Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Vimentin Phosphorylation Is Required for Normal Cell Division of Immature Astrocytes
Yolanda de Pablo, Pavel Marasek, A. Pozo-Rodrigalvarez, Ulrika Wilhelmsson, M. Inagaki et al.
Cells, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Circulating neurofilament light in ischemic stroke: temporal profile and outcome prediction
Annie Pedersen, Tara M Stanne, Staffan Nilsson, Sofia Klasson, Lars Rosengren et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individual Assignment of Adult Diffuse Gliomas into the EM/PM Molecular Subtypes Using a TaqMan Low-Density Array.
Jiuyi Li, Yang Xue, Anna Wenger, Yingyu Sun, Zheng Wang et al.
Clinical cancer research : an official journal of the American Association for Cancer Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Acute symptomatic seizures and epilepsy after mechanical thrombectomy
Hanna Eriksson, Pia Löwhagen Hendén, Alexandros Rentzos, Fani Pujol-Calderón, Jan-Erik Karlsson et al.
Epilepsy and Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

SILK studies — capturing the turnover of proteins linked to neurodegenerative diseases
R. W. Paterson, A. Gabelle, B. P. Lucey, N. R. Barthélemy, C. A. Leckey et al.
Nature Reviews Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effect of baseline hypocalcaemia on volume of intracerebral haemorrhage in patients presenting within 72 hours from symptom onset
H. Sallinen, T. Y. Wu, A. Meretoja, J. Putaala, Turgut Tatlisumak et al.
Journal of the Neurological Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

INTRA- AND INTER-RATER RELIABILITY OF FUGL-MEYER ASSESSMENT OF UPPER EXTREMITY IN STROKE
E. D. Hernandez, C. P. Galeano, N. E. Barbosa, S. M. Forero, Åsa Nordin et al.
Journal of Rehabilitation Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 126

Namn Titel Telefon E-post
Abzhandadze, Tamar Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS tamar.abzhandadze@gu.se
Adelöf, Julia Doktorand 031-776 2948 julia.adelof@gu.se
Alt Murphy, Margit Forskare 031-342 3267 margit.alt-murphy@neuro.gu.se
Andersen, Oluf Tidigare adjungerad professor 031-342 9066 oluf.andersen@neuro.gu.se
Andersson Grönlund, Marita Universitetslektor, adjungerad 031-343 4720 marita.gronlund@neuro.gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Ben-Menachem, Elinor Professor, gäst elinor.ben-menachem@gu.se
Bjellvi, Johan Doktorand 031-342 1000 johan.bjellvi@vgregion.se
Blomstrand, Christian Professor emeritus 031-342 1400 christian.blomstrand@neuro.gu.se
Brederlau, Anke Läkare 031-786 6593 anke.brederlau@anatcell.gu.se
Brodin, Elisabeth 031-342 2391 elisabeth.brodin@neuro.gu.se
C:Son Silander, Hans Oavlönad docent, Neurokirurgi. Barn, funktionella och neurovaskulära tillstånd 031-342 1000 hans.cson.silander@gu.se
Carlsson, Maria Forskare maria.carlsson@psychiat.gu.se
Constantinescu, Radu Läkare radu.constantinescu@gu.se
Corell, Alba Doktorand
Dahlbom, Kathe Doktorand/​projektass, Doktorand 019-6023836 45ydfb@gu.se
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Edsbagge, Mikael Forskarstuderande, Specialistläkare i neurologi. Doktorand. 031-342 1582 mikael.edsbagge@gu.se
Elam, Mikael Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 6414 mikael.elam@neuro.gu.se
Eriksson, Hanna Doktorand hanna.eriksson@gu.se
Esbjörnsson, Eva Psykolog, Sambandet mellan funktion och aktivitet dvs hjärnans funktion med avseende på beteende utv... 031-342 2333 eva.esbjornsson@gu.se
Ferreyra Vega, Sandra Doktorand sandra.ferreyra.vega@gu.se
Flodin, Sara Doktorand
Forsberg Wärleby, Gunilla Forskare, Leg. arbetsterapeut. Med. dr. Forskningsområde: Anhöriga till strokedrabbade - Vardagslivs... 031-342 4938 gunilla.forsberg@fhs.gu.se
Frisén, Lars Tidigare adjungerad professor lars.frisen@neuro.gu.se
Grimby, Gunnar Professor emeritus, Med.dr.1962. C:a 240 originalartiklar, särskilt inom muskelfunktion, polio och a... 031-342 2801 gunnar.grimby@rehab.gu.se
Gudmundsdottir, Thordis Forskarstuderande, Läkare, doktorand 031-342 1000 thordis.gudmundsdottir@gu.se
Gustavsson, Martha Forskare, biträdande martha.gustavsson@neuro.gu.se
Gómez Vecchio, Tomás Forskningsassistent tomas.gomez.vecchio@gu.se
Haghighi, Sara Forskare 031-342 1000 sara.haghighi@gu.se
Hammarén, Elisabet Forskare, Doktor 031-342 6934 elisabet.hammaren@gu.se
Hansson, Elisabeth Professor, Neurobiologisk forskning på hjärnans astrogliaceller avseende volymmätningar, Ca2+ excita... 031-786 3363 elisabeth.hansson@gu.se
Havstam Johansson, Lena Doktorand 031-343 3257 lena.havstam.johansson@gu.se
Hedström, Anders Läkare, Cerebral neurofysiologi. Forskare/​överläkare 031-342 1586 anders.hedstrom@gu.se
Hellström, Ann Professor/​överläkare 031-343 4720 ann.hellstrom@medfak.gu.se
Hernebring, Malin Forskare malin.hernebring@gu.se
Holmberg, Björn Läkare 031-342 1000 bjorn.holmberg@gu.se
Holmegaard, Lukas Doktorand/​projektass, Leg. läkare, Civ.ingejör, Doktorand 031-342 9056 lukas.holmegaard@neuro.gu.se
Hussain, Netha Doktorand netha.hussain@gu.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
J:Son Högfeldt, Mats Doktorandanställning, Specialist i neurokirurgi. Forskningsprojekt kring intrakraniella cystor. Dokt... 031-342 1000 mats.json.hogfeldt@gu.se
Jakobsson, Karl-Erik Oavlönad docent, Neurokirurgi 031-342 1812 karl-erik.jakobsson@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Johansson, Birgitta Oavlönad docent, Specialist i neuropsykologi 031-342 5021 birgitta.johansson@neuro.gu.se
Jonsson Eskelin, John Doktorand john.jonsson.eskelin@gu.se
Jood, Katarina Universitetslektor/​överläkare 031-342 9052 katarina.jood@gu.se
Karlsson, Tomas Forskningsingenjör 1.e 031-342 3998 tomas.karlsson@mednet.gu.se
Kjörk, Emma Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS 031-342 2391 emma.kjork@neuro.gu.se
Kuhn, Hans-Georg Professor 031-786 3435 hans-georg.kuhn@gu.se
Levi, Christopher Royce Professor, gäst christopher.royce.levi@gu.se

Visar 1 - 50 av 126

Visar 91 - 100 av 2693

2019

Genome-wide association meta-analysis of functional outcome after ischemic stroke
M. Soderholm, Annie Pedersen, Erik Lorentzen, Tara M Stanne, S. Bevan et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hematoma location and morphology of anticoagulation-associated intracerebral hemorrhage
D. J. Seiffge, S. Curtze, N. Dequatre-Ponchelle, A. Pezzini, Turgut Tatlisumak et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Diagnostic accuracy of noncontrast CT imaging markers in cerebral venous thrombosis
P. J. Buyck, S. M. Zuurbier, C. Garcia-Esperon, M. A. Barboza, P. Costa et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Brain myoinositol as a potential marker of amyloid-related pathology: A longitudinal study
O. Voevodskaya, K. Poulakis, P. Sundgren, D. van Westen, S. Palmqvist et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

rhIGF-1/rhIGFBP-3 in Preterm Infants: A Phase 2 Randomized Controlled Trial
David Ley, Boubou Hallberg, Ingrid Hansen-Pupp, Carlo Dani, Luca A. Ramenghi et al.
Journal of Pediatrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An upper body garment with integrated sensors for people with neurological disorders – early development and evaluation
Margit Alt Murphy, Filip Bergquist, Bengt Hagström, Niina Hernández, Dongni Johansson et al.
BMC Biomedical Engineering, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sensor-based algorithmic dosing suggestions for oral administration of levodopa/carbidopa microtablets for Parkinson’s disease: a first experience
Ilias Thomas, Moudud Alam, Filip Bergquist, Dongni Johansson, Mevludin Memedi et al.
Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 91 - 100 av 2693

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/klinisk-neurovetenskap/om-sektionen/?publicationPageNumber=10&selectedTab=3&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Fklinisk-neurovetenskap%2Fom-sektionen%2F%3FpublicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26print%3Dtrue
Utskriftsdatum: 2019-11-14