Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Predictive MS risk factors and axonal disintegration
Oluf Andersen, Massimo Filippi
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Advancements in predicting outcomes in patients with glioma: a surgical perspective.
Asgeir Store Jakola, Lisa Millgård Sagberg, Sasha Gulati, Ole Solheim
Expert review of anticancer therapy, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Quality of life outcomes in meningioma surgery.
Ole Solheim, Asgeir Store Jakola
Handbook of clinical neurology, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

EEG in fitness to drive evaluations in people with epilepsy - Considerable variations across Europe
R. Markhus, O. Henning, E. Molteberg, H. Hecimovic, A. Ujvari et al.
Seizure-European Journal of Epilepsy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Executive Dysfunction Related to Binge Drinking in Ischemic Stroke
S. P. K. Laari, T. V. Kauranen, K. E. A. Turunen, S. M. Mustanoja, Turgut Tatlisumak et al.
Cognitive and Behavioral Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ophthalmological findings in fetal alcohol spectrum disorders - a cohort study from childhood to adulthood.
Emelie Gyllencreutz, Eva Aring, Valdemar Landgren, Leif Svensson, Magnus Landgren et al.
American journal of ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Platelet-rich emboli are associated with von Willebrand factor levels and have poorer revascularization outcomes.
Andrew Douglas, Seán Fitzgerald, Oana Madalina Mereuta, Rosanna Rossi, Sean O'Leary et al.
Journal of neurointerventional surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-acting FGF21 inhibits retinal vascular leakage in in vivo and in vitro models
Y. Tomita, Z. Fu, Z. Wang, B. Cakir, S. S. Cho et al.
International Journal of Molecular Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Accuracy and complication rates of external ventricular drain placement with twist drill and bolt system versus standard trephine and tunnelation: a retrospective population-based study.
Nadia Mansoor, Mattis A Madsbu, Nina M Mansoor, Andreas N Trønnes, Oddrun A Fredriksli et al.
Acta neurochirurgica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 115

Namn Titel Telefon E-post
Abzhandadze, Tamar Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS tamar.abzhandadze@gu.se
Adelöf, Julia Doktorand 031-776 2948 julia.adelof@gu.se
Alt Murphy, Margit Forskare 031-342 3267 margit.alt-murphy@neuro.gu.se
Andersen, Oluf Professor, Adjungerad 031-342 9066 oluf.andersen@neuro.gu.se
Andersson Grönlund, Marita Universitetslektor, adjungerad 031-343 4720 marita.gronlund@neuro.gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Ayala, Marcelo Universitetslektor, adjungerad marcelo.ayala@gu.se
Bjellvi, Johan Forskare 031-342 1000 johan.bjellvi@vgregion.se
Blomstrand, Christian Professor emeritus 031-342 1400 christian.blomstrand@neuro.gu.se
Brederlau, Anke Läkare 031-786 6593 anke.brederlau@anatcell.gu.se
Brodin, Elisabeth 031-342 2391 elisabeth.brodin@neuro.gu.se
Buvarp, Dongni Forskare dongni.buvarp@gu.se
C:Son Silander, Hans Oavlönad docent, Neurokirurgi. Barn, funktionella och neurovaskulära tillstånd 031-342 1000 hans.cson.silander@gu.se
Carlsson, Maria Forskare maria.carlsson@psychiat.gu.se
Constantinescu, Radu Läkare radu.constantinescu@gu.se
Corell, Alba Doktorand
Dahlbom, Kathe Doktorand/​Projektassistent, Doktorand 019-6023836 45ydfb@gu.se
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Edsbagge, Mikael Forskarstuderande, Specialistläkare i neurologi. Doktorand. 031-342 1582 mikael.edsbagge@gu.se
Elam, Mikael Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst mikael.elam@neuro.gu.se
Eriksson, Emelie Kommunikatör, Examinerad språkkonsult i svenska emelie.j.eriksson@vgregion.se
Esbjörnsson, Eva Psykolog, Sambandet mellan funktion och aktivitet dvs hjärnans funktion med avseende på beteende utv... 031-342 2333 eva.esbjornsson@gu.se
Farman, Helen Postdoktor 031-343 1124 helen.farman@gu.se
Ferreyra Vega, Sandra Doktorand sandra.ferreyra.vega@gu.se
Flodin, Sara Doktorand
Forsberg Wärleby, Gunilla Forskare, Leg. arbetsterapeut. Med. dr. Forskningsområde: Anhöriga till strokedrabbade - Vardagslivs... 031-342 4938 gunilla.forsberg@fhs.gu.se
Frisén, Lars Professor, Adjungerad lars.frisen@neuro.gu.se
Grimby, Gunnar Professor emeritus, Med.dr.1962. C:a 240 originalartiklar, särskilt inom muskelfunktion, polio och a... 031-342 2801 gunnar.grimby@rehab.gu.se
Gudmundsdottir, Thordis Forskarstuderande, Läkare, doktorand 031-342 1000 thordis.gudmundsdottir@gu.se
Gyllén, Jenny Doktorand, leg ssk, doktorand 031-343 3257 jenny.gyllen@gu.se
Gómez Vecchio, Tomás Forskningsassistent tomas.gomez.vecchio@gu.se
Haghighi, Sara Forskare 031-342 1000 sara.haghighi@gu.se
Hallén, Tobias Doktorand 031-343 9801 tobias.hallen@vgregion.se
Hammarén, Elisabet Forskare, Doktor 031-342 6934 elisabet.hammaren@gu.se
Hansson Rönnbäck, Elisabeth Professor, Neurobiologisk forskning på hjärnans astrogliaceller avseende volymmätningar, Ca2+ excita... 031-786 3363 elisabeth.hansson@gu.se
Havstam Johansson, Lena Doktorand 031-343 3257 lena.havstam.johansson@gu.se
Hedström, Anders Läkare, Cerebral neurofysiologi. Forskare/​överläkare 031-342 1586 anders.hedstrom@gu.se
Hellström, Ann Professor/​överläkare 031-343 4720 ann.hellstrom@medfak.gu.se
Holmberg, Björn Läkare 031-342 1000 bjorn.holmberg@gu.se
Holmegaard, Lukas Doktorand/​Projektassistent, Leg. läkare, Civ.ingejör, Doktorand 031-342 9056 lukas.holmegaard@neuro.gu.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
J:Son Högfeldt, Mats Doktorand, Specialist i neurokirurgi. Forskningsprojekt kring intrakraniella cystor. Doktorand 031-342 1000 mats.json.hogfeldt@gu.se
Jakobsson, Karl-Erik Oavlönad docent, Neurokirurgi 031-342 1812 karl-erik.jakobsson@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Johansson, Birgitta Oavlönad docent, Specialist i neuropsykologi 031-342 5021 birgitta.johansson@neuro.gu.se
Jonsson Eskelin, John Doktorand john.jonsson.eskelin@gu.se
Jood, Katarina Universitetslektor/​överläkare 031-342 9052 katarina.jood@gu.se
Karlsson, Tomas Forskningsingenjör 1.e 031-342 3998 tomas.karlsson@mednet.gu.se
Kjörk, Emma Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS 031-342 2391 emma.kjork@neuro.gu.se
Klevebro, Susanna Forskare, 2018: PhD, Karolinska Institutet 2009: Licence to Practice 2007: MD, Karolinska Institutet susanna.klevebro@gu.se

Visar 1 - 50 av 115

Visar 2841 - 2850 av 2865

2006

Principal aspects on outcome in stroke rehabilitation.
Katharina Stibrant Sunnerhagen
Evidence for stroke rehabilitation-bridging into the future, Göteborg 2006., Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Vascular adrenergic responsiveness is inversely related to tonic activity of sympathetic vasoconstrictor nerves in humans
Nisha Charkoudian, M.J. Joyner, L.A. Sokolnicki, C.P. Johnson, J.H. Eisenach et al.
Journal of Physiology -LONDON, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Homocysteine and cognition - No longer a hypothesis?
A McCaddon, Björn Regland
Medical Hypotheses, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The metabolism of C-14-glucose by neurons and astrocytes in brain subregions following focal cerebral ischemia in rats
Anna E Thoren, Stephen C. Helps, Michael Nilsson, Neil R. Sims
JOURNAL OF NEUROCHEMISTRY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Immunohistochemical staining of post-mortem adult human brain sections
Henry J. Waldvogel, Maurice A Curtis, Kristin Baer, Mark I. Rees, Richard L.M. Faull
Nature Protocols, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Failure of transdifferentiation of adult hematopoetic stem cells into neurons
Laurent Roybon, Fredrik Asztely, a Fossum, S.E. Jacobsen, Patrick Brundin et al.
Stem cell, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Speech in children with an isolated cleft palate: A longitudinal perspective.
Christina Persson, Anette Lohmander, Anna Elander
The Cleft palate-craniofacial journal : official publication of the American Cleft Palate-Craniofacial Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Do Common Stroke Symptoms Bias the Assessment of Depression?
Thomas Lindén, Christian Blomstrand, Ingmar Skoog
6th World Stroke Congress, Cape Town 2006, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

A multicentre, retrospective study of resource utilization and costs associated with glaucoma management in France and Sweden.
Bertil Lindblom, Jean-Philippe Nordmann, Eric Sellem, Enping Chen, R Gold et al.
Acta ophthalmologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hepatic stellate cells express synemin, a protein bridging intermediate filaments to focal adhesions.
N Uyama, L Zhao, E Van Rossen, Y Hirako, H Reynaert et al.
Gut, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2841 - 2850 av 2865

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/klinisk-neurovetenskap/om-sektionen/?publicationPageNumber=285&selectedTab=3&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Fklinisk-neurovetenskap%2Fom-sektionen%2F%3Fprint%3Dtrue&recipientName=Katinka+Almr%E9n&encodedEmail=a2F0aW5rYS5hbG1yZW5AbmV1cm8uZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-07-06