Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Increased risk of epilepsy in patients registered in the Swedish Dementia Registry
Johan Zelano, F. Brigo, S. Garcia-Patek
European Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does preoperative health-related quality of life predict survival in high-grade glioma patients? - a prospective study.
Lisa Marie Haraldseide, Asgeir Store Jakola, Ole Solheim, Lisa Millgård Sagberg
British journal of neurosurgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individual Assignment of Adult Diffuse Gliomas into the EM/PM Molecular Subtypes Using a TaqMan Low-Density Array.
Jiuyi Li, Yang Xue, Anna Wenger, Yingyu Sun, Zheng Wang et al.
Clinical cancer research : an official journal of the American Association for Cancer Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Danish Rural Eye Study: prevalence of strabismus among 3785 Danish adults – a population-based cross-sectional study
Oscar Hultman, T. Beth Høeg, I. C. Munch, C. Ellervik, M. la Cour et al.
Acta Ophthalmologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

SELF-PERCEIVED IMPACT OF STROKE: A LONGITUDINAL COMPARISON BETWEEN ONE AND FIVE YEARS POST-STROKE
Erik Skoglund, Emma Westerlind, Hanna C Persson, Katharina S Sunnerhagen
Journal of Rehabilitation Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visual Function And Quality Of Life In A Cohort Of Swedish Children With Juvenile Idiopathic Arthritis
Rezhna Taha, Maria Papadopoulou, Madeleine Zetterberg, Solveig Oskarsdottir, Marita Andersson Grönlund
Clinical Ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 125

Namn Titel Telefon E-post
Grimby, Gunnar Professor emeritus, Med.dr.1962. C:a 240 originalartiklar, särskilt inom muskelfunktion, polio och a... 031-342 2801 gunnar.grimby@rehab.gu.se
Wallin, Gunnar Professor emeritus, Sympatiska nervsystemets fysiologi och. Patofysiologi 031-342 2688 gunnar.wallin@gu.se
Olausson, Håkan Professor, gäst hakan.olausson@gu.se
Eriksson, Hanna Doktorand hanna.eriksson@gu.se
Persson, Hanna Universitetslektor, adjungerad hanna.persson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Forskare, Doktor 031-342 3267 hanna.persson@neuro.gu.se
C:Son Silander, Hans Oavlönad docent, Neurokirurgi. Barn, funktionella och neurovaskulära tillstånd 031-342 1000 hans.cson.silander@gu.se
Selander, Helena Forskare 031-750 2621 helena.selander@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Lycke, Jan Professor, adjungerad 031-342 9047 jan.lycke@gu.se
Nyberg, Jenny Forskare, Doktor i neurovetenskap jenny.nyberg@neuro.gu.se
Bjellvi, Johan Doktorand 031-342 1000 johan.bjellvi@vgregion.se
Ljungqvist, Johan Läkare johan.ljungqvist@gu.se
Sjöstrand, Johan Professor emeritus 031-3433254 johan.sjostrand@gu.se
Zelano, Johan Forskare johan.zelano@neuro.gu.se
Jonsson Eskelin, John Doktorand john.jonsson.eskelin@gu.se
Servello, Jonathan Projektassistent jonathan.servello@neuro.gu.se
Nilsson, Josefin Läkare, Docent 031-342 7186 josefin.nilsson@neuro.gu.se
Rodriguez, Juan Doktorand juan.rodriguez@neuro.gu.se
Adelöf, Julia Doktorand 031-776 2948 julia.adelof@gu.se
Schneiderman, Justin Universitetslektor justin.schneiderman@neuro.gu.se
Sundelin, Karin Forskare, Specialistläkare. Oftalmologi 031-3433242 karin.sundelin@gu.se
Törnbom, Karin Doktorand 031-342 1000 karin.tornbom@neuro.gu.se
Jakobsson, Karl-Erik Oavlönad docent, Neurokirurgi 031-342 1812 karl-erik.jakobsson@gu.se
Jood, Katarina Universitetslektor/​överläkare 031-342 9052 katarina.jood@gu.se
Strömland, Kerstin Forskare, Forskare i pediatrisk oftalmologi 031-343 5773 kerstin.stromland@gu.se
Malmgren, Kristina Seniorforskare 031-342 2763 kristina.malmgren@neuro.gu.se
Stibrant Sunnerhagen, Katharina Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-342 1000 ks.sunnerhagen@neuro.gu.se
Frisén, Lars Tidigare adjungerad professor lars.frisen@neuro.gu.se
Rönnbäck, Lars Seniorforskare lars.ronnback@neuro.gu.se
Rosengren, Lars Professor, adjungerad lars.rosengren@neuro.gu.se
Havstam Johansson, Lena Doktorand 031-343 3257 lena.havstam.johansson@gu.se
Rafsten, Lena Doktorand, Leg fysioterapeut, specialist i neurologi, MSc 031-342 2391 lena.rafsten@vgregion.se
Persson, Lennart I Oavlönad docent, Docent. Med.Dr. Neurologi. lennart.persson@gu.se
Holmegaard, Lukas Doktorand/​projektass, Leg. läkare, Civ.ingejör, Doktorand 031-342 9056 lukas.holmegaard@neuro.gu.se
Zetterberg, Madeleine Professor/​överläkare 031-343 3255 madeleine.zetterberg@gu.se
Nordin, Magnus Oavlönad docent 031-342 4860 magnus.nordin@gu.se
Hernebring, Malin Forskare malin.hernebring@gu.se
Reinholdsson, Malin Doktorand, Leg Fysioterapeut, Master i Fysioterapi malin.reinholdsson@gu.se
Pekna, Marcela Professor, MD, DrMedSc 031-786 3581 marcela.pekna@medkem.gu.se
Alt Murphy, Margit Forskare 031-342 3267 margit.alt-murphy@neuro.gu.se
Carlsson, Maria Forskare maria.carlsson@psychiat.gu.se
Nilsson, Marie Forskare 031-741 1795 marie.nilsson@psychiat.gu.se
Walker, Marion Professor, gäst marion.walker@gu.se
Andersson Grönlund, Marita Universitetslektor, adjungerad 031-343 4720 marita.gronlund@neuro.gu.se
J:Son Högfeldt, Mats Doktorandanställning, Specialist i neurokirurgi. Forskningsprojekt kring intrakraniella cystor. Dokt... 031-342 1000 mats.json.hogfeldt@gu.se
Tullberg, Mats Universitetslektor, adjungerad mats.tullberg@neuro.gu.se
Linde, Mattias Oavlönad docent, Migrän och annan huvudvärk +47 2575318 mattias.linde@gu.se
Edsbagge, Mikael Forskarstuderande, Specialistläkare i neurologi. Doktorand. 031-342 1582 mikael.edsbagge@gu.se
Elam, Mikael Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 6414 mikael.elam@neuro.gu.se

Visar 51 - 100 av 125

Visar 2701 - 2710 av 2714

2006

Infrequent or non-response to oral sumatriptan does not predict response to other triptans--review of four trials
Carl Dahlöf
Cephalalgia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Subcutaneous sumatriptan provides symptomatic relief at any pain intensity or time during the migraine attack
Mattias Linde, Annsofie Mellberg, Carl Dahlöf
Cephalalgia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Rofecoxib in the acute treatment of migraine: a randomized controlled clinical trial
Joel Saper, Carl Dahlöf, Y. So, Peer Tfelt-Hansen, W. Malbecq et al.
Headache, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The natural course of migraine attacks. A prospective analysis of untreated attacks compared with attacks treated with a triptan
Mattias Linde, Annsofie Mellberg, Carl Dahlöf
Cephalalgia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Diaphragmatic function in advanced Duchenne muscular dystrophy
J. Beck, J. Weinberg, Carl-Hugo Hamnegård, J. Spahija, Jan Olofson et al.
Neuromuscul Disord., Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Preschool vision screening. Is it worthwhile?
Josefin Ohlsson, Johan Sjöstrand
Essentials in Ophthalmology; Paediatric Ophthalmology, Neuro-Ophthalmology, Genetics, Heidelberg, Springer-Verlag, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Complement: a novel factor in basal and ischemia-induced neurogenesis.
Yalda Rahpeymai, Max Albert Hietala, Ulrika Wilhelmsson, Andrew Fotheringham, Ioan Davies et al.
The EMBO journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Astigmatism and the Impact of Relaxing Incisions After Penetrating Keratoplasty
Margareta Claesson, WJ Armitage
Journal of Refractive Surgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Health before and after adoption from Eastern Europe
M. Landgren, Marita Andersson Grönlund, P. O. Elfstrand, J. E. Simonsson, L. Svensson et al.
Acta Paediatr, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2701 - 2710 av 2714

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?