Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

SELF-PERCEIVED IMPACT OF STROKE: A LONGITUDINAL COMPARISON BETWEEN ONE AND FIVE YEARS POST-STROKE
Erik Skoglund, Emma Westerlind, Hanna C Persson, Katharina S Sunnerhagen
Journal of Rehabilitation Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Safe handling of veins in the pineal region-a mixed method study.
Markus E Krogager, Asgeir Store Jakola, Lars Poulsgaard, William Couldwell, Tiit Mathiesen
Neurosurgical review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Return to work after stroke: A Swedish nationwide registry-based study.
Emma Westerlind, Hanna C Persson, Marie Eriksson, Bo Norrving, Katharina S Sunnerhagen
Acta neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vimentin Phosphorylation Is Required for Normal Cell Division of Immature Astrocytes
Yolanda de Pablo, Pavel Marasek, A. Pozo-Rodrigalvarez, Ulrika Wilhelmsson, M. Inagaki et al.
Cells, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 126

Namn Titel Telefon E-post
Lind, Alexandra Amanuens alexandra.lind@gu.se
Lindberg, Christopher Oavlönad docent, Neuromuskulära sjukdomar. Myasthenia gravis. Myosit. Neurologi 031-342 1000 christopher.lindberg@gu.se
Linde, Mattias Oavlönad docent, Migrän och annan huvudvärk +47 2575318 mattias.linde@gu.se
Lindgren, Erik Doktorand erik.lindgren@neuro.gu.se
Ljunggren, Sofia Doktorand, Licentiat, Lic, Leg psykolog, leg psykoterapeut, neuropsykolog 031-342 6720 sofia.ljunggren@gu.se
Ljungqvist, Johan Läkare johan.ljungqvist@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Forskare asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Lycke, Jan Professor, adjungerad 031-342 9047 jan.lycke@gu.se
Magnusson, Gunilla Forskare 031-3433256 gunilla.magnusson@gu.se
Mahamud, Zamzam Doktorand zamzam.mahamud@neuro.gu.se
Malmeström, Clas Läkare, Specialistläkare i neurologi. 031-342 1000 clas.malmestrom@gu.se
Malmgren, Kristina Seniorforskare 031-342 2763 kristina.malmgren@neuro.gu.se
Nilsson, Anders Forskare anders.k.nilsson@gu.se
Nilsson, Josefin Läkare, Docent 031-342 7186 josefin.nilsson@neuro.gu.se
Nilsson, Marie Forskare 031-741 1795 marie.nilsson@psychiat.gu.se
Nordberg, Ann Doktorandanställning 031-786 6576 ann.nordberg@neuro.gu.se
Nordin, Magnus Oavlönad docent 031-342 4860 magnus.nordin@gu.se
Nordin, Åsa Doktorand 031-342 2391 asa.nordin@neuro.gu.se
Nyberg, Jenny Forskare, Doktor i neurovetenskap jenny.nyberg@neuro.gu.se
Näslund, Olivia Amanuens olivia.naslund@gu.se
Olausson, Håkan Professor, gäst hakan.olausson@gu.se
Opheim, Arve Forskare 031-342 1000 arve.opheim@gu.se
Orekhova, Elena Forskare elena.orekhova@neuro.gu.se
Pekna, Marcela Professor, MD, DrMedSc 031-786 3581 marcela.pekna@medkem.gu.se
Pekny, Milos Professor, MD, DrMedSc 031-786 3269 milos.pekny@neuro.gu.se
Persson, Carina U Forskare, Med Dr, Specialistfysioterapeut, FoU-ledare 031-342 4141 carina.persson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Universitetslektor, adjungerad hanna.persson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Forskare, Doktor 031-342 3267 hanna.persson@neuro.gu.se
Persson, Lennart I Oavlönad docent, Docent. Med.Dr. Neurologi. lennart.persson@gu.se
Persson, Mikael Professor, gäst mikael.persson@chalmers.se
Petersen, Anne Forskare, PhD, leg. Biomedicinsk analytiker. Oftalmologi, katarakt, lins, cellbiologi, cellodling, p... 031-786 3394 anne.petersen@gu.se
Pfeiffer Mosesson, Carola Forskningssjuksköterska carola.pfeiffer-mosesson@gu.se
Pivodic, Aldina Doktorand, MSc in Mathematics aldina.pivodic@stat-grp.se
Pohl, Petra Forskare
Popovic, Zoran Forskningsingenjör zoran.popovic@gu.se
Pozo Rodrigálvarez, Andrea Forskare 031-786 3147 andrea.pozo-rodrigalvarez@gu.se
Rafsten, Lena Doktorand, Leg fysioterapeut, specialist i neurologi, MSc 031-342 2391 lena.rafsten@vgregion.se
Redfors, Petra Doktorand/​projektass, Doktorand. Ingår i stroke-forskningsgruppen 031-342 1000 petra.redfors@gu.se
Reinholdsson, Malin Doktorand, Leg Fysioterapeut, Master i Fysioterapi malin.reinholdsson@gu.se
Rekand, Tiina Professor, gäst tiina.rekand@gu.se
Rodriguez, Juan Doktorand juan.rodriguez@neuro.gu.se
Rosengren, Lars Professor, adjungerad lars.rosengren@neuro.gu.se
Rydenhag, Bertil Professor/​överläkare 031-342 9525 bertil.rydenhag@gu.se
Rydén, Isabelle Doktorand, Klinisk neuropsykolog 031-342 1145
Rönnbäck, Lars Seniorforskare lars.ronnback@neuro.gu.se
Schneiderman, Justin Universitetslektor justin.schneiderman@neuro.gu.se
Selander, Helena Forskare 031-750 2621 helena.selander@gu.se
Servello, Jonathan Projektassistent jonathan.servello@neuro.gu.se
Sjöstrand, Johan Professor emeritus 031-3433254 johan.sjostrand@gu.se

Visar 51 - 100 av 126

Visar 1 - 10 av 2701

2019

SELF-PERCEIVED IMPACT OF STROKE: A LONGITUDINAL COMPARISON BETWEEN ONE AND FIVE YEARS POST-STROKE
Erik Skoglund, Emma Westerlind, Hanna C Persson, Katharina S Sunnerhagen
Journal of Rehabilitation Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Safe handling of veins in the pineal region-a mixed method study.
Markus E Krogager, Asgeir Store Jakola, Lars Poulsgaard, William Couldwell, Tiit Mathiesen
Neurosurgical review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Return to work after stroke: A Swedish nationwide registry-based study.
Emma Westerlind, Hanna C Persson, Marie Eriksson, Bo Norrving, Katharina S Sunnerhagen
Acta neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vimentin Phosphorylation Is Required for Normal Cell Division of Immature Astrocytes
Yolanda de Pablo, Pavel Marasek, A. Pozo-Rodrigalvarez, Ulrika Wilhelmsson, M. Inagaki et al.
Cells, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 2701

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?