Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Enlarged Training Dataset by Pairwise GANs for Molecular-Based Brain Tumor Classification
Chenjie Ge, Irene Yu-Hua Gu, Asgeir Store Jakola, Jie Yang
IEEE Access, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vision-related quality of life and visual function in a 70-year-old Swedish population
Lena Havstam Johansson, Dragana Skiljic, Hanna Falk Erhag, Felicia Ahlner, C. Pernheim et al.
Acta Ophthalmologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Accuracy and complication rates of external ventricular drain placement with twist drill and bolt system versus standard trephine and tunnelation: a retrospective population-based study.
Nadia Mansoor, Mattis A Madsbu, Nina M Mansoor, Andreas N Trønnes, Oddrun A Fredriksli et al.
Acta neurochirurgica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ophthalmological findings in fetal alcohol spectrum disorders - a cohort study from childhood to adulthood.
Emelie Gyllencreutz, Eva Aring, Valdemar Landgren, Leif Svensson, Magnus Landgren et al.
American journal of ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Unaltered neurocardiovascular reactions to mental stress after renal sympathetic denervation
Sebastian Völz, Linda Lundblad, Bert Andersson, Jonas Multing, Bengt Rundqvist et al.
Clinical and Experimental Hypertension, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 128

Namn Titel Telefon E-post
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Carlsson, Maria Forskare maria.carlsson@psychiat.gu.se
Pfeiffer Mosesson, Carola Forskningssjuksköterska carola.pfeiffer-mosesson@gu.se
Levi, Christopher Royce Professor, gäst christopher.royce.levi@gu.se
Schneiderman, Justin Universitetslektor justin.schneiderman@neuro.gu.se
Persson, Mikael Professor, gäst mikael.persson@chalmers.se
Olausson, Håkan Professor, gäst hakan.olausson@gu.se
Walker, Marion Professor, gäst marion.walker@gu.se
Rosengren, Lars Professor, adjungerad lars.rosengren@neuro.gu.se
Sterner, Bertil Universitetslektor, adjungerad bertil.sterner@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Skau, Simon Doktorand simon.skau@gu.se
Nilsson, Anders Forskare anders.k.nilsson@gu.se
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se
Hussain, Netha Doktorand netha.hussain@gu.se
Xu, Yiran Forskare bitr yiran.xu@gu.se
Tullberg, Mats Universitetslektor, adjungerad mats.tullberg@neuro.gu.se
Westerlind, Emma Doktorand emma.westerlind@neuro.gu.se
Åhrén, Gunilla Projektledare gunilla.ahren@gu.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Universitetslektor, adjungerad hanna.persson@neuro.gu.se
Ferreyra Vega, Sandra Doktorand sandra.ferreyra.vega@gu.se
Hernebring, Malin Forskare malin.hernebring@gu.se
Rönnbäck, Lars Seniorforskare lars.ronnback@neuro.gu.se
Jonsson Eskelin, John Doktorand john.jonsson.eskelin@gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Skoglund, Thomas Universitetslektor, adjungerad thomas.skoglund@gu.se
Mahamud, Zamzam Doktorand zamzam.mahamud@neuro.gu.se
Gómez Vecchio, Tomás Forskningsassistent tomas.gomez.vecchio@gu.se
Servello, Jonathan Projektassistent jonathan.servello@neuro.gu.se
Orekhova, Elena Forskare elena.orekhova@neuro.gu.se
Gustavsson, Martha Forskare martha.gustavsson@neuro.gu.se
Pivodic, Aldina Doktorand, MSc in Mathematics aldina.pivodic@stat-grp.se
Viktorisson, Adam Doktorand adam.viktorisson@gu.se
Näslund, Olivia Amanuens olivia.naslund@gu.se
Buvarp, Dongni Forskare dongni.johansson@gu.se
Klevebro, Susanna Forskare, 2018: PhD, Karolinska Institutet 2009: Licence to Practice 2007: MD, Karolinska Institutet susanna.klevebro@gu.se
Lind, Alexandra Amanuens alexandra.lind@gu.se
Ayala, Marcelo Universitetslektor, adjungerad marcelo.ayala@gu.se
Eriksson, Emelie Kommunikatör, Examinerad språkkonsult i svenska emelie.j.eriksson@vgregion.se
Frisén, Lars Tidigare adjungerad professor lars.frisen@neuro.gu.se
Persson, Lennart I Oavlönad docent, Docent. Med.Dr. Neurologi. lennart.persson@gu.se
Constantinescu, Radu Läkare radu.constantinescu@gu.se
Ljungqvist, Johan Läkare johan.ljungqvist@gu.se
Pohl, Petra Forskare
Skoglund, Thomas Läkare thomas.skoglund@vgregion.se
Nyberg, Jenny Forskare, Doktor i neurovetenskap jenny.nyberg@neuro.gu.se
Abzhandadze, Tamar Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS tamar.abzhandadze@gu.se

Visar 1 - 50 av 128

Visar 2771 - 2780 av 2806

2006

Incidensen av endoftalmit efter kataraktoperation har minskat. Nationell registrering hittade riskfaktorerna
Mats Lundström, Per Montan, Ulf Stenevi, William Thorburn, Gisela Wejde
Läkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Parallel changes in resting muscle sympathetic nerve activity and blood pressure in a hypertensive OSAS patient demonstrate treatment efficacy
Vincenzo Donadio, Rocco Liguori, Roberto Vetrugno, Mikael Elam, Francesca Falzone et al.
CLINICAL AUTONOMIC RESEARCH, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Laser-Doppler flowmetry reveals rapid perfusion changes in adipose tissue of lean and obese females
P. Wellhöner, D. Rolle, Peter Lönnroth, L. Strindberg, Mikael Elam et al.
AMERICAN JOURNAL OF PHYSIOLOGY-ENDOCRINOLOGY AND METABOLISM, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Posterior capsule opacification: comparisons between morphology, visual acuity and self-assessed visual function.
Karin Sundelin, M Lundström, Ulf Stenevi
Acta Ophthalmologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Five-year follow-up of posterior capsule opacification with two different silicone intraocular lenses.
Karin Sundelin, Ulf Stenevi
Acta ophthalmologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Work participation among persons with traumatic spinal cord injury and meningomyelocele
Kirsi Valtonen, Ann-Katrin Karlsson, Hannu Alaranta, Eira Viikari-Juntura
JOURNAL OF REHABILITATION MEDICINE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Satisfaction with sexual life among persons with traumatic spinal cord injury and meningomyelocele
Kirsi Valtonen, Ann-Katrin Karlsson, Agneta Siösteen, Lars-Gösta Dahlöf, Eira Viikari-Juntura
DISABILITY AND REHABILITATION, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sympathetic nerve activity and cardiac output: an integrated balace with implications for blood pressure regulation
Nisha Charkoudian, Gunnar B Wallin
Physiology News, Forskningsöversiktsartikel 2006
Forskningsöversiktsartikel

Regulation of sympathetic nerve traffic to skeletal muscle in resting humans.
Gunnar B Wallin
Clinical autonomic research : official journal of the Clinical Autonomic Research Society, Forskningsöversiktsartikel 2006
Forskningsöversiktsartikel

Visar 2771 - 2780 av 2806

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/klinisk-neurovetenskap/om-sektionen/?publicationPageNumber=278&selectedTab=3&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Fklinisk-neurovetenskap%2Fom-sektionen%2F%3FsortBy%3DphoneNumber%26selectedTab%3D2%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fneurophys.gu.se%252Fsektioner%252Fklinisk-neurovetenskap%252Fom-sektionen%252F%253FpublicationPageNumber%253D6%2526selectedTab%253D3%2526print%253Dtrue%26publicationPageNumber%3D6%26print%3Dtrue&recipientName=Katinka+Almr%E9n&encodedEmail=a2F0aW5rYS5hbG1yZW5AbmV1cm8uZ3Uuc2U&sortBy=phoneNumber&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Fklinisk-neurovetenskap%2Fom-sektionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26print%3Dtrue
Utskriftsdatum: 2020-02-22