Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Fatty acids as chemotaxonomic and ecophysiological traits in green microalgae (desmids, Zygnematophyceae, Streptophyta): A discriminant analysis approach
Marija Stamenković, Elin Steinwall, Anders K. Nilsson, Angela Wulff
Phytochemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased risk of epilepsy in patients registered in the Swedish Dementia Registry
Johan Zelano, F. Brigo, S. Garcia-Patek
European Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intrathecal Baclofen Dosage for Long-Term Treatment of Patients With Spasticity Due to Traumatic Spinal Cord Injuries or Multiple Sclerosis
Bengt Skoog, B. Hedman
Annals of Rehabilitation Medicine-Arm, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Global Outcome Assessment Life-long after stroke in young adults initiative-the GOAL initiative: study protocol and rationale of a multicentre retrospective individual patient data meta-analysis.
Merel Ekker, Mina Jacob, Myrna van Dongen, Karoliina Aarnio, Arunkar Annamalai et al.
BMJ open, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 126

Namn Titel Telefon E-post
Stenevi, Ulf Professor emeritus 031-343 3251
Pohl, Petra Forskare
Corell, Alba Doktorand
Stokowska Cisowska, Anna Forskare, DrMedSci neuroimmunologi, neuroanatomi, bildanalys, statistik 031-786 3473
Flodin, Sara Doktorand
Rydén, Isabelle Doktorand, Klinisk neuropsykolog 031-342 1145
Dahlbom, Kathe Doktorand/​projektass, Doktorand 019-6023836 45ydfb@gu.se
Viktorisson, Adam Doktorand adam.viktorisson@gu.se
Pivodic, Aldina Doktorand, MSc in Mathematics aldina.pivodic@stat-grp.se
Lind, Alexandra Amanuens alexandra.lind@gu.se
Hedström, Anders Läkare, Cerebral neurofysiologi. Forskare/​överläkare 031-342 1586 anders.hedstrom@gu.se
Nilsson, Anders Forskare anders.k.nilsson@gu.se
Sjöström, Anders Oavlönad docent 031-343 4720 anders.sjostrom@gu.se
Pozo Rodrigálvarez, Andrea Forskare 031-786 3147 andrea.pozo-rodrigalvarez@gu.se
Smits, Anja Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-342 3963 anja.smits@neuro.gu.se
Brederlau, Anke Läkare 031-786 6593 anke.brederlau@anatcell.gu.se
Hellström, Ann Professor/​överläkare 031-343 4720 ann.hellstrom@medfak.gu.se
Nordberg, Ann Doktorandanställning 031-786 6576 ann.nordberg@neuro.gu.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
Petersen, Anne Forskare, PhD, leg. Biomedicinsk analytiker. Oftalmologi, katarakt, lins, cellbiologi, cellodling, p... 031-786 3394 anne.petersen@gu.se
Opheim, Arve Forskare 031-342 1000 arve.opheim@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Nordin, Åsa Doktorand 031-342 2391 asa.nordin@neuro.gu.se
Rydenhag, Bertil Professor/​överläkare 031-342 9525 bertil.rydenhag@gu.se
Sterner, Bertil Universitetslektor, adjungerad bertil.sterner@gu.se
Johansson, Birgitta Oavlönad docent, Specialist i neuropsykologi 031-342 5021 birgitta.johansson@neuro.gu.se
Holmberg, Björn Läkare 031-342 1000 bjorn.holmberg@gu.se
Persson, Carina U Forskare, Docent, Överfysioterapeut, FoUUI-ledare 031-342 4141 carina.persson@neuro.gu.se
Pfeiffer Mosesson, Carola Forskningssjuksköterska carola.pfeiffer-mosesson@gu.se
Wikkelsö, Carsten Professor emeritus 031-343 3458 carsten.wikkelso@neuro.gu.se
Zhu, Changlian Forskare 031-786 3339 changlian.zhu@neuro.gu.se
Blomstrand, Christian Professor emeritus 031-342 1400 christian.blomstrand@neuro.gu.se
Lindberg, Christopher Oavlönad docent, Neuromuskulära sjukdomar. Myasthenia gravis. Myosit. Neurologi 031-342 1000 christopher.lindberg@gu.se
Levi, Christopher Royce Professor, gäst christopher.royce.levi@gu.se
Malmeström, Clas Läkare, Specialistläkare i neurologi. 031-342 1000 clas.malmestrom@gu.se
Orekhova, Elena Forskare elena.orekhova@neuro.gu.se
Ben-Menachem, Elinor Professor, gäst elinor.ben-menachem@gu.se
Hammarén, Elisabet Forskare, Doktor 031-342 6934 elisabet.hammaren@gu.se
Brodin, Elisabeth 031-342 2391 elisabeth.brodin@neuro.gu.se
Hansson, Elisabeth Professor, Neurobiologisk forskning på hjärnans astrogliaceller avseende volymmätningar, Ca2+ excita... 031-786 3363 elisabeth.hansson@gu.se
Kjörk, Emma Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS 031-342 2391 emma.kjork@neuro.gu.se
Westerlind, Emma Doktorand emma.westerlind@neuro.gu.se
Lindgren, Erik Doktorand erik.lindgren@neuro.gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Esbjörnsson, Eva Psykolog, Sambandet mellan funktion och aktivitet dvs hjärnans funktion med avseende på beteende utv... 031-342 2333 eva.esbjornsson@gu.se
Kuhn, Hans-Georg Professor 031-786 3435 hans-georg.kuhn@gu.se
Åhrén, Gunilla Projektledare gunilla.ahren@gu.se
Forsberg Wärleby, Gunilla Forskare, Leg. arbetsterapeut. Med. dr. Forskningsområde: Anhöriga till strokedrabbade - Vardagslivs... 031-342 4938 gunilla.forsberg@fhs.gu.se
Magnusson, Gunilla Forskare 031-3433256 gunilla.magnusson@gu.se

Visar 1 - 50 av 126

Visar 2701 - 2710 av 2759

2006

Periventricular leukomalacia and retinopathy in a term infant born to a mother with asthma
N. Hagwall, Eva Engström, Ann Hellström, Lena Jacobson
Dev Med Child Neurol, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Perceptual analysis of speech in multiple system atrophy (MSA) and progressive supranuclear palsy (PSP)
Lena Hartelius, H Gustavsson, M Åstrand, B Holmberg
Journal of Medical Speech-Language Pathology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Living with communication problems related to multiple sclerosis: A 9-year follow-up
P-A Bringfelt, Lena Hartelius, Björn Runmarker
International Journal of MS Care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Språk, tal och kommunkation samt sväljning
M. Jennische, M Blom Johansson, Lena Hartelius, P Svensson
Rehabiliteringsmedicin. Teori och praktik, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Dysarthrie de Sclerose on Plaque (dysarthria in MS)
Lena Hartelius
Les Dysarthries, Berck-sur-mer, Frankrike, SOLAL, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Could chronic pain and spread of pain sensation be induced and maintained by glial activation?
Elisabeth Hansson
Acta physiologica (Oxford, England), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A comparative study between level set and watershed segmentations for tracking stem cells in time-lapse microscopy
J Degerman, Jonas Faijerson, T Althoff, Thorleif Thorlin, T Gustavsson
Proceedings of 1st Workshop on Microscopic Image Analysis with Applications in Biology (in conjunction with MICCAI, Copenhagen), Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Kognitiva funktionsstörningar och demenssjukdom
Carsten Wikkelsö, Anders Wallin
Lärobok i Neurologi. Aquelonius SM, Fabius J (eds), Liber, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Visar 2701 - 2710 av 2759

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?