Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Cancer-Associated Ischemic Stroke.
Nicolas Martinez-Majander, Turgut Tatlisumak
Acta neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does preoperative health-related quality of life predict survival in high-grade glioma patients? - a prospective study.
Lisa Marie Haraldseide, Asgeir Store Jakola, Ole Solheim, Lisa Millgård Sagberg
British journal of neurosurgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The cost utility of pitolisant as narcolepsy treatment
Kristian Bolin, P. A. Niska, Laura Pirhonen, Pontus Wasling
Acta Neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Acute symptomatic seizures and epilepsy after mechanical thrombectomy
Hanna Eriksson, Pia Löwhagen Hendén, Alexandros Rentzos, Fani Pujol-Calderón, Jan-Erik Karlsson et al.
Epilepsy and Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Leptin levels are associated with multiple sclerosis risk
M. Bistrom, J. Hultdin, Oluf Andersen, L. Alonso-Magdalena, Daniel Jons et al.
Multiple Sclerosis Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clinical measurements of normative subjective cyclotorsion and cyclofusion in a healthy adult population.
Sara Flodin, Tony Pansell, Agneta Rydberg, Marita Andersson Grönlund
Acta ophthalmologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Advancements in predicting outcomes in patients with glioma: a surgical perspective.
Asgeir Store Jakola, Lisa Millgård Sagberg, Sasha Gulati, Ole Solheim
Expert review of anticancer therapy, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Personer

Visar 1 - 50 av 123

Namn Titel Telefon E-post
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Carlsson, Maria Forskare maria.carlsson@psychiat.gu.se
Pfeiffer Mosesson, Carola Forskningssjuksköterska carola.pfeiffer-mosesson@gu.se
Levi, Christopher Royce Professor, gäst christopher.royce.levi@gu.se
Schneiderman, Justin Universitetslektor justin.schneiderman@neuro.gu.se
Walker, Marion Professor, gäst marion.walker@gu.se
Rosengren, Lars Professor, adjungerad lars.rosengren@neuro.gu.se
Sterner, Bertil Universitetslektor, adjungerad bertil.sterner@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Skau, Simon Doktorand simon.skau@gu.se
Nilsson, Anders Forskare anders.k.nilsson@gu.se
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se
Hussain, Netha Doktorand netha.hussain@gu.se
Xu, Yiran Forskare bitr yiran.xu@gu.se
Tullberg, Mats Universitetslektor, adjungerad mats.tullberg@neuro.gu.se
Åhrén, Gunilla Projektledare gunilla.ahren@gu.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Universitetslektor, adjungerad hanna.persson@neuro.gu.se
Ferreyra Vega, Sandra Doktorand sandra.ferreyra.vega@gu.se
Jonsson Eskelin, John Doktorand john.jonsson.eskelin@gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Skoglund, Thomas Universitetslektor, adjungerad thomas.skoglund@gu.se
Mahamud, Zamzam Doktorand zamzam.mahamud@neuro.gu.se
Elam, Mikael Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst mikael.elam@neuro.gu.se
Gómez Vecchio, Tomás Forskningsassistent tomas.gomez.vecchio@gu.se
Servello, Jonathan Projektassistent jonathan.servello@neuro.gu.se
Orekhova, Elena Forskare elena.orekhova@neuro.gu.se
Pivodic, Aldina Doktorand, MSc in Mathematics aldina.pivodic@stat-grp.se
Viktorisson, Adam Doktorand adam.viktorisson@gu.se
Näslund, Olivia Amanuens olivia.naslund@gu.se
Buvarp, Dongni Forskare dongni.buvarp@gu.se
Klevebro, Susanna Forskare, 2018: PhD, Karolinska Institutet 2009: Licence to Practice 2007: MD, Karolinska Institutet susanna.klevebro@gu.se
Lind, Alexandra Amanuens alexandra.lind@gu.se
Ayala, Marcelo Universitetslektor, adjungerad marcelo.ayala@gu.se
Eriksson, Emelie Kommunikatör, Examinerad språkkonsult i svenska emelie.j.eriksson@vgregion.se
Frisén, Lars Professor, Adjungerad lars.frisen@neuro.gu.se
Persson, Lennart I Oavlönad docent, Docent. Med.Dr. Neurologi. lennart.persson@gu.se
Constantinescu, Radu Läkare radu.constantinescu@gu.se
Ljungqvist, Johan Läkare johan.ljungqvist@gu.se
Pohl, Petra Forskare
Skoglund, Thomas Läkare thomas.skoglund@vgregion.se
Nyberg, Jenny Forskare, Doktor i neurovetenskap jenny.nyberg@neuro.gu.se
Abzhandadze, Tamar Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS tamar.abzhandadze@gu.se
Lindgren, Erik Doktorand erik.lindgren@neuro.gu.se
Popovic, Zoran Forskningsingenjör zoran.popovic@gu.se
Zelano, Johan Forskare johan.zelano@neuro.gu.se
Corell, Alba Doktorand
Reinholdsson, Malin Doktorand, Leg Fysioterapeut, Master i Fysioterapi malin.reinholdsson@gu.se

Visar 1 - 50 av 123

Visar 2771 - 2780 av 2816

2006

[Physicians and leadership in health care]
Thomas Lindén
Läkartidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2006
Artikel i övriga tidskrifter

Rehabiliteringsmedicin, teori och praktik
Jörgen Borg, Björn Gerdle, Gunnar Grimby, Katharina S Sunnerhagen
Lund, Studentlitteratur, Samlingsverk 2006
Samlingsverk

Evidence for family support
Gunilla Forsberg-Wärleby
Evidence for Stroke Rehabilitation -bridging into the future (Stroke rehab 2006). International scientific conference arranged by Journal of Rehabilitation Medicine (foundation for rehabilitation information). April 26-28 2006. Göteborg. Sverige (Invited speaker), Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

GFAP and astrocyte intermediate filaments
Milos Pekny, Ulrika Wilhelmsson
The Handbook of Neurochemistry and Molecular Neurobiology, Springer Verlag, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Hepatic stellate cells and astrocytes: similarities and differences
A Geerts, Milos Pekny
Hepatic Encephalopathy and Nitrogen Metabolism, Lancaster Publ, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Intermediate filaments in astrocytes in health and disease
Milos Pekny, Ulrika Wilhelmsson
Intermediate Filaments, Eureka Press, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Spiritual support for palliative care patients – a duty for hospital chaplains and/or health care staff?
Susann Strang, P. Strang
Supportive Palliative Cancer Care , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Spiritual care
Susann Strang
Palliative Medicine. Ed. Bruera, Higgins, Hodder Arnold, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

EEG theta rhythm in infants and preschool children.
Elena V Orekhova, T A Stroganova, I N Posikera, Mikael Elam
Clinical neurophysiology : official journal of the International Federation of Clinical Neurophysiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Interferometric measurements of dynamic changes of tear film.
Dorota H Szczesna, Jarosław Jaroński, Henryk T Kasprzak, Ulf Stenevi
Journal of biomedical optics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2771 - 2780 av 2816

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/klinisk-neurovetenskap/om-sektionen/?publicationPageNumber=278&selectedTab=3&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Fklinisk-neurovetenskap%2Fom-sektionen%2F%3FsortBy%3DphoneNumber%26selectedTab%3D2%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fneurophys.gu.se%252Fsektioner%252Fklinisk-neurovetenskap%252Fom-sektionen%252F%253FpublicationPageNumber%253D6%2526selectedTab%253D3%2526print%253Dtrue%26publicationPageNumber%3D6%26print%3Dtrue&recipientName=Katinka+Almr%E9n&encodedEmail=a2F0aW5rYS5hbG1yZW5AbmV1cm8uZ3Uuc2U&sortBy=phoneNumber&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Fklinisk-neurovetenskap%2Fom-sektionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26print%3Dtrue
Utskriftsdatum: 2020-04-07