Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

SELF-PERCEIVED IMPACT OF STROKE: A LONGITUDINAL COMPARISON BETWEEN ONE AND FIVE YEARS POST-STROKE
Erik Skoglund, Emma Westerlind, Hanna C Persson, Katharina S Sunnerhagen
Journal of Rehabilitation Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Safe handling of veins in the pineal region-a mixed method study.
Markus E Krogager, Asgeir Store Jakola, Lars Poulsgaard, William Couldwell, Tiit Mathiesen
Neurosurgical review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Return to work after stroke: A Swedish nationwide registry-based study.
Emma Westerlind, Hanna C Persson, Marie Eriksson, Bo Norrving, Katharina S Sunnerhagen
Acta neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vimentin Phosphorylation Is Required for Normal Cell Division of Immature Astrocytes
Yolanda de Pablo, Pavel Marasek, A. Pozo-Rodrigalvarez, Ulrika Wilhelmsson, M. Inagaki et al.
Cells, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 126

Namn Titel Telefon E-post
de Pablo, Yolanda Forskare yolanda.de.pablo@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Carlsson, Maria Forskare maria.carlsson@psychiat.gu.se
Pfeiffer Mosesson, Carola Forskningssjuksköterska carola.pfeiffer-mosesson@gu.se
Levi, Christopher Royce Professor, gäst christopher.royce.levi@gu.se
Ben-Menachem, Elinor Professor, gäst elinor.ben-menachem@gu.se
Schneiderman, Justin Universitetslektor justin.schneiderman@neuro.gu.se
Persson, Mikael Professor, gäst mikael.persson@chalmers.se
Olausson, Håkan Professor, gäst hakan.olausson@gu.se
Walker, Marion Professor, gäst marion.walker@gu.se
Rosengren, Lars Professor, adjungerad lars.rosengren@neuro.gu.se
Sterner, Bertil Universitetslektor, adjungerad bertil.sterner@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Skau, Simon Doktorand simon.skau@gu.se
Nilsson, Anders Forskare anders.k.nilsson@gu.se
Rodriguez, Juan Doktorand juan.rodriguez@neuro.gu.se
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se
Hussain, Netha Doktorand netha.hussain@gu.se
Xu, Yiran Forskare bitr yiran.xu@gu.se
Tullberg, Mats Universitetslektor, adjungerad mats.tullberg@neuro.gu.se
Westerlind, Emma Doktorand emma.westerlind@neuro.gu.se
Åhrén, Gunilla Projektledare gunilla.ahren@gu.se
Hård af Segerstad Boberg, Anna-Lena Forskare annalena.hard@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Universitetslektor, adjungerad hanna.persson@neuro.gu.se
Ferreyra Vega, Sandra Doktorand sandra.ferreyra.vega@gu.se
Lind, Alexandra Amanuens alexandra.lind@gu.se
Hernebring, Malin Forskare malin.hernebring@gu.se
Rönnbäck, Lars Seniorforskare lars.ronnback@neuro.gu.se
Jonsson Eskelin, John Doktorand john.jonsson.eskelin@gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Skoglund, Thomas Universitetslektor, adjungerad thomas.skoglund@gu.se
Eriksson, Hanna Doktorand hanna.eriksson@gu.se
Mahamud, Zamzam Doktorand zamzam.mahamud@neuro.gu.se
Näslund, Olivia Amanuens olivia.naslund@gu.se
Gómez Vecchio, Tomás Forskningsassistent tomas.gomez.vecchio@gu.se
Servello, Jonathan Projektassistent jonathan.servello@neuro.gu.se
Orekhova, Elena Forskare elena.orekhova@neuro.gu.se
Gustavsson, Martha Forskare, biträdande martha.gustavsson@neuro.gu.se
Pivodic, Aldina Doktorand, MSc in Mathematics aldina.pivodic@stat-grp.se
Viktorisson, Adam Doktorand adam.viktorisson@gu.se
Frisén, Lars Tidigare adjungerad professor lars.frisen@neuro.gu.se
Persson, Lennart I Oavlönad docent, Docent. Med.Dr. Neurologi. lennart.persson@gu.se
Constantinescu, Radu Läkare radu.constantinescu@gu.se
Ljungqvist, Johan Läkare johan.ljungqvist@gu.se
Pohl, Petra Forskare
Skoglund, Thomas Läkare thomas.skoglund@vgregion.se
Nyberg, Jenny Forskare, Doktor i neurovetenskap jenny.nyberg@neuro.gu.se
Abzhandadze, Tamar Doktorand, Leg. arbetsterapeut, MS tamar.abzhandadze@gu.se
Lindgren, Erik Doktorand erik.lindgren@neuro.gu.se

Visar 1 - 50 av 126

Visar 91 - 100 av 2701

2019

Brain atlas for assessing the impact of tumor location on perioperative quality of life in patients with high-grade glioma: A prospective population-based cohort study.
Lisa Millgård Sagberg, Daniel Høyer Iversen, Even Hovig Fyllingen, Asgeir Store Jakola, Ingerid Reinertsen et al.
NeuroImage. Clinical, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intraoperative 3D ultrasound-guided resection of diffuse low-grade gliomas: radiological and clinical results.
Hans Kristian Bø, Ole Solheim, Kjell-Arne Kvistad, Erik Magnus Berntsen, Sverre Helge Torp et al.
Journal of neurosurgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The provision of epilepsy care across Europe 2017: A 17-year follow-up survey.
Johan Zelano, Judith Klecki, Jakob Christensen, Torbjörn Tomson, Kristina Malmgren
Epilepsia open, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Self-perceived mobility in immigrants in Sweden living with the late effects of polio
Helena Selander, Felicia Kjellgren, Katharina S Sunnerhagen
Disability and Rehabilitation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intra-Tumor DNA Methylation Heterogeneity in Glioblastoma; Implications for DNA Methylation-Based Classification.
Anna Wenger, Sandra Ferreyra Vega, Teresia Kling, Thomas Olsson, Asgeir Store Jakola et al.
Neuro-oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genome-wide association meta-analysis of functional outcome after ischemic stroke
M. Soderholm, Annie Pedersen, Erik Lorentzen, Tara M Stanne, S. Bevan et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hematoma location and morphology of anticoagulation-associated intracerebral hemorrhage
D. J. Seiffge, S. Curtze, N. Dequatre-Ponchelle, A. Pezzini, Turgut Tatlisumak et al.
Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 91 - 100 av 2701

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?