Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

A beta deposition is associated with increases in soluble and phosphorylated tau that precede a positive Tau PET in Alzheimer's disease
N. Mattsson-Carlgren, E. Andersson, S. Janelidze, R. Ossenkoppele, P. Insel et al.
Science Advances, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ocular findings and growth in 5-year-old preterm children born to mothers with preeclampsia
Alexandra Lind, Jovanna Dahlgren, Amanda Moran, Kerstin Allvin, Lina H. Raffa et al.
Acta Ophthalmologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Olle Höök Lectureship 2019: The changing world of stroke rehabilitation.
Katharina S Sunnerhagen
Journal of rehabilitation medicine, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

A 7-channel high-Tc SQUID-based on-scalp MEG system
Christoph Pfeiffer, Silvia Ruffieux, Lars Jönsson, Maxim Chukharkin, Alexei Kalabukhov et al.
IEEE Transactions on Biomedical Engineering, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Blood neurofilament light levels segregate treatment effects in multiple sclerosis
Bénédicte Delcoigne, Ali Manouchehrinia, Christian Barro, Pascal Benkert, Zuzanna Michalak et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 122

Namn Titel Telefon E-post
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Carlsson, Maria Forskare maria.carlsson@psychiat.gu.se
Pfeiffer Mosesson, Carola Forskningssjuksköterska carola.pfeiffer-mosesson@gu.se
Levi, Christopher Royce Professor, gäst christopher.royce.levi@gu.se
Schneiderman, Justin Universitetslektor justin.schneiderman@neuro.gu.se
Rosengren, Lars Professor, adjungerad lars.rosengren@neuro.gu.se
Sterner, Bertil Universitetslektor, adjungerad bertil.sterner@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Skau, Simon Doktorand/​projektassistent simon.skau@gu.se
Nilsson, Anders Forskare anders.k.nilsson@gu.se
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se
Hussain, Netha Doktorand netha.hussain@gu.se
Xu, Yiran Forskare bitr yiran.xu@gu.se
Tullberg, Mats Universitetslektor, adjungerad mats.tullberg@neuro.gu.se
Åhrén, Gunilla Projektledare gunilla.ahren@gu.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Universitetslektor, adjungerad hanna.persson@neuro.gu.se
Ferreyra Vega, Sandra Doktorand sandra.ferreyra.vega@gu.se
Jonsson Eskelin, John Doktorand john.jonsson.eskelin@gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Skoglund, Thomas Universitetslektor, adjungerad thomas.skoglund@gu.se
Elam, Mikael Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst mikael.elam@neuro.gu.se
Gómez Vecchio, Tomás Forskningsassistent tomas.gomez.vecchio@gu.se
Servello, Jonathan Projektassistent jonathan.servello@neuro.gu.se
Orekhova, Elena Forskare elena.orekhova@neuro.gu.se
Pivodic, Aldina Doktorand, MSc in Mathematics aldina.pivodic@gu.se
Viktorisson, Adam Doktorand adam.viktorisson@gu.se
Näslund, Olivia Amanuens olivia.naslund@gu.se
Buvarp, Dongni Forskare dongni.buvarp@gu.se
Klevebro, Susanna Forskare, 2018: PhD, Karolinska Institutet 2009: Licence to Practice 2007: MD, Karolinska Institutet susanna.klevebro@gu.se
Lind, Alexandra Amanuens alexandra.lind@gu.se
Ayala, Marcelo Universitetslektor, adjungerad marcelo.ayala@gu.se
Eriksson, Emelie Kommunikatör, Examinerad språkkonsult i svenska emelie.j.eriksson@vgregion.se
Frisén, Lars Professor, Adjungerad lars.frisen@neuro.gu.se
Persson, Lennart I Oavlönad docent, Docent. Med.Dr. Neurologi. lennart.persson@gu.se
Constantinescu, Radu Läkare radu.constantinescu@gu.se
Ljungqvist, Johan Läkare johan.ljungqvist@gu.se
Pohl, Petra Forskare
Skoglund, Thomas Läkare thomas.skoglund@vgregion.se
Nyberg, Jenny Forskare, Doktor i neurovetenskap jenny.nyberg@neuro.gu.se
Abzhandadze, Tamar Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS tamar.abzhandadze@gu.se
Lindgren, Erik Doktorand erik.lindgren@neuro.gu.se
Popovic, Zoran Forskningsingenjör zoran.popovic@gu.se
Zelano, Johan Forskare johan.zelano@neuro.gu.se
Corell, Alba Doktorand
Reinholdsson, Malin Doktorand, Leg Fysioterapeut, Master i Fysioterapi malin.reinholdsson@gu.se
Flodin, Sara Doktorand
Dahlbom, Kathe Doktorand/​Projektassistent, Doktorand 019-6023836 45ydfb@gu.se

Visar 1 - 50 av 122

Visar 2801 - 2810 av 2852

2006

Kognitiva funktionsstörningar och demenssjukdom
Carsten Wikkelsö, Anders Wallin
Lärobok i Neurologi. Aquelonius SM, Fabius J (eds), Liber, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Opioid-induced regulation of gene expression in PC12 cells stably transfected with mu-opioid receptor
Parisa Zarnegar, Anders I. Persson, Yu Ming, Lars Terenius
Neuroscience Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The difficulty of appreciating slowness
Magnus Thordstein, Anders Flisberg, Nils Löfgren, Ralph Bågenholm, Kaj Lindecrantz et al.
CLINICAL NEUROPHYSIOLOGY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Detection of Bursts in the EEG of Post Asphyctic Newborns
Johan Löfhede, Nils Löfgren, Magnus Thordstein, Anders Flisberg, Ingemar Kjellmer et al.
28th Annual International Conference of the IEEE Engineering in Medicine and Biology Society, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

[Physicians and leadership in health care]
Thomas Lindén
Läkartidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2006
Artikel i övriga tidskrifter

Rehabiliteringsmedicin, teori och praktik
Jörgen Borg, Björn Gerdle, Gunnar Grimby, Katharina S Sunnerhagen
Lund, Studentlitteratur, Samlingsverk 2006
Samlingsverk

Evidence for family support
Gunilla Forsberg-Wärleby
Evidence for Stroke Rehabilitation -bridging into the future (Stroke rehab 2006). International scientific conference arranged by Journal of Rehabilitation Medicine (foundation for rehabilitation information). April 26-28 2006. Göteborg. Sverige (Invited speaker), Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

GFAP and astrocyte intermediate filaments
Milos Pekny, Ulrika Wilhelmsson
The Handbook of Neurochemistry and Molecular Neurobiology, Springer Verlag, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Visar 2801 - 2810 av 2852

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/klinisk-neurovetenskap/om-sektionen/?publicationPageNumber=281&selectedTab=3&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Fklinisk-neurovetenskap%2Fom-sektionen%2F%3FsortBy%3DphoneNumber%26selectedTab%3D2%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fneurophys.gu.se%252Fsektioner%252Fklinisk-neurovetenskap%252Fom-sektionen%252F%253FpublicationPageNumber%253D6%2526selectedTab%253D3%2526print%253Dtrue%26publicationPageNumber%3D6%26print%3Dtrue&recipientName=Katinka+Almr%E9n&encodedEmail=a2F0aW5rYS5hbG1yZW5AbmV1cm8uZ3Uuc2U&sortBy=phoneNumber&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Fklinisk-neurovetenskap%2Fom-sektionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26print%3Dtrue
Utskriftsdatum: 2020-05-31