Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Deep semi-supervised learning for brain tumor classification.
Chenjie Ge, Irene Yu-Hua Gu, Asgeir Store Jakola, Jie Yang
BMC medical imaging, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exhaustion disorder and altered brain activity in frontal cortex detected with fNIRS
Simon Skau, Ingibjörg H Jonsdottir, A. S. Dahlman, Birgitta Johansson, Hans-Georg Kuhn
Stress-the International Journal on the Biology of Stress, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Complement C5 Contributes to Brain Injury After Subarachnoid Hemorrhage
B. J. van Dijk, J. C. M. Meijers, A. T. Kloek, V. L. Knaup, G. J. E. Rinkel et al.
Translational Stroke Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intensive immunosuppression followed by autologous hematopoietic stem cell transplantation for the treatment of multiple sclerosis
Jan Lycke, S. Lenhoff
Therapeutic Advances in Neurological Disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inflammation-related plasma and CSF biomarkers for sclerosis
J. Huang, M. Khademi, L. Fugger, O. Lindhe, Lenka Novakova et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

New modifications of Swedish ROP guidelines based on 10-year data from the SWEDROP register
G. Holmström, Ann Hellström, L. Gränse, M. Saric, B. Sunnqvist et al.
British Journal of Ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Domain Mapping and Deep Learning from Multiple MRI Clinical Datasets for Prediction of Molecular Subtypes in Low Grade Gliomas.
Muhaddisa Barat Ali, Irene Yu-Hua Gu, Mitchel S Berger, Johan Pallud, Derek Southwell et al.
Brain sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Safety and efficacy of fluoxetine on functional recovery after acute stroke (EFFECTS): a randomised, double-blind, placebo-controlled trial.
Erik Lundström, Eva Isaksson, Per Näsman, Per Wester, Björn Mårtensson et al.
The Lancet. Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 101 - 118 av 118

Namn Titel Telefon E-post
Haghighi, Sara Forskare 031-342 1000 sara.haghighi@gu.se
Skau, Simon Forskare, biträdande simon.skau@gu.se
Ljunggren, Sofia Doktorand, Licentiat, Lic, Leg psykolog, leg psykoterapeut, neuropsykolog 031-342 6720 sofia.ljunggren@gu.se
Sandgren, Sofia Doktorand, Specialist i neurologi och internmedicin 031-342 9076 sofia.sandgren@vgregion.se
Klevebro, Susanna Forskare, 2018: PhD, Karolinska Institutet 2009: Licence to Practice 2007: MD, Karolinska Institutet susanna.klevebro@gu.se
Abzhandadze, Tamar Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS tamar.abzhandadze@gu.se
Skoglund, Thomas Universitetslektor, adjungerad, läkare thomas.skoglund@gu.se
Gudmundsdottir, Thordis Forskarstuderande, Läkare, doktorand 031-342 1000 thordis.gudmundsdottir@gu.se
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se
Hallén, Tobias Doktorand 031-343 9801 tobias.hallen@vgregion.se
Gómez Vecchio, Tomás Forskningsassistent tomas.gomez.vecchio@gu.se
Karlsson, Tomas Forskningsingenjör 1.e 031-342 3998 tomas.karlsson@mednet.gu.se
Ulfarsson, Trandur Doktorand 031-342 4128 trandur.ulfarsson@gu.se
Tatlisumak, Turgut Professor/​överläkare 031-342 2418 turgut.tatlisumak@neuro.gu.se
Wilhelmsson, Ulrika Forskare 031-786 3565 ulrika.wilhelmsson@gu.se
Xu, Yiran Forskare bitr yiran.xu@gu.se
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Popovic, Zoran Forskningsingenjör zoran.popovic@gu.se

Visar 101 - 118 av 118

Visar 2631 - 2640 av 2881

2007

Developing "human functioning and rehabilitation research" from the comprehensive perspective
Gerold Stucki, Jan Dietrich Reinhardt, Gunnar Grimby, John Melvin
JOURNAL OF REHABILITATION MEDICINE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Organizing human functioning and rehabilitation research into distinct scientific fields. Part II: Conceptual descriptions and domains for research
Gerold Stucki, Jan D. Reinhardt, Gunnar Grimby
JOURNAL OF REHABILITATION MEDICINE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mitochondrial glutathione protects against cell death induced by oxidative and nitrative stress in astrocytes
Håkan Muyderman, Alison L. Wadey, Michael Nilsson, Neil R. Sims
JOURNAL OF NEUROCHEMISTRY, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stroke hos yngre
Katarina Jood
Vårdalinstitutets tematiska rum: Stroke-vård, omsorg och rehabilitering, Vårdalinstitutet, Övrigt 2007
Övrigt

Anisotropic enhancement of the retinal nerve fiber layer.
Lars Frisén
Neuro-Ophtalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The lazy shadow: a monocular counterpart to the Pulfrich stereo phenomenon.
Lars Frisén
The British journal of ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vård av människor med avancerad MS.
Anita Ekström, Oluf Andersen
Metodboken. Sundström P, Myr Å, Vrethem M, Walentin F (ed)., Stockholm, Svenska MS-sällskapet, Kapitel i bok 2007
Kapitel i bok

Kommunikationsstörningar hos ventilatorvårdade och/eller trakeostomerade personer
Katja Laakso
Lärobok i Logopedi, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2007
Kapitel i bok

Nedsatt läs- och ¬skrivförmåga
Behrns Ingrid
Lärobok i Logopedi, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2007
Kapitel i bok

Visar 2631 - 2640 av 2881

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?