Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Enlarged Training Dataset by Pairwise GANs for Molecular-Based Brain Tumor Classification
Chenjie Ge, Irene Yu-Hua Gu, Asgeir Store Jakola, Jie Yang
IEEE Access, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vision-related quality of life and visual function in a 70-year-old Swedish population
Lena Havstam Johansson, Dragana Skiljic, Hanna Falk Erhag, Felicia Ahlner, C. Pernheim et al.
Acta Ophthalmologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Accuracy and complication rates of external ventricular drain placement with twist drill and bolt system versus standard trephine and tunnelation: a retrospective population-based study.
Nadia Mansoor, Mattis A Madsbu, Nina M Mansoor, Andreas N Trønnes, Oddrun A Fredriksli et al.
Acta neurochirurgica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ophthalmological findings in fetal alcohol spectrum disorders - a cohort study from childhood to adulthood.
Emelie Gyllencreutz, Eva Aring, Valdemar Landgren, Leif Svensson, Magnus Landgren et al.
American journal of ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Unaltered neurocardiovascular reactions to mental stress after renal sympathetic denervation
Sebastian Völz, Linda Lundblad, Bert Andersson, Jonas Multing, Bengt Rundqvist et al.
Clinical and Experimental Hypertension, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 101 - 128 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Persson, Mikael Professor, gäst mikael.persson@chalmers.se
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se
Walker, Marion Professor, gäst marion.walker@gu.se
Elam, Mikael Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 6414 mikael.elam@neuro.gu.se
Hellström, Ann Professor/​överläkare 031-343 4720 ann.hellstrom@medfak.gu.se
Rydenhag, Bertil Professor/​överläkare 031-342 9525 bertil.rydenhag@gu.se
Smits, Anja Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-342 3963 anja.smits@neuro.gu.se
Stibrant Sunnerhagen, Katharina Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-342 1000 ks.sunnerhagen@neuro.gu.se
Tatlisumak, Turgut Professor/​överläkare 031-342 2418 turgut.tatlisumak@neuro.gu.se
Zetterberg, Madeleine Professor/​överläkare 031-343 3255 madeleine.zetterberg@gu.se
Servello, Jonathan Projektassistent jonathan.servello@neuro.gu.se
Åhrén, Gunilla Projektledare gunilla.ahren@gu.se
Esbjörnsson, Eva Psykolog, Sambandet mellan funktion och aktivitet dvs hjärnans funktion med avseende på beteende utv... 031-342 2333 eva.esbjornsson@gu.se
Malmgren, Kristina Seniorforskare 031-342 2763 kristina.malmgren@neuro.gu.se
Rönnbäck, Lars Seniorforskare lars.ronnback@neuro.gu.se
Andersen, Oluf Tidigare adjungerad professor 031-342 9066 oluf.andersen@neuro.gu.se
Frisén, Lars Tidigare adjungerad professor lars.frisen@neuro.gu.se
Schneiderman, Justin Universitetslektor justin.schneiderman@neuro.gu.se
Andersson Grönlund, Marita Universitetslektor, adjungerad 031-343 4720 marita.gronlund@neuro.gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Ayala, Marcelo Universitetslektor, adjungerad marcelo.ayala@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Universitetslektor, adjungerad hanna.persson@neuro.gu.se
Skoglund, Thomas Universitetslektor, adjungerad thomas.skoglund@gu.se
Sterner, Bertil Universitetslektor, adjungerad bertil.sterner@gu.se
Tullberg, Mats Universitetslektor, adjungerad mats.tullberg@neuro.gu.se
Jood, Katarina Universitetslektor/​överläkare 031-342 9052 katarina.jood@gu.se

Visar 101 - 128 av 128

Visar 41 - 50 av 2799

2019

Deciphering the causes of nontraumatic intracerebral hemorrhage.
Turgut Tatlisumak, Rafael H Llinas, Joan Martí-Fàbregas, David J Seiffge
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Early recurrence in paroxysmal versus sustained atrial fibrillation in patients with acute ischaemic stroke.
Maurizio Paciaroni, Filippo Angelini, Giancarlo Agnelli, Georgios Tsivgoulis, Karen L Furie et al.
European stroke journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Validation of a clinical-genetics score to predict hemorrhagic transformations after rtPA.
Caty Carrera, Natalia Cullell, Nuria Torres-Águila, Elena Muiño, Alejandro Bustamante et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A tool to identify patients with embolic stroke of undetermined source at high recurrence risk.
George Ntaios, Georgios Georgiopoulos, Kalliopi Perlepe, Gaia Sirimarco, Davide Strambo et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 2799

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/klinisk-neurovetenskap/om-sektionen/?publicationPageNumber=5&selectedTab=3&pageNumber=3&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Fklinisk-neurovetenskap%2Fom-sektionen%2F%3FpageNumber%3D3%26selectedTab%3D2%26print%3Dtrue%26sortBy%3DemploymentPosition%2ClastName%2CfirstName&sortBy=employmentPosition,lastName,firstName
Utskriftsdatum: 2020-02-18