Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Sektionen för klinisk neurovetenskap

Del av Institutionen för neurovetenskap och fysiologi vid Sahlgrenska akademin

Sektionen för klinisk neurovetenskap
Box 430
405 30 Göteborg
Leveransadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska S, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Blå stråket 7, plan 3, Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Katharina Stibrant Sunnerhagen

Senaste publikationer

Increased risk of epilepsy in patients registered in the Swedish Dementia Registry
Johan Zelano, F. Brigo, S. Garcia-Patek
European Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

SWEDISH NATIONAL REGISTRY FOR BLEEDING DISORDERS – A SECOND REPORT
Margareta Holmström, Jan Astermark, Fariba Baghaei, Elisabeth Brodin, Nadine Gretenkort-Andersson et al.
EAHAD 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Nestin affects fusion pore dynamics in mouse astrocytes.
Eva Lasič, Saša Trkov Bobnar, Ulrika Wilhelmsson, Yolanda de Pablo, Milos Pekny et al.
Acta physiologica (Oxford, England), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nestin Null Mice Show Improved Reversal Place Learning.
Ulrika Wilhelmsson, Marie Kalm, Marcela Pekna, Milos Pekny
Neurochemical research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does preoperative health-related quality of life predict survival in high-grade glioma patients? - a prospective study.
Lisa Marie Haraldseide, Asgeir Store Jakola, Ole Solheim, Lisa Millgård Sagberg
British journal of neurosurgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individual Assignment of Adult Diffuse Gliomas into the EM/PM Molecular Subtypes Using a TaqMan Low-Density Array.
Jiuyi Li, Yang Xue, Anna Wenger, Yingyu Sun, Zheng Wang et al.
Clinical cancer research : an official journal of the American Association for Cancer Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 101 - 125 av 125

Namn Titel Telefon E-post
Walker, Marion Professor, gäst marion.walker@gu.se
Elam, Mikael Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-786 6414 mikael.elam@neuro.gu.se
Hellström, Ann Professor/​överläkare 031-343 4720 ann.hellstrom@medfak.gu.se
Rydenhag, Bertil Professor/​överläkare 031-342 9525 bertil.rydenhag@gu.se
Smits, Anja Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, bitr, inst 031-342 3963 anja.smits@neuro.gu.se
Stibrant Sunnerhagen, Katharina Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-342 1000 ks.sunnerhagen@neuro.gu.se
Tatlisumak, Turgut Professor/​överläkare 031-342 2418 turgut.tatlisumak@neuro.gu.se
Zetterberg, Madeleine Professor/​överläkare 031-343 3255 madeleine.zetterberg@gu.se
Servello, Jonathan Projektassistent jonathan.servello@neuro.gu.se
Åhrén, Gunilla Projektledare gunilla.ahren@gu.se
Esbjörnsson, Eva Psykolog, Sambandet mellan funktion och aktivitet dvs hjärnans funktion med avseende på beteende utv... 031-342 2333 eva.esbjornsson@gu.se
Malmgren, Kristina Seniorforskare 031-342 2763 kristina.malmgren@neuro.gu.se
Rönnbäck, Lars Seniorforskare lars.ronnback@neuro.gu.se
Andersen, Oluf Tidigare adjungerad professor 031-342 9066 oluf.andersen@neuro.gu.se
Frisén, Lars Tidigare adjungerad professor lars.frisen@neuro.gu.se
Schneiderman, Justin Universitetslektor justin.schneiderman@neuro.gu.se
Andersson Grönlund, Marita Universitetslektor, adjungerad 031-343 4720 marita.gronlund@neuro.gu.se
Aring, Eva Universitetslektor, adjungerad eva.aring@gu.se
Jakola, Asgeir Universitetslektor, adjungerad jakola.asgeir@gu.se
Lundgren Nilsson, Åsa Universitetslektor, adjungerad asa.lundgren-nilsson@neuro.gu.se
Persson, Hanna Universitetslektor, adjungerad hanna.persson@neuro.gu.se
Skoglund, Thomas Universitetslektor, adjungerad thomas.skoglund@gu.se
Sterner, Bertil Universitetslektor, adjungerad bertil.sterner@gu.se
Tullberg, Mats Universitetslektor, adjungerad mats.tullberg@neuro.gu.se
Jood, Katarina Universitetslektor/​överläkare 031-342 9052 katarina.jood@gu.se

Visar 101 - 125 av 125

Visar 1 - 10 av 2720

2020

Increased risk of epilepsy in patients registered in the Swedish Dementia Registry
Johan Zelano, F. Brigo, S. Garcia-Patek
European Journal of Neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2019

SWEDISH NATIONAL REGISTRY FOR BLEEDING DISORDERS – A SECOND REPORT
Margareta Holmström, Jan Astermark, Fariba Baghaei, Elisabeth Brodin, Nadine Gretenkort-Andersson et al.
EAHAD 2019, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Nestin affects fusion pore dynamics in mouse astrocytes.
Eva Lasič, Saša Trkov Bobnar, Ulrika Wilhelmsson, Yolanda de Pablo, Milos Pekny et al.
Acta physiologica (Oxford, England), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nestin Null Mice Show Improved Reversal Place Learning.
Ulrika Wilhelmsson, Marie Kalm, Marcela Pekna, Milos Pekny
Neurochemical research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does preoperative health-related quality of life predict survival in high-grade glioma patients? - a prospective study.
Lisa Marie Haraldseide, Asgeir Store Jakola, Ole Solheim, Lisa Millgård Sagberg
British journal of neurosurgery, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individual Assignment of Adult Diffuse Gliomas into the EM/PM Molecular Subtypes Using a TaqMan Low-Density Array.
Jiuyi Li, Yang Xue, Anna Wenger, Yingyu Sun, Zheng Wang et al.
Clinical cancer research : an official journal of the American Association for Cancer Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 2720

Sidansvarig: Katinka Almrén|Sidan uppdaterades: 2015-09-01
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://neurophys.gu.se/sektioner/klinisk-neurovetenskap/om-sektionen/?tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fneurophys.gu.se%2Fsektioner%2Fklinisk-neurovetenskap%2Fom-sektionen%2F%3FpageNumber%3D3%26selectedTab%3D2%26print%3Dtrue%26sortBy%3DemploymentPosition%2ClastName%2CfirstName&pageNumber=3&selectedTab=2&sortBy=employmentPosition,lastName,firstName
Utskriftsdatum: 2019-12-10