Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

A beta deposition is associated with increases in soluble and phosphorylated tau that precede a positive Tau PET in Alzheimer's disease
N. Mattsson-Carlgren, E. Andersson, S. Janelidze, R. Ossenkoppele, P. Insel et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ocular findings and growth in 5-year-old preterm children born to mothers with preeclampsia
Alexandra Lind, Jovanna Dahlgren, Amanda Moran, Kerstin Allvin, Lina H. Raffa et al.
Acta Ophthalmologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Olle Höök Lectureship 2019: The changing world of stroke rehabilitation.
Katharina S Sunnerhagen
Journal of rehabilitation medicine, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

A 7-channel high-Tc SQUID-based on-scalp MEG system
Christoph Pfeiffer, Silvia Ruffieux, Lars Jönsson, Maxim Chukharkin, Alexei Kalabukhov et al.
IEEE Transactions on Biomedical Engineering, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Blood neurofilament light levels segregate treatment effects in multiple sclerosis
Bénédicte Delcoigne, Ali Manouchehrinia, Christian Barro, Pascal Benkert, Zuzanna Michalak et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 122

Namn Titel Telefon E-post
Grimby, Gunnar Professor emeritus, Med.dr.1962. C:a 240 originalartiklar, särskilt inom muskelfunktion, polio och a... 031-342 2801 gunnar.grimby@rehab.gu.se
Wallin, Gunnar Professor emeritus, Sympatiska nervsystemets fysiologi och. Patofysiologi 031-342 2688 gunnar.wallin@gu.se
Persson, Hanna Universitetslektor, adjungerad hanna.persson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Forskare, Doktor 031-342 3267 hanna.persson@neuro.gu.se
C:Son Silander, Hans Oavlönad docent, Neurokirurgi. Barn, funktionella och neurovaskulära tillstånd 031-342 1000 hans.cson.silander@gu.se
Farman, Helen Postdoktor 031-343 1124 helen.farman@gu.se
Selander, Helena Forskare 031-750 2621 helena.selander@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Lycke, Jan Professor, adjungerad 031-342 9047 jan.lycke@gu.se
Gyllén, Jenny Doktorand, leg ssk, doktorand 031-343 3257 jenny.gyllen@gu.se
Nyberg, Jenny Forskare, Doktor i neurovetenskap jenny.nyberg@neuro.gu.se
Bjellvi, Johan Forskare 031-342 1000 johan.bjellvi@vgregion.se
Ljungqvist, Johan Läkare johan.ljungqvist@gu.se
Sjöstrand, Johan Professor emeritus 031-3433254 johan.sjostrand@gu.se
Zelano, Johan Forskare johan.zelano@neuro.gu.se
Jonsson Eskelin, John Doktorand john.jonsson.eskelin@gu.se
Servello, Jonathan Projektassistent jonathan.servello@neuro.gu.se
Nilsson, Josefin Läkare, Docent 031-342 7186 josefin.nilsson@neuro.gu.se
Adelöf, Julia Doktorand 031-776 2948 julia.adelof@gu.se
Schneiderman, Justin Universitetslektor justin.schneiderman@neuro.gu.se
Sundelin, Karin Forskare, Specialistläkare. Oftalmologi 031-3433242 karin.sundelin@gu.se
Jakobsson, Karl-Erik Oavlönad docent, Neurokirurgi 031-342 1812 karl-erik.jakobsson@gu.se
Jood, Katarina Universitetslektor/​överläkare 031-342 9052 katarina.jood@gu.se
Strömland, Kerstin Forskare, Forskare i pediatrisk oftalmologi 031-343 5773 kerstin.stromland@gu.se
Malmgren, Kristina Seniorforskare 031-342 2763 kristina.malmgren@neuro.gu.se
Stibrant Sunnerhagen, Katharina Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-342 1000 ks.sunnerhagen@neuro.gu.se
Frisén, Lars Professor, Adjungerad lars.frisen@neuro.gu.se
Rosengren, Lars Professor, adjungerad lars.rosengren@neuro.gu.se
Havstam Johansson, Lena Doktorand 031-343 3257 lena.havstam.johansson@gu.se
Rafsten, Lena Doktorand, Leg fysioterapeut, specialist i neurologi, MSc 031-342 2391 lena.rafsten@vgregion.se
Persson, Lennart I Oavlönad docent, Docent. Med.Dr. Neurologi. lennart.persson@gu.se
Holmegaard, Lukas Doktorand/​Projektassistent, Leg. läkare, Civ.ingejör, Doktorand 031-342 9056 lukas.holmegaard@neuro.gu.se
Zetterberg, Madeleine Professor/​överläkare 031-343 3255 madeleine.zetterberg@gu.se
Nordin, Magnus Oavlönad docent 031-342 4860 magnus.nordin@gu.se
Reinholdsson, Malin Doktorand, Leg Fysioterapeut, Master i Fysioterapi malin.reinholdsson@gu.se
Pekna, Marcela Professor, MD, DrMedSc 031-786 3581 marcela.pekna@medkem.gu.se
Ayala, Marcelo Universitetslektor, adjungerad marcelo.ayala@gu.se
Alt Murphy, Margit Forskare 031-342 3267 margit.alt-murphy@neuro.gu.se
Carlsson, Maria Forskare maria.carlsson@psychiat.gu.se
Nilsson, Marie Forskare 031-741 1795 marie.nilsson@psychiat.gu.se
Andersson Grönlund, Marita Universitetslektor, adjungerad 031-343 4720 marita.gronlund@neuro.gu.se
J:Son Högfeldt, Mats Doktorand, Specialist i neurokirurgi. Forskningsprojekt kring intrakraniella cystor. Doktorand 031-342 1000 mats.json.hogfeldt@gu.se
Tullberg, Mats Universitetslektor, adjungerad mats.tullberg@neuro.gu.se
Linde, Mattias Oavlönad docent, Migrän och annan huvudvärk +47 2575318 mattias.linde@gu.se
Edsbagge, Mikael Forskarstuderande, Specialistläkare i neurologi. Doktorand. 031-342 1582 mikael.edsbagge@gu.se
Elam, Mikael Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst mikael.elam@neuro.gu.se
Pekny, Milos Professor, MD, DrMedSc 031-786 3269 milos.pekny@neuro.gu.se
Hussain, Netha Doktorand netha.hussain@gu.se
Näslund, Olivia Amanuens olivia.naslund@gu.se
Andersen, Oluf Professor, Adjungerad 031-342 9066 oluf.andersen@neuro.gu.se

Visar 51 - 100 av 122

Visar 31 - 40 av 2852

2020

Perioperative fatigue in patients with diffuse glioma.
Stine Schei, Ole Solheim, Asgeir Store Jakola, Lisa Millgård Sagberg
Journal of neuro-oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anaemia at admission is associated with poor clinical outcome in cerebral venous thrombosis
S. M. Silvis, E. Reinstra, S. Hiltunen, Erik Lindgren, M. R. Heldner et al.
European Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Walking through life with cerebral palsy: reflections on daily walking by adults with cerebral palsy
B. E. Gjesdal, R. Jahnsen, P. Morgan, Arve Opheim, S. Maeland
International Journal of Qualitative Studies on Health and Well-being, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How technology is driving the landscape of epilepsy surgery
C. Dorfer, Bertil Rydenhag, G. Baltuch, V. Buch, J. Blount et al.
Epilepsia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Timing of high-efficacy therapy for multiple sclerosis: a retrospective observational cohort study.
Anna He, Bernd Merkel, James William L Brown, Lana Zhovits Ryerson, Ilya Kister et al.
The Lancet. Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Leptin levels are associated with multiple sclerosis risk
M. Bistrom, J. Hultdin, Oluf Andersen, L. Alonso-Magdalena, Daniel Jons et al.
Multiple Sclerosis Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evidence of Construct Validity for the Modified Mental Fatigue Scale When Used in Persons with Cerebral Palsy
Lena Bergqvist, Ann-Marie Öhrvall, Lars Rönnbäck, Birgitta Johansson, Kate Himmelmann et al.
Developmental Neurorehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Survival in treated idiopathic normal pressure hydrocephalus
Kerstin Andrén, Carsten Wikkelsö, N. Sundstrom, H. Israelsson, Simon Agerskov et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Detailed phenotyping of posterior vs. anterior circulation ischemic stroke: a multi-center MRI study
P. Frid, M. Drake, A. K. Giese, J. Wasselius, M. D. Schirmer et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 2852

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/klinisk-neurovetenskap/om-sektionen/?publicationPageNumber=4&selectedTab=3&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Fklinisk-neurovetenskap%2Fom-sektionen%2F%3Fprint%3Dtrue%26publicationPageNumber%3D1%26selectedTab%3D3%26pageNumber%3D2%26sortBy%3Demail%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fneurophys.gu.se%252Fsektioner%252Fklinisk-neurovetenskap%252Fom-sektionen%252F%253FsortBy%253DemploymentPosition%252ClastName%252CfirstName%2526selectedTab%253D2&pageNumber=2&sortBy=email
Utskriftsdatum: 2020-05-30