Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Additive effect of contrast and velocity suggests the role of strong excitatory drive in suppression of visual gamma response
Elena V Orekhova, Andrey O. Prokofyev, Anastasia Yu Nikolaeva, Justin F. Schneiderman, Tatiana A. Stroganova
PLoS ONE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spatial suppression in visual motion perception is driven by inhibition: Evidence from MEG gamma oscillations
Elena V Orekhova, Ekaterina N. Rostovtseva, Viktoriya O. Manyukhina, Andrey O. Prokofiev, Tatiana S. Obukhova et al.
NeuroImage, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Detailed phenotyping of posterior vs. anterior circulation ischemic stroke: a multi-center MRI study
P. Frid, M. Drake, A. K. Giese, J. Wasselius, M. D. Schirmer et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Easily Conducted Tests During the First Week Post-stroke Can Aid the Prediction of Arm Functioning at 6 Months.
Emma Ghaziani, Christian Couppé, Volkert Siersma, Hanne Christensen, S Peter Magnusson et al.
Frontiers in neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cancer-Associated Ischemic Stroke.
Nicolas Martinez-Majander, Turgut Tatlisumak
Acta neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does preoperative health-related quality of life predict survival in high-grade glioma patients? - a prospective study.
Lisa Marie Haraldseide, Asgeir Store Jakola, Ole Solheim, Lisa Millgård Sagberg
British journal of neurosurgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The cost utility of pitolisant as narcolepsy treatment
Kristian Bolin, P. A. Niska, Laura Pirhonen, Pontus Wasling
Acta Neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 123

Namn Titel Telefon E-post
Stenevi, Ulf Professor emeritus 031-343 3251
Pohl, Petra Forskare
Corell, Alba Doktorand
Stokowska Cisowska, Anna Forskare, DrMedSci neuroimmunologi, neuroanatomi, bildanalys, statistik 031-786 3473
Flodin, Sara Doktorand
Rydén, Isabelle Doktorand, Klinisk neuropsykolog 031-342 1145
Hallén, Tobias Doktorand 031-343 9801 tobias.hallen@vgregion.se
Dahlbom, Kathe Doktorand/​Projektassistent, Doktorand 019-6023836 45ydfb@gu.se
Viktorisson, Adam Doktorand adam.viktorisson@gu.se
Pivodic, Aldina Doktorand, MSc in Mathematics aldina.pivodic@stat-grp.se
Lind, Alexandra Amanuens alexandra.lind@gu.se
Hedström, Anders Läkare, Cerebral neurofysiologi. Forskare/​överläkare 031-342 1586 anders.hedstrom@gu.se
Nilsson, Anders Forskare anders.k.nilsson@gu.se
Sjöström, Anders Oavlönad docent 031-343 4720 anders.sjostrom@gu.se
Pozo Rodrigálvarez, Andrea Forskare 031-786 3147 andrea.pozo-rodrigalvarez@gu.se
Smits, Anja Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-342 3963 anja.smits@neuro.gu.se
Brederlau, Anke Läkare 031-786 6593 anke.brederlau@anatcell.gu.se
Hellström, Ann Professor/​överläkare 031-343 4720 ann.hellstrom@medfak.gu.se
Nordberg, Ann Doktorand 031-786 6576 ann.nordberg@neuro.gu.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
Petersen, Anne Forskare, PhD, leg. Biomedicinsk analytiker. Oftalmologi, katarakt, lins, cellbiologi, cellodling, p... 031-786 3394 anne.petersen@gu.se
Opheim, Arve Forskare 031-342 1000 arve.opheim@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Nordin, Åsa Doktorand 031-342 2391 asa.nordin@neuro.gu.se
Rydenhag, Bertil Professor/​överläkare 031-342 9525 bertil.rydenhag@gu.se
Sterner, Bertil Universitetslektor, adjungerad bertil.sterner@gu.se
Johansson, Birgitta Oavlönad docent, Specialist i neuropsykologi 031-342 5021 birgitta.johansson@neuro.gu.se
Holmberg, Björn Läkare 031-342 1000 bjorn.holmberg@gu.se
Persson, Carina U Forskare, Docent, Överfysioterapeut, FoUUI-ledare 031-342 4141 carina.persson@neuro.gu.se
Pfeiffer Mosesson, Carola Forskningssjuksköterska carola.pfeiffer-mosesson@gu.se
Wikkelsö, Carsten Professor emeritus 031-343 3458 carsten.wikkelso@neuro.gu.se
Zhu, Changlian Forskare 031-786 3339 changlian.zhu@neuro.gu.se
Blomstrand, Christian Professor emeritus 031-342 1400 christian.blomstrand@neuro.gu.se
Lindberg, Christopher Oavlönad docent, Neuromuskulära sjukdomar. Myasthenia gravis. Myosit. Neurologi 031-342 1000 christopher.lindberg@gu.se
Levi, Christopher Royce Professor, gäst christopher.royce.levi@gu.se
Malmeström, Clas Läkare, Specialistläkare i neurologi. 031-342 1000 clas.malmestrom@gu.se
Buvarp, Dongni Forskare dongni.buvarp@gu.se
Orekhova, Elena Forskare elena.orekhova@neuro.gu.se
Hammarén, Elisabet Forskare, Doktor 031-342 6934 elisabet.hammaren@gu.se
Brodin, Elisabeth 031-342 2391 elisabeth.brodin@neuro.gu.se
Hansson Rönnbäck, Elisabeth Professor, Neurobiologisk forskning på hjärnans astrogliaceller avseende volymmätningar, Ca2+ excita... 031-786 3363 elisabeth.hansson@gu.se
Eriksson, Emelie Kommunikatör, Examinerad språkkonsult i svenska emelie.j.eriksson@vgregion.se
Kjörk, Emma Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS 031-342 2391 emma.kjork@neuro.gu.se
Lindgren, Erik Doktorand erik.lindgren@neuro.gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Esbjörnsson, Eva Psykolog, Sambandet mellan funktion och aktivitet dvs hjärnans funktion med avseende på beteende utv... 031-342 2333 eva.esbjornsson@gu.se
Kuhn, Hans-Georg Professor 031-786 3435 hans-georg.kuhn@gu.se
Åhrén, Gunilla Projektledare gunilla.ahren@gu.se
Forsberg Wärleby, Gunilla Forskare, Leg. arbetsterapeut. Med. dr. Forskningsområde: Anhöriga till strokedrabbade - Vardagslivs... 031-342 4938 gunilla.forsberg@fhs.gu.se

Visar 1 - 50 av 123

Visar 21 - 30 av 2820

2020

Socioeconomic outcome and access to care in adults with epilepsy in Sweden: a nationwide cohort study.
Klara Andersson, Anneli Ozanne, Anna Edelvik, John Chaplin, Kristian Bolin et al.
Seizure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prognostic impact of epilepsy in multiple sclerosis
Zamzam Mahamud, J. Burman, Johan Zelano
Multiple Sclerosis and Related Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Return to work after stroke: A Swedish nationwide registry-based study.
Emma Westerlind, Hanna C Persson, Marie Eriksson, Bo Norrving, Katharina S Sunnerhagen
Acta neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nestin affects fusion pore dynamics in mouse astrocytes.
Eva Lasič, Saša Trkov Bobnar, Ulrika Wilhelmsson, Yolanda de Pablo, Milos Pekny et al.
Acta physiologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Enlarged Training Dataset by Pairwise GANs for Molecular-Based Brain Tumor Classification
Chenjie Ge, Irene Yu-Hua Gu, Asgeir Store Jakola, Jie Yang
IEEE Access, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 21 - 30 av 2820

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?