Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Cancer-Associated Ischemic Stroke.
Nicolas Martinez-Majander, Turgut Tatlisumak
Acta neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does preoperative health-related quality of life predict survival in high-grade glioma patients? - a prospective study.
Lisa Marie Haraldseide, Asgeir Store Jakola, Ole Solheim, Lisa Millgård Sagberg
British journal of neurosurgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The cost utility of pitolisant as narcolepsy treatment
Kristian Bolin, P. A. Niska, Laura Pirhonen, Pontus Wasling
Acta Neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Acute symptomatic seizures and epilepsy after mechanical thrombectomy
Hanna Eriksson, Pia Löwhagen Hendén, Alexandros Rentzos, Fani Pujol-Calderón, Jan-Erik Karlsson et al.
Epilepsy and Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Leptin levels are associated with multiple sclerosis risk
M. Bistrom, J. Hultdin, Oluf Andersen, L. Alonso-Magdalena, Daniel Jons et al.
Multiple Sclerosis Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Clinical measurements of normative subjective cyclotorsion and cyclofusion in a healthy adult population.
Sara Flodin, Tony Pansell, Agneta Rydberg, Marita Andersson Grönlund
Acta ophthalmologica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Advancements in predicting outcomes in patients with glioma: a surgical perspective.
Asgeir Store Jakola, Lisa Millgård Sagberg, Sasha Gulati, Ole Solheim
Expert review of anticancer therapy, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Personer

Visar 1 - 50 av 123

Namn Titel Telefon E-post
Brodin, Elisabeth 031-342 2391 elisabeth.brodin@neuro.gu.se
Lind, Alexandra Amanuens alexandra.lind@gu.se
Näslund, Olivia Amanuens olivia.naslund@gu.se
Abzhandadze, Tamar Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS tamar.abzhandadze@gu.se
Adelöf, Julia Doktorand 031-776 2948 julia.adelof@gu.se
Bjellvi, Johan Doktorand 031-342 1000 johan.bjellvi@vgregion.se
Corell, Alba Doktorand
Ferreyra Vega, Sandra Doktorand sandra.ferreyra.vega@gu.se
Flodin, Sara Doktorand
Hallén, Tobias Doktorand 031-343 9801 tobias.hallen@vgregion.se
Havstam Johansson, Lena Doktorand 031-343 3257 lena.havstam.johansson@gu.se
Hussain, Netha Doktorand netha.hussain@gu.se
J:Son Högfeldt, Mats Doktorand, Specialist i neurokirurgi. Forskningsprojekt kring intrakraniella cystor. Doktorand 031-342 1000 mats.json.hogfeldt@gu.se
Jonsson Eskelin, John Doktorand john.jonsson.eskelin@gu.se
Kjörk, Emma Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS 031-342 2391 emma.kjork@neuro.gu.se
Lindgren, Erik Doktorand erik.lindgren@neuro.gu.se
Ljunggren, Sofia Doktorand, Licentiat, Lic, Leg psykolog, leg psykoterapeut, neuropsykolog 031-342 6720 sofia.ljunggren@gu.se
Mahamud, Zamzam Doktorand zamzam.mahamud@neuro.gu.se
Nordberg, Ann Doktorand 031-786 6576 ann.nordberg@neuro.gu.se
Nordin, Åsa Doktorand 031-342 2391 asa.nordin@neuro.gu.se
Pivodic, Aldina Doktorand, MSc in Mathematics aldina.pivodic@stat-grp.se
Rafsten, Lena Doktorand, Leg fysioterapeut, specialist i neurologi, MSc 031-342 2391 lena.rafsten@vgregion.se
Reinholdsson, Malin Doktorand, Leg Fysioterapeut, Master i Fysioterapi malin.reinholdsson@gu.se
Rydén, Isabelle Doktorand, Klinisk neuropsykolog 031-342 1145
Sandgren, Sofia Doktorand, Specialist i neurologi och internmedicin 031-342 9076 sofia.sandgren@vgregion.se
Skau, Simon Doktorand simon.skau@gu.se
Ulfarsson, Trandur Doktorand 031-342 4128 trandur.ulfarsson@gu.se
Viktorisson, Adam Doktorand adam.viktorisson@gu.se
Dahlbom, Kathe Doktorand/​Projektassistent, Doktorand 019-6023836 45ydfb@gu.se
Holmegaard, Lukas Doktorand/​Projektassistent, Leg. läkare, Civ.ingejör, Doktorand 031-342 9056 lukas.holmegaard@neuro.gu.se
Redfors, Petra Doktorand/​Projektassistent, Doktorand. Ingår i stroke-forskningsgruppen 031-342 1000 petra.redfors@gu.se
Alt Murphy, Margit Forskare 031-342 3267 margit.alt-murphy@neuro.gu.se
Buvarp, Dongni Forskare dongni.buvarp@gu.se
Carlsson, Maria Forskare maria.carlsson@psychiat.gu.se
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Forsberg Wärleby, Gunilla Forskare, Leg. arbetsterapeut. Med. dr. Forskningsområde: Anhöriga till strokedrabbade - Vardagslivs... 031-342 4938 gunilla.forsberg@fhs.gu.se
Haghighi, Sara Forskare 031-342 1000 sara.haghighi@gu.se
Hammarén, Elisabet Forskare, Doktor 031-342 6934 elisabet.hammaren@gu.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
Klevebro, Susanna Forskare, 2018: PhD, Karolinska Institutet 2009: Licence to Practice 2007: MD, Karolinska Institutet susanna.klevebro@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Magnusson, Gunilla Forskare 031-3433256 gunilla.magnusson@gu.se
Nilsson, Anders Forskare anders.k.nilsson@gu.se
Nilsson, Marie Forskare 031-741 1795 marie.nilsson@psychiat.gu.se
Nyberg, Jenny Forskare, Doktor i neurovetenskap jenny.nyberg@neuro.gu.se
Opheim, Arve Forskare 031-342 1000 arve.opheim@gu.se
Orekhova, Elena Forskare elena.orekhova@neuro.gu.se
Persson, Carina U Forskare, Docent, Överfysioterapeut, FoUUI-ledare 031-342 4141 carina.persson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Forskare, Doktor 031-342 3267 hanna.persson@neuro.gu.se
Petersen, Anne Forskare, PhD, leg. Biomedicinsk analytiker. Oftalmologi, katarakt, lins, cellbiologi, cellodling, p... 031-786 3394 anne.petersen@gu.se

Visar 1 - 50 av 123

Visar 2551 - 2560 av 2816

2007

Use of assistive devices – a reality full of contradictions in elderly persons everyday life. Disabil Rehabil
Greta Häggblom Kronlöf, Ulla Sonn
Assistive Technol , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Arousal elicits exaggerated inhibition of sympathetic nerve activity in phobic syncope patients.
Vincenzo Donadio, Rocco Liguori, Mikael Elam, Tomas Karlsson, Pasquale Montagna et al.
Brain : a journal of neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Daytime sympathetic hyperactivity in OSAS is related to excessive daytime sleepiness.
Vincenzo Donadio, Rocco Liguori, Roberto Vetrugno, Manuela Contin, Mikael Elam et al.
Journal of sleep research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inverted event-related potentials response to illusory contour in boys with autism.
Tatiana A Stroganova, Elena V Orekhova, Andrey O Prokofyev, Irina N Posikera, Alexey A Morozov et al.
Neuroreport, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tidig immunterapi vid MS minskar risk för senare handikapp. Sekundärprogressivt förlopp fördröjs, enligt studie med virtuell placebo
Helen Tedeholm, B Skoogh, Jan Hillert, Björn Runmarker, Leszek Stawiarz et al.
Läkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Endophthalmitis after cataract surgery: a nationwide prospective study evaluating incidence in relation to incision type and location.
Mats Lundström, Gisela Wejde, Ulf Stenevi, William Thorburn, Per Montan
Ophthalmology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Preseizure increased gamma electroencephalographic activity has no effect on extracellular potassium or calcium
Marita Broberg, Kenneth J. Pope, Michael Nilsson, Angus Wallace, Jodie Wilson et al.
JOURNAL OF NEUROSCIENCE RESEARCH, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Assessment of autonomic dysfunction following spinal cord injury: rationale for additions to International Standards for Neurological Assessment.
Andrei V Krassioukov, Ann-Katrin Karlsson, Jill M Wecht, Lisa-Ann Wuermser, Christopher J Mathias et al.
Journal of rehabilitation research and development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Axonal changes in spinal cord injured patients distal to the site of injury.
Cindy Shin-Yi Lin, Vaughan G Macefield, Mikael Elam, Gunnar B Wallin, Stella Engel et al.
Brain : a journal of neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Assessing the integrity of sympathetic pathways in spinal cord injury.
Rachael Brown, Stella Engel, Gunnar B Wallin, Mikael Elam, Vaughan Macefield
Autonomic neuroscience : basic & clinical, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2551 - 2560 av 2816

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?