.se
Ulfarsson, Trandur Doktorandanställning 031-342 4128 trandur.ulfarsson@gu.se
Tatlisumak, Turgut Professor/​överläkare 031-342 2418 turgut.tatlisumak@neuro.gu.se
Wilhelmsson, Ulrika Forskare 031-786 3565 ulrika.wilhelmsson@gu.se
Xu, Yiran Forskare bitr yiran.xu@gu.se
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Mahamud, Zamzam Doktorand zamzam.mahamud@neuro.gu.se
Popovic, Zoran Forskningsingenjör zoran.popovic@gu.se

Visar 101 - 128 av 128

Visar 51 - 60 av 2806

2019

Intra-Tumor DNA Methylation Heterogeneity in Glioblastoma; Implications for DNA Methylation-Based Classification.
Anna Wenger, Sandra Ferreyra Vega, Teresia Kling, Thomas Olsson, Asgeir Store Jakola et al.
Neuro-oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Deciphering the causes of nontraumatic intracerebral hemorrhage.
Turgut Tatlisumak, Rafael H Llinas, Joan Martí-Fàbregas, David J Seiffge
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Early recurrence in paroxysmal versus sustained atrial fibrillation in patients with acute ischaemic stroke.
Maurizio Paciaroni, Filippo Angelini, Giancarlo Agnelli, Georgios Tsivgoulis, Karen L Furie et al.
European stroke journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Validation of a clinical-genetics score to predict hemorrhagic transformations after rtPA.
Caty Carrera, Natalia Cullell, Nuria Torres-Águila, Elena Muiño, Alejandro Bustamante et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 60 av 2806

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?