Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Circulating neurofilament light in ischemic stroke: temporal profile and outcome prediction
Annie Pedersen, Tara M Stanne, Staffan Nilsson, Sofia Klasson, Lars Rosengren et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Meta-analysis of haematoma volume, haematoma expansion and mortality in intracerebral haemorrhage associated with oral anticoagulant use
D. J. Seiffge, M. B. Goeldlin, Turgut Tatlisumak, P. Lyrer, U. Fischer et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Detailed phenotyping of posterior vs. anterior circulation ischemic stroke: a multi-center MRI study
P. Frid, M. Drake, A. K. Giese, J. Wasselius, M. D. Schirmer et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Short-term prediction of secondary progression in a sliding window: A test of a predicting algorithm in a validation cohort
Bengt Skoog, Jenny Link, Helen Tedeholm, Marco Longfils, Olle Nerman et al.
Multiple Sclerosis Journal - Experimental, Translational and Clinical, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Platelet-derived growth factor receptor α/glial fibrillary acidic protein expressing peritumoral astrocytes associate with shorter median overall survival in glioblastoma patients.
Lina Leiss, Alessandro Mega, Thomas Olsson Bontell, Monica Nistér, Anja Smits et al.
Glia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 125

Namn Titel Telefon E-post
Petersen, Anne Forskare, PhD, leg. Biomedicinsk analytiker. Oftalmologi, katarakt, lins, cellbiologi, cellodling, p... 031-786 3394 anne.petersen@gu.se
Pohl, Petra Forskare
Pozo Rodrigálvarez, Andrea Forskare 031-786 3147 andrea.pozo-rodrigalvarez@gu.se
Selander, Helena Forskare 031-750 2621 helena.selander@gu.se
Stokowska Cisowska, Anna Forskare, DrMedSci neuroimmunologi, neuroanatomi, bildanalys, statistik 031-786 3473
Strömland, Kerstin Forskare, Forskare i pediatrisk oftalmologi 031-343 5773 kerstin.stromland@gu.se
Sundelin, Karin Forskare, Specialistläkare. Oftalmologi 031-3433242 karin.sundelin@gu.se
Wilhelmsson, Ulrika Forskare 031-786 3565 ulrika.wilhelmsson@gu.se
Zelano, Johan Forskare johan.zelano@neuro.gu.se
Zhu, Changlian Forskare 031-786 3339 changlian.zhu@neuro.gu.se
Xu, Yiran Forskare bitr yiran.xu@gu.se
Edsbagge, Mikael Forskarstuderande, Specialistläkare i neurologi. Doktorand. 031-342 1582 mikael.edsbagge@gu.se
Gudmundsdottir, Thordis Forskarstuderande, Läkare, doktorand 031-342 1000 thordis.gudmundsdottir@gu.se
Gómez Vecchio, Tomás Forskningsassistent tomas.gomez.vecchio@gu.se
Popovic, Zoran Forskningsingenjör zoran.popovic@gu.se
Karlsson, Tomas Forskningsingenjör 1.e 031-342 3998 tomas.karlsson@mednet.gu.se
Pfeiffer Mosesson, Carola Forskningssjuksköterska carola.pfeiffer-mosesson@gu.se
Brederlau, Anke Läkare 031-786 6593 anke.brederlau@anatcell.gu.se
Constantinescu, Radu Läkare radu.constantinescu@gu.se
Hedström, Anders Läkare, Cerebral neurofysiologi. Forskare/​överläkare 031-342 1586 anders.hedstrom@gu.se
Holmberg, Björn Läkare 031-342 1000 bjorn.holmberg@gu.se
Ljungqvist, Johan Läkare johan.ljungqvist@gu.se
Malmeström, Clas Läkare, Specialistläkare i neurologi. 031-342 1000 clas.malmestrom@gu.se
Nilsson, Josefin Läkare, Docent 031-342 7186 josefin.nilsson@neuro.gu.se
Skoglund, Thomas Läkare thomas.skoglund@vgregion.se
C:Son Silander, Hans Oavlönad docent, Neurokirurgi. Barn, funktionella och neurovaskulära tillstånd 031-342 1000 hans.cson.silander@gu.se
Jakobsson, Karl-Erik Oavlönad docent, Neurokirurgi 031-342 1812 karl-erik.jakobsson@gu.se
Johansson, Birgitta Oavlönad docent, Specialist i neuropsykologi 031-342 5021 birgitta.johansson@neuro.gu.se
Lindberg, Christopher Oavlönad docent, Neuromuskulära sjukdomar. Myasthenia gravis. Myosit. Neurologi 031-342 1000 christopher.lindberg@gu.se
Linde, Mattias Oavlönad docent, Migrän och annan huvudvärk +47 2575318 mattias.linde@gu.se
Nordin, Magnus Oavlönad docent 031-342 4860 magnus.nordin@gu.se
Persson, Lennart I Oavlönad docent, Docent. Med.Dr. Neurologi. lennart.persson@gu.se
Sjöström, Anders Oavlönad docent 031-343 4720 anders.sjostrom@gu.se
Hansson, Elisabeth Professor, Neurobiologisk forskning på hjärnans astrogliaceller avseende volymmätningar, Ca2+ excita... 031-786 3363 elisabeth.hansson@gu.se
Kuhn, Hans-Georg Professor 031-786 3435 hans-georg.kuhn@gu.se
Pekna, Marcela Professor, MD, DrMedSc 031-786 3581 marcela.pekna@medkem.gu.se
Pekny, Milos Professor, MD, DrMedSc 031-786 3269 milos.pekny@neuro.gu.se
Blomstrand, Christian Professor emeritus 031-342 1400 christian.blomstrand@neuro.gu.se
Grimby, Gunnar Professor emeritus, Med.dr.1962. C:a 240 originalartiklar, särskilt inom muskelfunktion, polio och a... 031-342 2801 gunnar.grimby@rehab.gu.se
Sjöstrand, Johan Professor emeritus 031-3433254 johan.sjostrand@gu.se
Stenevi, Ulf Professor emeritus 031-343 3251
Wallin, Gunnar Professor emeritus, Sympatiska nervsystemets fysiologi och. Patofysiologi 031-342 2688 gunnar.wallin@gu.se
Wikkelsö, Carsten Professor emeritus 031-343 3458 carsten.wikkelso@neuro.gu.se
Lycke, Jan Professor, adjungerad 031-342 9047 jan.lycke@gu.se
Rosengren, Lars Professor, adjungerad lars.rosengren@neuro.gu.se
Ben-Menachem, Elinor Professor, gäst elinor.ben-menachem@gu.se
Levi, Christopher Royce Professor, gäst christopher.royce.levi@gu.se
Olausson, Håkan Professor, gäst hakan.olausson@gu.se
Persson, Mikael Professor, gäst mikael.persson@chalmers.se
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se

Visar 51 - 100 av 125

Visar 2641 - 2650 av 2710

2006

Continent cutaneous urinary diversion in patients with spinal cord injury.
David Pazooki, Christer Edlund, Ann-Katrin Karlsson, Christer Dahlstrand, Elisabet Lindholm et al.
Spinal cord : the official journal of the International Medical Society of Paraplegia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Donor-derived myofibroblasts in the ocular surface after allogeneic haematopoetic stem cell transplantation
D Hallberg, P Wernsted, Charles Hanson, Y Wettergren, Kristina Stenberg et al.
Acta Ophthalmologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Kinetics of endothelin-induced inhibition and glucose permeability of astrocyte gap junctions
Fredrik Blomstrand, C. Giaume
Journal of Neuroscience Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aicardi syndrome: presentation at onset in Swedish children born in 1975-2002
L. Palmer, B. Zetterlund, Anna-Lena Hård, K. Steneryd, M. Kyllerman
Neuropediatrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ophthalmological findings in a sample of Swedish children aged 4-15 years
Marita Andersson Grönlund, Susann Andersson, Eva Aring, Anna-Lena Hård, Ann Hellström
Acta Ophthalmol Scand, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2641 - 2650 av 2710

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/klinisk-neurovetenskap/om-sektionen/?publicationPageNumber=265&selectedTab=3&sortBy=employmentPosition,lastName,firstName&pageNumber=2
Utskriftsdatum: 2019-12-06